Skocz do zawartości

ATM focuser na Arduino


jolo

Rekomendowane odpowiedzi

Więc ja zrobiłem tak: w moim wyciągu od WO Megreza 90 faktycznie te dwie śrubki na górze robią jako zaślepki i te dwa gwinty są wolne, co widać na zdjęciach (gwinty zaznaczone strzałkami):

 

post-15176-0-63878200-1425546279_thumb.jpg post-15176-0-89259300-1425546459_thumb.jpg

 

Pozostawało więc dorobienie blaszki (tak aby zamocować ją śrubkami w tych dwóch gwintach), zamontowanie silniczka i owych kółek zębatych o których, Killerus, piszesz. U mnie po zmontowaniu wszystko wygląda tak:

 

post-15176-0-97717900-1425546955_thumb.jpgpost-15176-0-58680100-1425547042_thumb.jpgpost-15176-0-37205800-1425547058_thumb.jpg

 

Zamawiałem moje kółka i pasek na ebmia.pl. Co do silniczka to mam ten sam co Ty (39BYGH402B) z wałkiem o średnicy 5 mm. Najrozsądniejszym kółkiem wydało mi się to http://www.ebmia.pl/kolo-zebate-163m092f-p-1547.html, bo chciałem mieć na silniczku kółko o jak najmniejszej średnicy. Mimo, że na stronie jest napisane średnica otworu na osi 4 mm to nie ma tam żadnego otworu, jest tylko nawiercony mały otworek chyba po to żeby łatwiej było rozwiercić na żądaną średnicę.

Więc ja ten otwór rozwierciłem na 5 mm niejako z ręki starając się jak najlepiej osiowo jak mogłem, niestety wyszło trochę nieosiowo, co może widać na tym zdjęciu:

 

post-15176-0-33298000-1425548662_thumb.jpg

 

Z drugim kołem było jeszcze gorzej bo ja podobnie jak Ty mam oś mikrofocusera o średnicy 2,5 mm. A ponieważ zależało mi na jak największym przełożeniu aby mieć jak najwięcej kroków na CFZ (critical focus zone) to kupiłem koło o możliwie jak największej średnicy, tj.: http://www.ebmia.pl/kolo-zebate-323m092f-p-2855.html. I tutaj otwór na osi ma tak jak jest napisane na stronie 6 mm. A ponieważ tam nie sprzedają żadnych tulei dystansowych to kupiłem w markecie (LM) pręt aluminiowy o średnicy 6 mm, bo na szczęście takie są, przyciąłem, musiałem go zewnątrz zeszlifować bo oczywiście był za duży i nie wchodził. Po zamontowaniu w kole posłużyłem się mikrowiertarką na stojaku i wywierciłem otwór 2,5 mm, oczywiście znowu nie całkiem osiowo:

 

post-15176-0-87393800-1425549217_thumb.jpg

 

Otwory do śrubek mocujących na oś też musiałem przewiercić, ja zrobiłem otwór 2,5 mm pod gwint M3, kupiłem małą gwintownicę ręczna M3 no i śrubki mocujące M3. Tak to wygląda:

 

post-15176-0-04436600-1425549693_thumb.jpg

 

Wszystko razem chodzi ładnie i nawet w pozycji pionowej wyciąg zawsze wraca do początkowe pozycji więc chyba nie ma żadnych poślizgów (aczkolwiek moja kamerka Atik 314E i koło filtrowe EFW2 nie ważą dużo). Niestety jest ta nieosiowość i mam odchylenie kółka na silniczku w jedna i drugą stronę jakieś 0,8 mm i nie wiem czy to nie za dużo:( Paski oczywiście kupowałem 2 razy, bo najpierw wymierzyłem przed zamontowaniem silniczka i kółek i oczywiście wyszło inaczej:)

 

Zastanawiam się też czy mocując kółko na osi mikroruchów konieczne było aż tak duże. Ponieważ jeśli chodzi o CFZ to w tym układzie jaki mam teraz to mając oś główną focusera o średnicy 6 mm, czyli na jeden obrót tego wałka mam wysuw 18,84 mm. Mój silniczek ma 1,8 stopnia obrotu na jeden krok (200 kroków na pełen obrót), a to daje na jeden krok silnika wysuw o

 

18,84*(1,8/360)=94,2 mikrometry.

 

Ponieważ ASCOM Jolo Focuser steruje silnikiem półkrokowo to mamy

 

47,1 mikrometra na te pół kroku, czy powiedzmy krok.

