Jump to content
Marek_N

Canon EOS 6D

Recommended Posts

Jakiś czas temu w moje ręce wpadły pliki .raw z najnowszej pełnoklatkowej lustrzanki Canona - modelu 6D. Co ważniejsze pliki wykonane były w nocnej scenerii i znajdują się na nich również bardzo ciemne obszary z delikatną fakturą. Jednym słowem są idealnym sprawdzianem poziomu i charakterystyki szumów w głębokich cieniach - tego co było/jest zmorą współczesnych lustrzanek Canona. Jako że zdjęcia wykonane były również dwoma innymi modelami Canona: 5DmkII i 5DmkIII, pozwoliłem sobie na małe porównanie efektów pracy 5DmkII i 6D.

 

Wszystkie zdjęcia mają te same parametry (czas*, przysłona, balans bieli, brak odszumiania itd). Czas naświetlanie taki sam w ramach jednej czułości.

 

Aby "dobrać" się do głębokich cieni rozjaśniłem testowane zdjęcia o 4 EV:

4ev.jpg

 

Przedstawione obrazki są zrzutami ekranu z Lightrooma - skala obrazu 50%.

Mam tylko nadzieje że silnik forum nie zmasakruje tych zdjęć.

 

Porównanie na ISO 1600: 5DmkII - 6D

iso1600.jpg

 

Porównanie na ISO 3200: 5DmkII - 6D

iso3200.jpg

 

Porównanie na ISO 6400: 5DmkII - 6D

iso6400.jpg

 

Porównanie 5DmkII na ISO 3200 i 6D na ISO 6400:

iso3200_6400.jpg

 

Pliki pochodza ze strony:

- http://www.metrodcphotography.com/review/canon-6d-raw-sample-images/

Edited by Marek_N
 • Like 8

Share this post


Link to post
Share on other sites

Canon 6D ma nowszej generacji procesor obrazu z wyższym użytecznym ISO, więc raczej nic dziwnego, że 5DMk2 będzie od niego odstawał, niemniej dzięki za materiał.

 • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites
Jakiś czas temu w moje ręce wpadły pliki .raw z najnowszej pełnoklatkowej lustrzanki Canona - modelu 6D. Co ważniejsze pliki wykonane były w nocnej scenerii i znajdują się na nich również bardzo ciemne obszary z delikatną fakturą.
Fajne porównanie - wychodzi na to, że Canon wypuścił nowszy model, który jest lepszy od poprzednika. Chwali się taki kierunek ;)
Jednym słowem są idealnym sprawdzianem poziomu i charakterystyki szumów w głębokich cieniach - tego co było/jest zmorą współczesnych lustrzanek Canona.
A tu mnie zaskoczyłeś. Może nie śledzę na bieżąco sprawności współczesnych lustrzanek Canona w głębokich cieniach, ale po tym jak napisałeś o "zmorze" ;) z ciekawości spojrzałem sobie na porównanie Nikona D600 (na rynku od 10.2012) vs 5DMkII (na rynku od 10.2008) i prawdę mówiąc nie widzę nigdzie tej zmory.
 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wczoraj w miarę wolnego czasu udało mi się ustawić:

- zarządzanie przez Wifi

- multiekspozycję (fajnie działa)

- HDR (też działa)

- z obiektywami 50mm f/1.4 i 24-70 f/2.8 praca to czysta przyjemność - nie mówiąc o Samyangu 14mm - po prostu cudo.

- wysokie ISO 6400 i wyżej jak najbardziej używalne

 

wrzucę dzisiaj kilka sampli wieczorem.

Edited by KrzysztofZ

Share this post


Link to post
Share on other sites
Canon 6D ma nowszej generacji procesor obrazu z wyższym użytecznym ISO, więc raczej nic dziwnego, że 5DMk2 będzie od niego odstawał, niemniej dzięki za materiał.
To nie Nikon. W przypadku Canona procesor obrazu nie rusza Rawów stąd popularność tej marki w astrofoto.

Może nie śledzę na bieżąco sprawności współczesnych lustrzanek Canona w głębokich cieniach, ale po tym jak napisałeś o "zmorze" ;) z ciekawości spojrzałem sobie na porównanie Nikona D600 (na rynku od 10.2012) vs 5DMkII (na rynku od 10.2008) i prawdę mówiąc nie widzę nigdzie tej zmory.
Zmora to może rzeczywiscie zbyt duże słowo ale faktem jest że na niskim ISO Canony mają kiepski zakres dynamiczny w porównaniu do Nikona, co przejawia się mniejszą możliwością odzyskiwania danych "przepalonych" i niedoświetlonych:

 

DR.png

 

I nie jest to kwestia patrzenia na testy. Obrabiając swoje zdjęcia czasami mam wrażenie że jadę już prawie po krawędzi i dodatkową 1 EV zakresu powitałbym z radością. W przypadku Nikona można sięgać po naprawde bardzo głebokie cienie, które po sporym rozjaśnieniu mają drobny i jednorodny szum. Daje to możliwość celowego niedoświetlania o pewien zakres celem odzyskania większej informacji w obszarach prześwietlonych.

Jeśli masz jakiegoś znajomego ze współczenym Nikonem (D7000, D5100, D800, D600) to wyciągnij od niego rawy ze scenami ze sporą rozpiętością tonalną. Różnice w obróbce poczujesz od razu.

 

Osobną sprawą jest że Canony lepiej spisują się na wysokim ISO - czyli to co najbardziej interesuje nas pod kątem astrofoto.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ale procesor obrazu ma wpływ na jakość i prędkość zapisywania rejestrowanego obrazu, abstrachujac od tego jakie opcje przetwarzania włączymy lub wyłączymy. Gdyby poziom szumów zależał tylko od matrycy to po co by ulepszano procesory obrazu ? Ponadto w recenzjach często jest podawany poziom szumów i użytecznego ISO, właśnie w odniesieniu do użytego procesora obrazu, a nie użytej matrycy.

Share this post


Link to post
Share on other sites
I nie jest to kwestia patrzenia na testy. Obrabiając swoje zdjęcia czasami mam wrażenie że jadę już prawie po krawędzi i dodatkową 1 EV zakresu powitałbym z radością. W przypadku Nikona można sięgać po naprawde bardzo głebokie cienie, które po sporym rozjaśnieniu mają drobny

A, zakres tonalny. W tym kontekście rozumiem :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • MGAB-V249 - nowy rodzaj gwiazd zmiennych!
   Gwiazdy zmienne można poszukiwać na dwa sposoby. Obserwujemy losowy fragment nieba w poszukiwaniu obiektów zmieniających swój blask lub korzystamy z archiwalnych danych pomiarowych wykonanych przez różne obserwatoria astronomiczne (np. ASAS-SN, ZTF).
   • 8 replies
  • Ankieta miesiąca stycznia - wybieramy Polski APOD stycznia !
   Przypominam zasady - każdy głosuje na JEDNĄ z prac wybranych przez ekspertów portalu Polski Astronomy Picture Of the Day w styczniu. Wasz wybór zadecyduje, które zdjęcie będzie brało udział w głosowaniu na zdjęcie roku!
    • Love
    • Like
   • 18 replies
  • Druk 3d. Projekty wydruków przydatnych w astronomii amatorskiej i nie tylko amatorskiej.
   @Adam_Jesion zachęcił mnie do założenia tematu odnośnie druku 3d. Z oczywistych względów nie ma sensu powielać treści poświęconych zagadnieniom sprzętowym, które można znaleźć w dedykowanych temu stronach/forach. To forum Astro, więc skupmy się naszym podwórku.
    • Thanks
    • Like
   • 59 replies
  • Akcja grupowa - montaże Lupus AI
   Ruszamy z akcją zapisów na zakup naszych teleskopów! Oferowany montaż będzie miał sporo istotnych poprawek względem prototypu który przyjechał na jesienny zlot i który obecnie użytkuję. Będzie też przygotowany do instalacji enkodera i gdy skończymy obecnie projektowany sterownik to przyjedziemy i zainstalujemy wszystko co potrzeba.
   • 49 replies
  • Wydrukuj sobie spektroskop
   Spektroskopia jest dziedziną, w której coraz częściej realizują się astroamatorzy. W Europie szczególnie zaawansowani są tu koledzy z Francji oraz UK. My cóż, dopiero nieśmiało próbujemy, ale nawet tutaj na forum mamy przykłady osób, które osiągają już bardzo dobre wyniki @bajastro.
   • 70 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.