Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

A mnie ciekawi, czy stosując Arduino można jakoś zaadoptować microfocuser skywatcher aby sterować nim za pomocą kompa ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Bez silnika krokowego nie ma to specjalnego sensu.

Edytowane przez wessel

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Po 9 miesiącach jest już wersja 1.4 oprogramowania do focusera (zarówno sterownik jak i firmware) wprowadzono kilka zmian i usprawnień, głównie na życzenia :)

• maksymalna pozycja focusera zwiększona do 1,000,000 (było 65,000)
  • usunięto kompensację backslash z poziomu drivera - każdy program robi to po swojemu
  • silnik krokowy domyślnie sterowany półkrokowo - trzeba zmienić step size i stepper speed jeśli będzie się aktualizowało
  • sterowanie manualne domyślnie włączone jest teraz w trybie dwóch przycisków. Po naciśnięciu silnik rozpędza się powoli (w ciągu około 3 sek.) do maksymalnej ustawionej prędkości. Po puszczeniu zatrzymuje się szybko. Przy krótkich naciśnięciach bez problemu daje się sterować pojedynczymi krokami. Sterowanie enkoderem wciąż można włączyć ustawiając flagę MANUAL_FOCUS_MODE na 0
  • buzzer domyślnie wyłączony, można włączyć flagą BUZZER_ON
  • STEPPER_ACC w trybie USB zwiększone do 2500 pps/s
  • MANUAL_STEPPER_ACC dodano do ustawiania przyspieszenia w trybie manualnym. Domyślnie 600 pps/s
  • STEPPER_PWM_FREQ zmieniono na 1000Hz (dotyczy tylko zasilania silnika w stanie zatrzymania - "Duty cycle" w sterowniku)

Oczywiście wszystkie powyższe parametry można modyfikować w szkicu Arduino i wgrać samemu firmware bez żadnego problemu i bez programatora.

2013-11-11_213252.jpg IMG_9606.JPG

Strona projektu: https://github.com/sirJolo/ascom-jolo-focuser

Ze względu na zapytania bardzo ale to bardzo wstępnie chciałbym spytać kto byłby chętny na kit do takiego focusera w postaci:

• zmontowana i uruchomiona płytka z gniazdami zasilania, czujnika temperatury, silnika krokowego, USB oraz sterowania ręcznego. Płytka wykonana w zakładzie, montaż mój, gniazda montowane do druku.
  • zasilanie 6-20V w zależności od wybranego silnika krokowego
  • driver silnika L293 - a więc silnik krokowy max 1A, bipolarny
  • orientacyjna cena zmontowanego kitu 110-130 zł
  • w skład kitu wchodzi zmontowana płytka, bez zasilacza, kabla USB, silnika krokowego i bez kabelków. Czujnik temperatury wchodzi luzem w skład kitu - każdy będzie sobie mógł umieścić go dowolnie.
  • Lubię 4

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mogę się wpisać jako pierwszy na ew. listę, mam nadzieję nie ostatni :) :) :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To ja wpisuję się jako drugi :-)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To ja dopiszę swoje 'trzy grosze'...:)

Swój zestaw, robiłem sam, pod kierunkiem Profesora Jolo i wg Jego projektu... Przez kilkanaście dni (jeśli nie dłużej) zamęczałem Go pytaniami i problemami...:)

Jolo - wielkie DZIĘKI za cierpliwość i poświęcony czas...:)

Focuser mam zamontowany na wyciągu Moonlite (Cryford), wszystko działa idealnie tak jak powinno...!!:)

Całość bez problemu pracuje pod Maximem, FocusMax też śmiga aż miło...

Temperatura otoczenia wyświetla sie w okienku focusera w maximie i pokazuje poprawne wartości, zestaw nie gubi kroków, działa powtarzalnie, a po ustawianiu ostrości offline (bez komputera) i ponownym podłączeniu do Maxima, focuser wie gdzie jest aktualnie i od razu można działać...:)

Jedyne co mi zostało, to wykombinować jak w Maximie przenieść odczyt temperatury z focusera do plików fits, tak by móc wg tej temperatury 'segregować' klatki kalibracyjne - niestety moja kamera się chłodzi ale nie mówi jaką ma temperaturę... No ale to jest bzdet nie związany z focuserem :)

Jolo - jeszcze raz wielkie dzięki za pomoc :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja mam nadzieję też pomęczyć profesora trochę... :) :) :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