 

Mam koło zamocowane na osi mikroruchów a to przełożenie 1/10 więc mam

 

47,1/10=4,71 mikrometra na krok

 

A ponieważ mam jeszcze stosunek małego koła na silniczku (średnica 14,52 mm) do większego koła na osi mikroruchów (średnica 29,8 mm) około 1/2 to mam:

 

4,71/2=2,35 mikrometra na jeden krok.

 

W praktyce wychodzi troche inaczej bo mam na 10000 kroków wysuw o niemal dokładnie 2 cm (czyli 2 mikrometry na jeden krok) ale to szczegół. Moje CFZ to około 110 mikrometra, więc jest więcej niż dobrze. Ale gdybym zastosował na osi mikroruchów to samo kółko o średnicy 14,52 mm co na osi silnika to miałbym tu stosunek 1/1 więc i tak 4,71 mikrometra na krok więc i tak wystarczająco dobrze jak na moje CFZ=110 mikrometrów. A musiałbym tylko przewiercić otwór 2,5 mm bez robienia tulei dystansowej, z czym się trochę namęczyłem. Zdaje się też, że sp3occ pisał, że w sklepie ebmia mogą przewiercić otwory na osi i chyba też na śrubki mocujące za dodatkową opłatą, czy się mylę? Jeśli by tak było to sam bym chyba zmienił ten setup na dwa takie same małe kółka i przynajmniej wszystko było by idealnie osiowo. Sorki za przydługi wywód, ale może się przyda.

 

Pozdrawiam.

 

Edytowane przez damian_n
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i pięknie, teraz kawałek gwiazdki, żeby sprawdzić wszystko i ... brać się za drugi zestaw, żebyś przy ochocie na inną ogniskową (np. Newton) nie musiał kombinować :). W przypadku Jolo Focusera cena pozwala na wiele focuserów do różnych zestawów.

Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To teram mam pytanie a propos software'u. Do focenia używam dostarczonego z Atikiem Artemis Capture, które sprawuje się bardzo dobrze, a do guidingu PHD. Teraz do focusera chciałem używać Focus Maxa, ale okazuje się że ten współpracuje tylko z Maximem lub CCDSoftem. Ponieważ dopiero co wszystko zaczęło mi działać dobrze nie za bardzo mam ochotę przesiadać się na Maxima (przynajmniej jeszcze nie teraz). I stąd nie wiem co zrobić.

 

Jeśli chcę używać FocusMaxa to muszę odpalić Maxima żeby porobić krzywe i ustawić ostrość tak? A czy podczas sesji też będę musiał mieć odpalonego Maxima czy już nie? Czy jest tak, że muszę mieć odpalonego Maxima tylko jak zmieniam ostrość np. między zmianami filtra. A co z kompensacją temperaturową, czy aby to działało to muszę mieć cały czas uruchomionego FocusMaxa i Maxima, czy tylko FocusMaxa. Jak ja to rozumiem to gdyby nie kompensacja temperaturowa to mógłym porobić krzywe, spisać położenie focusera dla odpowiednich położeń ostrości i jechać z kartki? Jak to jest napisane w tym wątku http://astropolis.pl/topic/48257-kolo-filtrowe-a-ustawianie-ostrosci/?hl=%2Bmaxim+%2Bdl&do=findComment&comment=567879

 

Jeśli nie FoxusMax to chyba tylko APT, ale to też taki program wszystko w jednym, więc i do focenia jak Maxim, a ja na razie nie chcę się przerzucać z Artemis Capture. Stąd podczas sesji nie bardzo chciałbym mieć odpalony drugi program typu Maxim czy APT bo wydaje mi się, że to za bardzo obciąży mojego nie najnowszego astrolapka.

 

Możecie powiedzieć czego wy używacie i w jakiej konfiguracji? Będę wdzięczny.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dziś dotarła do mnie zębatka i pasek z Chin. Szybka wizyta w OBI w poszukiwaniu blaszki, chwila zabawy z wiertarką i już wszystko na swoim miejscu i DZIAŁA !!!! :D :D :D

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=sl1rmtFWXPI

 

Dla zainteresowanych linki do paska i zębatki jaką kupiłem:

 

http://www.ebay.pl/itm/231474676066?var=530733565356&ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649

 

http://www.ebay.pl/itm/231274349325?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649

 

 

DSC_1087.JPG

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.