Skocz do zawartości

MAK 127 na AZ3, multi-function plate?


Paweł_Stołowski

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Potrzebuję Waszej porady w kwestii (ewentualnego) umieszczenia MAK'a 127 na montażu AZ3. Normalnie zakładam maczka na EQ3-2, ale chciałbym mieć możliwość umieszczenia go na AZ3 na potrzeby obserwacji z wąskiego balkonu (gdzie nawet AZ3 mieści się z nie w pełni rozstawionymi nogami). Oczywiście z umiarkowanymi powiększeniami i o ile AZ3 da radę stabilnie utrzymać maczka.

 

Tak więc dwa pytania:

1. Czy AZ3 da radę?

2. Co potrzebuję, aby zamocować Mak'a z dovetailem do głowicy AZ3 (na zdjęciu)? Możecie podlinkować jakieś zdjęcie, najlepiej prowadzące do sklepu?

 

I dodatkowo:

3. Co dołożyć do AZ3, aby nie musieć każdorazowo zdejmować z niego osobno kążdej z obejm mocujących SW 102/500 przy wkładaniu maczka? W anglojęzycznej instrukcji jest mowa o "multi-function plate" - czy chodzi o coś takiego: http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/14-adapter-do-montazu-az3,d970.html ?

 

Pozdrawiam

IMG_20130115_102126.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej...Odpowiedź jest prosta.... AZ3 sprzedaj bo szkoda do niego inwestować a za pieniądze z jego sprzedaży coś tam zawsze można sobie załatwić.... Montaż eq3-2 ustawiasz normalnie w trybie azymutalnym. Przeciwwagi i pręt do nich nie są zupełnie do tego potrzebne a tak ustawiony montaż zajmuje tyle miejsca co AZ3. Wielką przewagą EQ3-2 w ustawieniu azymutalnym nad AZ3 jest fakt,że w EQ3-2 tubę można sobie idealnie wyważyć. W AZ3 zawsze będzie z tym problem z teleskopem o masie ok 4kg(mak 127+osprzęt)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O, zaskoczyłeś mnie tym trybem azymutalnym. Nigdy nie miałem takiego montażu (EQ3-2), w jaki sposób ustawia się go w takim trybie?

No właśnie, to również moje pytanie... Duża zaletą tego AZ3 jest to, że tuba nie wymaga żadnych skrętów na boki, co jest nie do przecenienia na wąskim balkonie ;). Nawet po odjęciu przeciwwagi z EQ3-2 jakoś tego nie widzę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Duża zaletą tego AZ3 jest to, że tuba nie wymaga żadnych skrętów na boki, co jest nie do przecenienia na wąskim balkonie ;). Nawet po odjęciu przeciwwagi z EQ3-2 jakoś tego nie widzę...

 

Poczytaj ten wątek o AZ3 - są tam pokazane Maki 127 siedzące na tym montażu: http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=5&t=15487

Bez dodatkowej przeciwwagi lub sprężyny trudno jest zrównoważyć głowicę AZ3 z obciążeniem większym niż 3kg, głowica ma wtedy tendencję do opadania pod ciężarem tuby. Dokręcenie śruby w osi wysokości nie jest rozwiązaniem bo wtedy wszystko chodzi bardzo sztywno - najlepiej sprawdzają się spręzyny z niewielkim dodatkowym obciążeniem żeby zrównoważyć ciężar tuby. Na tak zmodyfikowanym AZ3 wieszałem tuby do 5kg wagi i chodziło płynnie - głowica nie opadała.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ano tak sie to robi : http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=1&t=19297

 

No nie przesadzaj. Na EQ3-2 tuba podczas obrotu wystaje za oś obrotu naprawdę niewiele. Gdyby rozpatrywać cały zakres obrotowy czyli 360 stopni to faktycznie gdybyśmy skierowali teleskop w kierunku przeciwnym do obserwowanego obiektu to tuba od osi obrotu by trochę odeszła - tylko po co to robić? . Zresztą nie stanowi to problemu gdy głowica jest na trójnogu i zestaw pozostaje stabilny nawet w skrajnym odchyleniu tubusa od osi obrotu.. Wszystkie te niuanse są niczym w porównaniu do bolączek jakie niesie za sobą używanie wynalazka o nazwie AZ3.... No ale zrobisz jak zechcesz. Ja swoją poropozycje przedstawiłem.... Pozdrawiam :icon_biggrin:

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dołączam się z tym samym pytaniem..kupując OTAW mak 127 chciałbym coś stabilnego na azecie i z mikroruchami,niestety vixen porta 2 nie wchodzi w grę ze względu na cenę,więc gdyby sie tak dało ustawić eq3-2 pod azymuta i bez upierdliwych przeciwwag(im mniej kilo tym lepiej) byłoby super

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem szybki test, to faktycznie może działać :D. Jedyna "upierdliwość" tego rozwiązania to konieczność każdorazowego wykręcenia CAŁEJ śruby służacej do blokowania ustawienia szerokości geogr (po prawej na zdjęciu), w przeciwnym razie przy ok. 80 stopniach blokuje ona dalsze obniżenie głowicy. Ale faktycznie da się... hmmm.

 

Dzięki i pozdrawiam

 

IMG_20130115_121342.jpg

Edytowane przez Paweł Stołowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wracając jeszcze do mojego pierwotnego pytania, gdybym chciał jednak zawalczyć z AZ3, to co polecicie odnośnie pkt. 2 i 3?

(AZ3 się nie pozbędę, bo dokupiłem niedawno SW 102/500 na AZ3 aby mieć coś lekkiego i poręcznego).

Edytowane przez Paweł Stołowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wykręcałem te śruby z obydwu stron. Dodatkowo odkręcałem tą "beleczkę" zaznaczoną na fotce. Żeby uzyskać całkowity "poziom" musiałem podpiłować ze 2mm ten "cusik" którego popychają śruby blokujące o których wspomniałeś. Nie jest to uszczerbek dla montażu..

Wiesz każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Tutaj musisz wykręcać śruby i jeszcze tą beleczkę. Nie musisz za to kupować czy gracić się drugim montem. Zyskujesz naprawdę stabilną platforme AZ z mikroruchami pod tego maczka. W mojej ocenie EQ3-2 w trybie azymutalnym jest znacznie przyjemniejszym montażem niż AZ3.. Fajne głowice były niedawno w teleskopy.pl. Nazywało się to ALT-AZ. Kupiłem, pomacałem jednak w wyniku zmiany koncepcji odsprzedałem tą głowiczke.. Za 500zł dostawaliśmy niewielką masę, mikroruchy i regulowany kąt ramienia...... ot coś jak porta Vixenowska..Pozdrawiam

IMG_20130115_121342.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wracając jeszcze do mojego pierwotnego pytania, gdybym chciał jednak zawalczyć z AZ3, to co polecicie odnośnie pkt. 2 i 3?

(AZ3 się nie pozbędę, bo dokupiłem niedawno SW 102/500 na AZ3 aby mieć coś lekkiego i poręcznego).

Odnośnie pkt 2 i 3 musisz zakupić adapter do montażu AZ3 ze śrubą 1/4" taki jak tu: http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/14-adapter-do-montazu-az3,d970.html

Na tym adapterze możesz zamontować Maka jeśli ma gwint 1/4". Ja dodatkowo zakupiłem dovetail z gwintem 1/4" i wycięciem na środku do którego dokręciłem obejmy refraktora, podobny jak tu: http://astromarket.pl/montaze-1/obejmy-i-dovetaile/dovetail-10-cm-z-gwintem-fotograficznym-ts-optics.html

Dzięki temu mogę szybko zmienić na inną tubę jeśli zajdzie taka potrzeba. Tak to wygląda - dodatkową zaletą jest to że ten adapter z dovetailem odsuwa o kilka centymetrów refraktor od głowicy dzięki czemu refraktor nie haczy o nogi statywu gdy jest w pionie.

IMG_7451.JPG

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie pkt 2 i 3 musisz zakupić adapter do montażu AZ3 ze śrubą 1/4" taki jak tu: http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/14-adapter-do-montazu-az3,d970.html

Na tym adapterze możesz zamontować Maka jeśli ma gwint 1/4".

Dovetail mojego Maka ma 4 nagwintowe otwory - czy o taki gwint chodzi?

IMG_20130115_143954.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dovetail mojego Maka ma 4 nagwintowe otwory - czy o taki gwint chodzi?

Żeby się upewnić po prostu zmierz czy to są gwinty 1/4". Jeśli masz wątpliwości czy Mak 127 utrzyma się na jednej śrubie zawsze możesz dokupić drugą i zamontować na dwóch śrubach 1/4". Tu możesz dokupić dodatkowe pokrętło 1/4" http://astromarket.pl/konserwacja/sruby-calowe-i-metryczne/pokretlo-1-4-cala-dlugosc-1-cal.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.