:) Są trzy osoby chętne póki co na 3-4 kity (Jarkowy123 napisał do mnie na priv). Pytanie (na które może będzie Wam trudno odpowiedzieć...) brzmi: jaki prąd będzie potrzebował silniczek który wybierzecie? Jeśli tak 0.5-0.6A max (np jak ten http://silniki.pl/index.php?site=products&type=250&details=2540) to zastosujemy mniejszy sterownik (L293) jeśli więcej, tak do 2A max to damy większy sterownik (L298) co podniesie cenę o jakieś 6-8zł. Kit będzie sterował silnikiem bipolarnym i taki trzeba zastosować - wszystko rozbija się o przełożenie - przy podłączeniu silnika do pokrętła mikroruchów albo przez przekładnię planetarną wystarczy na pewno taki mały i słaby :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mój silnik to PM35S-048 taki jak ten http://www.nmbtc.com/pdf/motors/PM35S048.pdf bipolarny tzn ma 4 wyprowadzenia. W specyfikacji jest podane że przy 24V pobiera 0,6mA o ile dobrze to rozszyfrowałem. Ja zasilam swój napięciem 12V więc zdaje się że pobór prądu będzie wtedy większy. Te 6-8 pln to nie jest duża różnica więc w moim przypadku jeśli to nie koliduje z elektroniką i silnikiem może być zastosowany sterownik L298. Aha silnik jest podczepiony do przekładni coś ala RoboFocus tyle że o przełożeniu 33:1. Wygląda to tak jak na fotce poniżej.

IMG_20131112_231623.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Pisałem Ci jaki silnik mam, zamówiłem dokładnie ten z linku, który mi wysłałeś. U mnie MUSI być wszystko na 12V, podstawa to praca z akumulatora.

Ale nie chodzi o te parę złotych, jeśli będzie mocniejszy układ, będzie większa elastyczność w stosowanych silnikach.

Edytowane przez sp3occ

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W specyfikacji jest podane że przy 24V pobiera 0,6mA o ile dobrze to rozszyfrowałem. Ja zasilam swój napięciem 12V więc zdaje się że pobór prądu będzie wtedy większy

przy niższym napięciu pobór prądu będzie mniejszy. W tym przypadku przy 12V będzie to 300mA

pozdrawiam

• Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dzięki za wyprowadzenie z błędu. :Salut:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jeszcze nie wiem jaki zastosuję silnik, najprawdopodobniej ten z linku. Ale wolałbym układ bardziej elastyczny z zapasem mocy.Ja również uważam, że te pare złoty nie robi różnicy.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Projekt płytki poszedł do wyceny. Zastosowałem układ mocniejszy - L298. Dodatkowo na płytce będzie miejsce na stabilizator z serii 78xx do zasilania silnika. Domyślnie będzie tam zworka, ale np mając silnik na 8V można zasilać całość 12V i zamiast zworki wstawić układ 7808 z radiatorem (groszowe sprawy).

Jak przyjdzie wycena wszystko podliczę i pokażę co i jak na płytce będzie wyglądało i będzie czas na ostatnie poprawki.

Płytka będzie zrobiona pod obudowę Z36 o wymiarach 125 x 66 x 41mm (np http://www.cyfronika.com.pl/z/kat4z.htm ) - rozmiary i otworki do mocowania. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie żeby samemu zrobić obudowę pod wymiar płytki, np z blachy aluminiowej, albo umieścić ją w jakimś większym pudełku wraz z innymi układami (zasilacz, hub USB i inne).

PS - o proszę, tysięczny post :)

Edytowane przez jolo

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Jeszcze nie wiem jaki zastosuję silnik, najprawdopodobniej ten z linku. Ale wolałbym układ bardziej elastyczny z zapasem mocy.Ja również uważam, że te pare złoty nie robi różnicy.

już L293D ma spory zapas mocy

silniki pobierające 1A i więcej stosuje się w dużych maszynach lub montażach o nośności kilkunastu kg

wyciąg z kamerą i kołem filtrowym obsłuży silnik pobierający 100-300mA

przy okazji pytanie do Jolo: jakie stosujesz czujniki temperatury? Chodzi o obudowę

pytam bo mam kilka DS18B20 w hermetycznej obudowie z kablem 1m. W razie potrzeby mogę ze 2-3 sztuki odstąpić

pokaż jak wygląda ta elektronika

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To fakt, że L298 jest trochę nadmiarowy, ale nie byłem pewien od kiedy w L293 trzeba zastosować radiator, ew placki miedzi na PCB. Tam będzie spadek napięcia jakieś 2.5V na nim i już przy 0.4A daje to 1W strat mocy... Mój silnik pobiera 0.33A i miałem kłopoty ze znalezieniem o mniejszej mocy a jednocześnie z 200 krokami.

