Skocz do zawartości

TS 80Q vs mak127 ; co lepsze do planet?


poldip

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym zadać następujące pytanie. Może nieco przewrotnie. Co będzie lepsze do obserwacji obiektów US (Księżyc, planety, Słońce). Najnowszy hicior czyli TS APO 80Q (trypleto-kwadrupteto-kwintet :) ) czy poczciwy SW mak127 "czarny" (schott glass).

Chodzi o obserwacje balkonowo-wypadowe. Czyli sprzęt mobilny. Maka 127 mam. Już być może wkrótce na giełdzie pojawią się używki TSa 80Q. Rozmyślając hipotetycznie o TSie jako teleskopie uniwersalniejszym, czy jest w stanie godnie zastąpić maka do US?

A może bardziej uniwersalna niż TS80Q byłaby konstrukcja z większą aperturą, np. coś takiego 100/600 ED (tutaj z używkami może być gorzej, ale kto wie...), żeby jakby co to i na DSy można się wypuścić.

http://astromarket.pl/teleskop-apochromatyczny-ts-apo-ed-100-600mm-ota.html

albo

http://astromarket.pl/refraktor-apochromatyczny-omegon-100-600-ed-karbon.html

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może jeszcze dodam że oprócz maka 127 mam też Megreza 90 (90/612 f6.8). I tak sobie kombinuję, czy jakbym spieniężył Megreza90 i maka127 to byłby sens "wejść" w TS80Q lub dublet 100/600 (trzymając w pamięci większą aperturę do DSów). Aby mieć jedną tubę do wszystkiego zamiast dwóch...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o uniwersalność i "jednotubowość". Żeby nie trzymać dwóch osobnych rurek na różne okazje ale mieć jedną dobrą i tu i tam. Jeżeli po dodaniu barlowa 3x (1560mm) osiągnę obraz zbliżony do maka, to wtedy jest szansa na zrezygnowanie z maka?

Dlatego pytam... Bo jeżeli mak127 z gruntu wymiata TSa to będę go sobie uparcie trzymał dalej i używał ze spokojem ducha.

Edytowane przez poldip
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a nigdy nie próbowałeś porównać Megreza i Maka?

sam odpowiedz sobie na pytanie co Ci bardziej odpowiada. Przysłoń Megreza do 80 mm i wtedy sprawdź jeszcze raz. Podczas obserwacji planetarnych ogromne płaskie pole nie jest do niczego potrzebne, a za to płaci się w kwintecie TS

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem kiedyś ED 100/900 i można by powiedzieć że to dobry teleskop do Planet. Lecz apertura 100mm to było nadal dla mnie za mało. Lecz wszystko zależy od tego, czy chcesz mieć uniwersalny teleskop (choć taki nie istnieje) i nie ważne dla Ciebie jest to, że w takim teleskopie Planety są małe. Kiedyś Ktoś napisał, że do Planet dobre jest ED lub APO ale dopiero od śred. obiektywu 200mm.

Edytowane przez *Wojtek*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://astromarket.pl/teleskopy/lunety-apo/teleskop-apo-ts-photoline-ed-102-714-mm-ota-flattener-do-wyboru.html

Lysy a taki refraktor ma szanse z Makiem 127? w przyszlosci wolalbym kupic refraktor min. ze wzgledu na szybkosc chlodzenia.

 

 

Myślę że dla 100mm obrazy powinny być zbliżone...Sprzęt z linku ma w dodatku 3" wyciąg (to chyba RP a nie clayford? - ale

widziałem takie wyciągi TS - solidny) co umożliwia bezstresowe używanie bino.

 

Napiszę Ci tak - mam teraz 150 refraktor 150/900 z bardzo dobrym szkłem zbliżonym jakościowo do semi - apo.

To wymiatasz do DSów z dobrym bino skrócona tuba, pełne przeloty). Ale planetki na pewno lepsze miałem

w 8" sct. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki za odpowiedz. no tak jest jeszcze SCT. krotka tuba mimo 8''. ale ten czas chlodzenia. wiec chyba na poczatek postawie na refraktor. jezeli dorownuje Makowi127mm to dlaczego nie. ten refraktor lub podobny okolo 100mm bylby docelowy. a w przyszlosci moze jeszcze SCT. chcialbym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Refraktor 800mm ma zbyt mała aperturę aby rywalizować z makiem 127mm na planetach. Dopiero 100mm refraktor dałby obrazy zbliżone do tego maka, aczkolwiek niekoniecznie lepsze nawet w przypadku APO. Jeśli miałbym tyle kasy na zakup teleskopu do planet to jednak rozglądałbym się za większym SCT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi o duży teleskop do planet za dużą kasą. Chodzi o praktykę i logistykę. Wyobraźmy sobie że jadę z rodziną na urlop gdzieś w Polskę. Zabieram mnóstwo różnych klamotów. W pozostałe wolne miejsce kolanem upycham sprzęt astro. Leci prosty montaż alt-az, walizunia z wybranymi okularkami oraz dwie rurki. Maczek i krótki jasny refraktorek. Oba do czego innego.

A teraz wyobraźmy sobie że istniałaby rurka na tyle kompaktowa (bagaż) i jasna (DSy) i planetarna (zamiast maka) że dałoby się wziąć jedną zamiast dwóch..... Ale się rozmarzyłem... że jeszcze możnaby tą rurką (już nie na urlopie) zrobić dobrą fotkę, i żeby jeszcze i do galaktyk i do szerokich pół była. :wow:

 

Tak jak w tym dowcipie. Pewnej kobiecie przyśnił się mężczyzna idealny. Obudziła się i gorzko zapłakała. A potem opowiedziała swój sen koleżankom. I wszystkie razem zapłakały.

 

No nie wiem, to może taki ED100/600 w karbonie? Kilka miesięcy temu przez giełdę przeleciał wysokiej klasy sprzęt 105/650, ale był poza moim zasięgiem finansowym :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To taki skrót myślowy. Przy krótkim refraktorze "jaśniejszy" oznacza większą aperturę (co przekłada się na światłosiłę). Jakoś tak wydaje mi się że refraktor z soczewką większą niż 10cm i dłuższy (w spoczynku) niż pięćdziesiąt-parę będzie mało travelerowy.

Jeszcze raz podkreślę że celem ćwiczenia jest odpowiedź na pytanie czy TS80Q może pełnić rolę uniwersalnej tuby na tyle dobrze aby zastąpić maczka. A jeżeli nie TS80-ka to może coś innego (100/600). Lub równie dobrze może się okazać że maczek rules i jest niezastąpiony :) i nie ma co kombinować....

Oczywista sprawą jest że duży może więcej, ale dużego nie zabiorę na urlop.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o praktykę i logistykę. Wyobraźmy sobie że jadę z rodziną na urlop gdzieś w Polskę. Zabieram mnóstwo różnych klamotów. W pozostałe wolne miejsce kolanem upycham sprzęt astro. Leci prosty montaż alt-az, walizunia z wybranymi okularkami oraz dwie rurki. Maczek i krótki jasny refraktorek. Oba do czego innego.

A teraz wyobraźmy sobie że istniałaby rurka na tyle kompaktowa (bagaż) i jasna (DSy) i planetarna (zamiast maka) że dałoby się wziąć jedną zamiast dwóch..... Ale się rozmarzyłem... że jeszcze możnaby tą rurką (już nie na urlopie) zrobić dobrą fotkę, i żeby jeszcze i do galaktyk i do szerokich pół była. :wow:

 

Z dwuletniej praktyki: http://astropolis.pl/topic/35329-ts-apo-1006-recenzja/

 

W skrócie:

- refraktorek jest jeszcze na tyle krótki i lekki, żeby uznać go za podręczny traveller, spakować do plecaka albo bagażnika samochodowego i posadzić na solidnym statywie fotograficznym lub zwykłym montażu az-alt,

- jest też (pomijając oczywiste ograniczenia) jak najbardziej uniwersalny:

a) do planet, Księżyca, Słońca i rozbijania dwiazd podwójnych - maksymalne rozsądne powiększenie to 240-250x przy świetnej jakości obrazu

b. do obiektów DS - jest jasny i z okularami szerokątnymi otrzymujemy szeeerokie prawie lornetkowe pole prawie 5° przy powiększenu 15x

c) do obserwacji samolotów na wysokościach przelotowych lub obserwacji przyrody w terenie - z nasadką erekcyjną 2"/2" daje piękne, ziemskie obrazy ze wszystkimi dostępnymi okularami, ostrząc od ∞ do 4metrów ( przy których możemy już się bawić w makrofotografię :szczerbaty: ).

d) jako jasny teleobiektyw 600/6 do fotografii dziennej (niestety bez AF :icon_rolleyes: )

e) jako przyzwoity, w miarę płaski (bez flattenera) astrograf (z "antyspajkami" - do usunięcia)

 

Jeśli musisz mieć tylko jeden mobilny sprzęt do "wszystkiego", to trudno o lepszy wybór...

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli podsumowując:

- TS80Q nie za bardzo da radę zmierzyć się z maczkiem 127

- TS80Q jest sprzętem dedykowanym do astrofoto z uwagi na wypłaszczacz

- TS 100/600 prawdopodobnie też będzie nieco gorszy od maczka, ale nie drastycznie

- 100/600 wydaje się być dobrym wyborem jeżeli przyjąć że musi spełniać ŁĄCZNIE następujące warunki: *traveler/urlopowiec *planety *DSy *szerokie pola *astrofoto *ziemiafoto

 

Mając to powiedziane. Chciałbym skierować pytanie do innych użytkowników formatu 100/600. Czy poza TS-em 100/600 ktoś widział recenzję albo porównanie innych rurek w tym formacie? W szczególności Omegon 100/600 który jest w astromarkcie. Może jeszcze jacyś inny producenci maja takie rurki w swoich ofertach?

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.