Skocz do zawartości

Obserwacje bliskiego przelotu asteroidy 2012 DA14


Czy zamierzasz obserwować przelot 2012 DA14  

71 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy zamierzasz obserwowa? przelot 2012 DA14 ?

    • Tak, je?li pogoda pozwoli
    • Nie, nie b?d?
    • nie wiem


Rekomendowane odpowiedzi

A przeczytałeś ze zrozumieniem mój pierwszy post jak autor oprogramowania Guide (z którego skorzystałem do zrobienia mapek) rozwiązał ten problem ?

 

No więc bez bicia się przyznam, że nie przeczytałem w ogóle, nie tylko ze zrozumiemiem :)

 

Przeczytałem za to - ze zrozumieniem - to co było w cytatcie. Wygląda więc na to, że jednak uwzgledniasz GF, ale nie zgadzam się się z wnioskami. Kilkadzisiąt stopni, czyli np: 90. Czyli zamiast nad horyzontem - widzimy ją w zenicie, albo zamiast w Niedźwiedzicy - zupełnie gdzie indziej.

 

Takie cuda panie to tylko w Erze i przy muskaniu planety, ale nie przy przejściu w odległości 34000 km od środka Ziemi.

 

Mam chwilkę czasu i zrobię mapkę z dwoma trasami

 

1) dla rozwiązania orbity geocentrycznej

2) dla orbity heliocentrycznej jaką podaje MPCORB

 

Bardzo dobry pomysł. Sam jestem ciekaw co wyjdzie ale nie spodziewam się dużych różnic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tu trasa, czerwony pozycja geocentryczna (ta właściwa) na niebiesko pozycja z MPCORB

Zwróć uwagę na godzinę, tu jest w czasie zimowym polskiego czasu (CET)

 

attachicon.gifdwie trasy.png

 

No więc po pierwsze widać, że różnice pomiędzy trasami są bardzo małe. To nie są dziesiątki stopni tylko minuty, może niewielkie dziesiątki minut. Czyli w typowej lornetce bez problemu zobaczysz ciało w polu widzenia. Bez względu na to, która trasa jest tą rzeczywistą.

 

Co do czasu przelotu, to tu róznica jest tak duża że trudno, mi w nią uwierzyć. Dwie godziny opóźnienia przy tak szybkim ruchu na sferze wydaje się mało realne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planowałem urwać się wcześniej z pracy i wejść na Śnieżkę, żeby obserwować przelot. Wczoraj szczyt ładnie wystawał ze stratusów, ale dzisiaj chmury się podniosły, do tego napłynęły chmury piętra średniego i to by było na tyle. Limax, wielkie dzięki za mapki anyway.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

;) to ekspozycje zapewne 0.5 lub 1 sekundowe stąd te "skoki"

Wszystko jest OK

 

Nie o ekspozycje chodzi, co chwile zacina i ładuje, łącze mam dobre jednak zapewne obciążenie jest duże :(

 

Edit.

Dodam że zacina mi na ok 20sek nawet.

 

Edit2 (20:08):

Już działa płynnie :)

Edytowane przez Who
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Człowieku,

 

No więc bez bicia się przyznam, że nie przeczytałem w ogóle, nie tylko ze zrozumiemiem :)

 

Przeczytałem za to - ze zrozumieniem - to co było w cytatcie. Wygląda więc na to, że jednak uwzgledniasz GF, ale nie zgadzam się się z wnioskami. Kilkadzisiąt stopni, czyli np: 90. Czyli zamiast nad horyzontem - widzimy ją w zenicie, albo zamiast w Niedźwiedzicy - zupełnie gdzie indziej.

 

Takie cuda panie to tylko w Erze i przy muskaniu planety, ale nie przy przejściu w odległości 34000 km od środka Ziemi.

 

 

Bardzo dobry pomysł. Sam jestem ciekaw co wyjdzie ale nie spodziewam się dużych różnic.

 

Zamiast bezpodstawnie krytykować, wygeneruj sobie efemerydę z:

 

http://ssd.jpl.nasa.gov/horizons.cgi

 

tam jest najdokładniejsza możliwa.

 

Później zobacz, gdzie planetoidę pokazuje Stellarium. Kiedy to zrobisz, zapraszamy do dalszej dyskusji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie i proszę je potrakować poważnie podając szacunkowe wyliczenia bez gdybania w miarę oczywiście możliwości...

 

ten kamyczek sobie przeleci obok i grawitacja naszej planety zmieni jego trajektorię... po przelocie ta trajektoria się ustabilizuje, na pewno ktoś to obliczy i obliczy dalszy jej tor. No właśnie jak myślicie czy istnieje możliwość, że ta trajektoria zmieni się na tyle, prędkość zmieni się na tyle, że kamyczek ten zakręci i po jakimś czasie jednak powróci na kolizyjnym torze? A może ona zostanie ściągnięta przez Słońce? Jaką ona ma prędkośc obecnie w porównaniu do I prędkości kosmicznej i czy prędkość może się zmienić, jeśli tak to na plus czy na minus?

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Człowieku,

 

 

Zamiast bezpodstawnie krytykować, wygeneruj sobie efemerydę z:

 

http://ssd.jpl.nasa.gov/horizons.cgi

 

tam jest najdokładniejsza możliwa.

 

Później zobacz, gdzie planetoidę pokazuje Stellarium. Kiedy to zrobisz, zapraszamy do dalszej dyskusji.

 

Wpadłem na ten pomysł po obejrzeniu obrazków Limaxa. No i rzeczywiście, wygląda na to, że to on miał rację, a nie ja. Czas posypać głowę popiołem :)

 

Pomysł ze Stellarium nie był zły, nie należy tylko brać efemeryd ciał przelatujących blisko Ziemi z MPC i wrzucać bekrytycznie do programu tak jak to zrobiłem. Stellarium ma możliwość wczytania wygenerowanej efemerydy z innych źródeł, więc tragedii nie ma, trzeba tylko zapodać mu wcześniej przygotowany plik.

 

Mea culpa :)

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie i proszę je potrakować poważnie podając szacunkowe wyliczenia bez gdybania w miarę oczywiście możliwości...

 

ten kamyczek sobie przeleci obok i grawitacja naszej planety zmieni jego trajektorię... po przelocie ta trajektoria się ustabilizuje, na pewno ktoś to obliczy i obliczy dalszy jej tor. No właśnie jak myślicie czy istnieje możliwość, że ta trajektoria zmieni się na tyle, prędkość zmieni się na tyle, że kamyczek ten zakręci i po jakimś czasie jednak powróci na kolizyjnym torze?

 

Tak, to jest możliwe. Poczytaj sobie o tzw. keyholes, czyli dziurkach od klucza :) Np w kontekscie PHAs.

 

A może ona zostanie ściągnięta przez Słońce? Jaką ona ma prędkośc obecnie w porównaniu do I prędkości kosmicznej i czy prędkość może się zmienić, jeśli tak to na plus czy na minus?

 

Zmiana wektora prędkości zależy mocno od odległości zbliżenia i położenia perturbera. A co do prędkości, to ciała wchodzące w atmosferę Ziemi mogą poruszać się z prędkościami od ok. 10 km/s (w przypadku gdy Ziemia je dogania) do ok. 72 km/s (gdy Ziemia i target lecą naprzeciw siebie).

 

Pozdrawiam,

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie i proszę je potrakować poważnie podając szacunkowe wyliczenia bez gdybania w miarę oczywiście możliwości...

 

ten kamyczek sobie przeleci obok i grawitacja naszej planety zmieni jego trajektorię... po przelocie ta trajektoria się ustabilizuje, na pewno ktoś to obliczy i obliczy dalszy jej tor. No właśnie jak myślicie czy istnieje możliwość, że ta trajektoria zmieni się na tyle, prędkość zmieni się na tyle, że kamyczek ten zakręci i po jakimś czasie jednak powróci na kolizyjnym torze? A może ona zostanie ściągnięta przez Słońce? Jaką ona ma prędkośc obecnie w porównaniu do I prędkości kosmicznej i czy prędkość może się zmienić, jeśli tak to na plus czy na minus?

 

pozdrawiam

 

 

Zmiana orbity jest dobrze widoczna w animacji jaką zrobiłem w poście nr. 50 tego wątku

http://astropolis.pl/topic/40275-obserwacje-bliskiego-przelotu-asteroidy-2012-da14/page-2?do=findComment&comment=484261

 

W tabelach są zbliżenia tej asteroidy do planet:

http://ssd.jpl.nasa.gov/sbdb.cgi?sstr=2012%20DA14;cov=0;log=0;cad=1#cad

 

http://newton.dm.unipi.it/neodys/index.php?pc=1.1.8&n=2012%20DA14

 

Wyliczenia na najbliższe 200 lat nie dają szans na uderzenie.

Z JPL Impact Risc asteroida została wykluczona jest jeszcze na NEODys 2

 

 

Po obserwacjach radarowych będziemy znali z bardzo dużą dokładnością gdzie jest i jak porusza się 2012 DA14

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super, że udało Ci się :)

 

Poniżej zdjęcie jak asteroida mija galaktykę M106

 

Autor: Göran Strand ze Szwecji

Data: 22:03 do 22:31 - 15 lutego 2013

Jasność: +9.5 z czasem słabsza

 

GApran-Strand-GS_20130215_2012DA14_Stack

 

http://spaceweather.com/gallery/indiv_upload.php?upload_id=76634&PHPSESSID=ilo48igjs2r5hb49glsp28jm41

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do pełni szczęścia zabrakło dobrej pogody, jak na złość tej właśnie nocy pojawiły się nad INTA chmury.

 

To, co się udało zobaczyć:

 

 

Sztuczne kolory

 

Wersja czarno-biała

 

Pole 1 i 2, sztuczne kolory i trochę mniej klatek na sekundę :)

 

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.