Czujnik tak, stosuję DS1820. Elementów jeszcze nie zamówiłem, więc jeśli ktoś chciałby taki hermetyczny to jak najbardziej. Ja mój ukryłem po prostu w metalowej wtyczce mały jack i jest wpięty do obudowy focusera.

Schemat jest dość banalny:

2013-11-14_085310.jpg

Kilka elementów dodałem ze względu na eksport do PCB, bo w Eagle chyba nie można dodawać chyba np zworek jedynie na płytce - muszą być też na schemacie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dostałem odpowiedź z płytkowni:

"Cena płytki Focuser - 8.40 PLN/szt + 48.50 PLN/koszt uruchomienia produkcji.

Założenia do wyceny - druk jednostronny z jednostronną soldermaską i jednostronnym opisem (warstwy opisowe strony Bottom są bez opisów), docięty na wymiar, testowany elektrycznie, cynowany metodą HAL, panelizacja formatki na 3 sztuki (proszę uwzględnić zamawianą ilość jako krotność 3).

Warunki płatności - przedpłata.

Koszty transportu - 10.00 PLN/poczta, priorytet.

Ceny netto."

Czyli przy 6 płytkach cena za jedną wynosiłaby około 20zł - ale potrzebujemy jeszcze 1-2 chętnych. MMduino nano to 45zł + przesyłka, koszt pozostałych elementów to też około 40-50zł.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No, kurde, potrzebuję focusera wszyscy już mają ?? :)

A tak przyszłościowo, myślałeś już o pasku HTD i zębatkach ? Jest tego pełno ale przy braku doświadczenia nie wiadomo co wybrać.

Edytowane przez sp3occ

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

powiem tak - waham się (chyba tak się pisze)

mam już sklejony układ do kontrolowania silnika krokowego (AVT kit na USB ) do tego silniczek na 6 żyłkach i biorę się za pisanie ascomowego drivera do tego

tylko że to biorę się już trochę trwa ;)

tak że reasumujac codziennie tu zaglądam/czytam/wącham pismo nosem ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No, kurde, potrzebuję focusera wszyscy już mają ?? :)

A tak przyszłościowo, myślałeś już o pasku HTD i zębatkach ? Jest tego pełno ale przy braku doświadczenia nie wiadomo co wybrać.

Damy radę :) Po zmianie focusera przeszedłem też już na paski - akurat w steeltracku to żaden problem bo na pokrętle mikroruchów jest standardowa zębatka pod pasek HTD 3M 6mm:

IMG_9606.JPG

powiem tak - waham się (chyba tak się pisze)

mam już sklejony układ do kontrolowania silnika krokowego (AVT kit na USB ) do tego silniczek na 6 żyłkach i biorę się za pisanie ascomowego drivera do tego

tylko że to biorę się już trochę trwa ;)

tak że reasumujac codziennie tu zaglądam/czytam/wącham pismo nosem ;)

Czyli mamy tak:

1. sp3occ 1 szt
  2. wtw 1 szt.
  3. Jarkowy123 1-2 szt.
  4. jolo 1szt.
  5. Tadeo - może 1 szt.

Jeśli Tadeopulous się zdecyduje i Jarek weźmie 2 to możemy zaczynać :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mój wyciąg wygląda tak:

https://picasaweb.google.com/sp3occ/Wyciag02#

Niewiele punktów to których można coś doczepić

Pokrętło od mikroruchów można łatwo odkręcić i dać kółko do paska HTD

tylko gdzie to zamówić ?

Edytowane przez sp3occ

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Pokrętło od mikroruchów można łatwo odkręcić i dać kółko do paska HTD

tylko gdzie to zamówić ?

No trzeba będzie trochę pokombinować z mocowaniem... Ja zamawiałem kółka i paski HTD w http://www.ebmia.pl/pasy-zebate-szerokosc-c-196_50_102_1202_103_232.html

W 120zł się zmieścimy, najwyżej kupię chińskie gniazdka zamiast made in UK :) To czekamy tylko na Tadeo :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Na zębatkach z paskiem jakieś przełożenie czy 1:1 ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja mam 1:2, tak że końcowy krok ma focusera ma 2um (przy sterowaniu półkrokowym). Silnik ma wtedy jakby 400 kroków i znając średnicę ośki możesz policzyć łatwo rozmiar kroku.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi