Skocz do zawartości

Nowy serwis w budowie - prośba o opinie


Kahir

Rekomendowane odpowiedzi

ad 2 i 3)Nie do końca rozumiem problem... mógłbyś zrobić screen i mi podrzucić? U mnie w chrome i firefoxie wyświetla się normalnie, jedynie IE ma problemy... ale IE ma zawsze problemy i próby ich rozwiązania to jak walka z wiatrakami.

Ad 2. -> Zapomnij, ubzdurało mi się :) Chodziło mi o to, że otwierając stronę nie masz praktycznie żadnych treści, a jedynie obrazkowe zajawki. Może zmniejszyć logo strony? Przesuń "Astronews" w górę i zmniejsz cały nagłówek...

Ad 3. -> Masz na obrazku

 

Ocenę treści merytorycznych zostawiam innym.

post-22348-0-69737300-1359806402_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Łudząco podobne do czego?

 

 

Pilarek, mogę Cię prosić jeszcze o podanie mi rozdzielczości w jakiej pracujesz i przeglądarki? Bo pisałeś że masz chrome ale wolę się upewnić. U mnie w chrome wszystko wyświetla się ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wchodzę na stronę i widzę taki oto lead:

 

Nowy sposób „warzenia” supermasywnych czarnych dziur, może zrewolucjonizować nasze poglądy odnośnie ich tworzenia i wpływu na kształt galaktyk.

 

W jednym zdaniu co najmniej trzy błędy. Niestety w dalszej części tekstu wcale nie jest lepiej, w pozostałych artykułach podobnie. Poza tym korekta obejmująca ortografię i interpunkcję nie wystarczy - teksty wymagają porządnego zredagowania.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście, wkradł się jeden. Poprawiony.

 

Poza tym, nie mianuję się tutaj dziennikarzem i co do redagowania tekstów ... no cóż, bardzo możliwe, że nie jestem orłem. Niemniej nie krytykuję niczyjej ortografii i interpunkcji, popełniając samemu podczas krytykowania błąd gramatyczny i interpunkcyjny.

 

Na chwilę obecną przerywam pisanie z powodu braku czasu. Obrobienie strony tak jak chcę zajmuje mi więcej czasu niż przewidywałem, a w pracy doszło kilka nowych obowiązków.

 

Kiedy skończę przygotowywać do końca layout, postaram się bardziej skupić na jakości tekstów i ich korekcie.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście, wkradł się jeden. Poprawiony.

 

Poza tym, nie mianuję się tutaj dziennikarzem i co do redagowania tekstów ... no cóż, bardzo możliwe, że nie jestem orłem. Niemniej nie krytykuję niczyjej ortografii i interpunkcji, popełniając samemu podczas krytykowania błąd gramatyczny i interpunkcyjny.

 

Nie jeden, a co najmniej trzy: 1) warzenie zamiast ważenia, 2) niepotrzebny przecinek, 3) odnośnie zamiast odnośnie do. Poza tym: 4) wyrażenia odnośnie do używa się raczej w tekstach urzędowych, 5) zastosowanie cudzysłowu w leadzie może budzić wątpliwości.

Oprócz nagromadzenia tego typu błędów teksty mają jeszcze jedną istotną wadę - są napisane w taki sposób, że po prostu niezbyt dobrze się je czyta. To jest problem wynikający ze składni zdań, powiązań między nimi, struktury tekstu jako takiego. Dlatego moim zdaniem artykuły wymagają zredagowania.

 

Prosiłeś o opinie na temat serwisu - również o opinie krytyczne. W odpowiedzi na tę prośbę oceniłam jakość tekstów pod kątem językowym. Ty zaś wytykasz mi moje rzekome błędy we wpisie na forum. Tylko że upublicznienie serwisu z prośbą o opinie o nim oraz pisanie na forum to dwie różne sytuacje, również pod względem stylu komunikacji. Raczej rozróżniasz te dwa konteksty, bo jakoś nie widzę, abyś w serwisie stosował w tekstach np. emotikony, których przecież używasz na forum.

Na marginesie - pokaż proszę, w którym konkretnie miejscu zrobiłam błędy w poprzednim wpisie, bo jakoś nie mogę się ich dopatrzeć.

 

Na forum i w opisie serwisu piszesz, że jego celem jest gromadzenie i udostępnianie wiedzy, przekazywanie najświeższych informacji itp., zresztą sam serwis ma nazwę Astro News. W momencie, kiedy tworzysz taką stronę publicznie dostępną w internecie, nie jest ważne, czy uważasz się za dziennikarza, blogera, czy po prostu za autora strony. Ważne są informacje zawarte w serwisie oraz sposób, w jaki są przekazywane. A sposób ten pozostawia wiele do życzenia.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jeden, a co najmniej trzy: 1) warzenie zamiast ważenia, 2) niepotrzebny przecinek, 3) odnośnie zamiast odnośnie do. Poza tym: 4) wyrażenia odnośnie do używa się raczej w tekstach urzędowych, 5) zastosowanie cudzysłowu w leadzie może budzić wątpliwości.

 

To jest przykład tego, że jak ktoś chce krytykować i narzekać to i tak będzie to robił.

 

ad 1) Poprawione

ad 2) Przecinek zastosowany celowo, który w tym miejscu nie jest błędem interpunkcyjnym.

ad 3) "W niektórych słownikach odnośnie (bez do) już zresztą zostało uwzględnione jako pełnoprawny element polszczyzny."

— Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski" z Poradnia Językowa PWN

ad 4) W życiu nie słyszałem o czymś takim, a już na pewno nie jest to błąd językowy.

ad 5) To ma być błąd?

 

Proszę wybaczyć, ale zaczyna to być trochę niepoważne. Ja rozumiem, że praca nad własnym językiem i doskonalenie go jest ważna. Zarzucano mi błędne zastosowanie słowa "nova". Zarzuca mi się popełnianie tak karygodnych "błędów" jak cudzysłów w headerze i rzekoma urzędowość zwrotów. Jednego jestem pewien - "Nie myli się tylko ten kto nic nie robi". Nie będę dalej wdawał się w dyskusje na temat ortografii i interpunkcji bo już wcześniej napisałem czemu miał służyć w założeniu ten wątek.

 

Dziękuję za opinię odnośnie mojego słabego warsztatu, jednak nikt mi za moją pracę nie płaci a ja nie mam obowiązku być drugim Żakowskim czy Najsztubem. Czytelnicy się pojawiają i mam pozytywne opinie o treściach zatem to kwestia subiektywnych odczuć. Mam nadzieję ze specjalnie dla ciebie Piotr Najsztub zacznie tłumaczyć teksty astronomiczne.

 

Nie zamierzam nikogo zmuszać do czytania. Kto będzie miał ochotę to przeczyta. Nie zamierzam też, wytykać nikomu błędów językowych bo to niczemu nie służy jest tylko wyraźną oznaką tak zwanego "hejterstwa dyplomowanego". Swoją drogą jest to dość popularne zjawisko na naszych forach. Zatem pozwolisz, że wiedzę o błędach w twojej wypowiedzi pozostawię dla siebie.

 

Powtórzę, dla jasności. Nie będę się więcej wdawał w przepychanki językowe ponieważ nie po to tu przyszedłem. Dzięki osobom, które rzeczywiści przeczytały wątek i odpowiedziały na moją prośbę mogę zająć się layoutem i poprawić błędy wyświetlania. Bardzo wam wszystkim dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kahir,

 

Nie zamierzam nikogo zmuszać do czytania.

 

Jeśli udostępniasz coś publicznie, musisz się liczyć z krytyką...

 

 

Dzięki osobom, które rzeczywiści przeczytały wątek i odpowiedziały na moją prośbę mogę zająć się layoutem i poprawić błędy wyświetlania. Bardzo wam wszystkim dziękuję.

 

Myślę, że dobrze byłoby, gdybyś zajął się najpierw sprawą poprawności treści, które zamieszczasz na stronie. To jest chyba ważniejsze od layotu...

 

 

Poza tym, nie mianuję się tutaj dziennikarzem i co do redagowania tekstów ... no cóż, bardzo możliwe, że nie jestem orłem.

 

No właśnie tworząc taki portal i pisząc artykuły stajesz się może nie dziennikarzem, ale autorem pewnych treści i chcąc nie chcąc musisz liczyć się z tym, że to, w jaki sposób redagujesz teksty będzie przez innych oceniane...

 

 

 

Co do Newsa o komecie PanSTARRS (C/2011 L4), przyznam się szczerze, że trudno było mi się do niego przyłożyć, ze względu na to że pisałem go w pracy :D Siłą rzeczy odrywany byłem do wypełniania moich obowiązków. Poziom newsa faktycznie nie powala, co postaram się poprawić. To dla mnie dobra na uczka na przyszłość. Dziękuję za krytyczną ocenę :)

 

Edit. Jeśli nie masz nic przeciwko, mógłbym podsyłać Ci newsy dotyczące komet przed publikacją, tak abyś ocenił je bardziej fachowym okiem :)

 

Możesz mi podsyłać takie newsy, ale będę się do nich odnosił jedynie pod warunkiem, że będziesz stosował się do moich uwag lub (jeśli dojdziesz do wniosku, że są błędne) podejmiesz merytoryczną dyskusję.

 

 

Pozdrawiam

Piotrek Guzik

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ad 2) Przecinek zastosowany celowo, który w tym miejscu nie jest błędem interpunkcyjnym.

 

Może celowo, ale kompletnie tam nie pasuje i zdanie wydaje się mało gramatyczne. Ja bym użył średnika, jeśli koniecznie chcesz to zdanie podzielić.

Edytowane przez Iluvatar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrek, ja nigdzie nie napisałem, że nie zgadzam się z krytyką. Dobrze wiem w czym leżał problem. To najzwyczajniej w świecie brak czasu. Dlatego zdecydowałem się w pierwszej kolejności nanieść poprawki na layout i nie publikować treści w tym momencie, dopóki nie będę miał czasu na to żeby ją porządnie redagować.

 

Niemniej krytyka ortografii i interpunkcji (w kilku punktach bezpodstawna) nie wnosi na chwilę obecną niczego. Dlatego nie zamierzam dalej wdawać się w dyskusje z tym związane.

 

Co do newsów o kometach będę o tobie pamiętał i oczywiście zapytam o radę w przypadku kiedy takiego newsa będę miał zamiar opublikować. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tworząc Astronomię Amatorską na początku też sobie myślałem: "A, tam - korekta... Czy to ważne? Liczy się merytoryka a nie jakieś przecinki". Ale jednak dałem tekst do korekty już od 1. numeru. Jak się okazało w każdym numerze korektorka nanosi ponad 100 poprawek! Dopiero jak człowiek widzi pokreślony wydruk korektorski to łapie się za głowę co mógłby wypuścić gdyby nie korekta. A potem, jak na spokojnie przeczyta wydrukowany już egzemplarz to widzi jeszcze kilka błędów których nawet korekta nie wyłapała.

To kosztuje, ale jednak płacę za to aby było dobrze bo uważam, że to po prostu jest potrzebne do utrzymania wysokiego poziomu emitowanych w świat treści.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotr ja się w 100% zgadzam z tym co napisałeś, dlatego chwilowo zawiesiłem jakiekolwiek pisanie, dopóki nie będę miał na to więcej czasu. Z resztą sam najlepiej wiesz, że to bardzo czasochłonne zajęcie.

 

Ty również nie uniknąłeś błędów, i jesteś tego świadom. Ja też jestem świadom tego, że potrzebuję więcej czasu na pisanie, publikowanie i korektę. Stąd moja decyzja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Kahir. Proponuję Ci zmienić twój serwis na coś w stylu astroparody.

Nawet gdy walniesz pięć byków w jednym zdaniu to i tak się nikt do ciebie nie przeczepi, wszyscy pomyślą że to żart.

Kto wie może dostaniesz od kogoś pochwałę za walkę z jesienną depresją. :laughbounce2:

 

Zajęte :rtfm:

Aha, raczej staram się pisać bez błędów :read:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzeciw. Niech pozostanie ku przestrodze innym.

A tak na poważnie to czemu się tak łatwo poddajesz? Pisz dalej. Stronę promuj przez np. linki w stopce, czasem zapuść linka do twojego artykułu w jakimś poście o odpowiedniej tematyce.

Widywałem byki ort na takich stronach jak np. onet.pl i mimo to mają się dobrze.

Z czasem może nazbiera się grono osób zainteresowanych treścią twojej witryny przemykające oko na małe niedociągnięcia.

Nie pisz takich genialnych tematów z prośbą o opinię swojej strony.

Trening czyni mistrza i tak potraktuj swoją witrynę. Może za dwa lata uda ci się stworzyć coś konkretnego, konkurencję dla Astropolis.pl np. Astrofakebook.pl :P

 

Nigdzie nie napisałem, że się poddaję.

 

Napisałem jedynie, że zamierzam się w tek chwili skupić na skończeniu layoutu.

Trochę czasu mi to zajmuje tym bardziej, że dużo obowiązków w pracy. Wyraźnie zaznaczyłem, że chodzi mi o layout a nie o treści. Ja nie mam nic przeciwko temu, żeby został ku przestrodze, niemniej nie ma sensu tego kontynuować bo sam wątek nie przyniesie już więcej potrzebnych mi informacji. Kolejna dyskusja o błędach niczego nie zmieni więc z mojej perspektywy można temat zamknąć. Jak ktoś się zainteresuje to znajdzie i przeczyta.

 

 

Poza tym, linki w stopce?... To jakieś antyczne metody promocji ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.