Skocz do zawartości

ATM focuser na Arduino


jolo

Rekomendowane odpowiedzi

OK, wychodzimy z letargu. Dziś przyszły płytki, jutro wysyłam płytki do osób które zamówiły same płytki. W weekend powinienem uruchomić mój egzemplarz, a później pójdzie taśmowo :)

foc-1.jpg foc-2.jpg

Niestety zrobiłem jeden błąd w projekcie i muszę rozwiercić otwory pod Arduino na nieco większe. Oprócz tego wszystko pasuje jak ulał :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję robić jeden kit na wieczór, więc jak tylko odpalę mój bez problemów to na pewno do końca tygodnia Twój będzie u Ciebie, bo będę leciał wg kolejności zgłoszeń.

A do mnie wracają lusterka odpicowane na jakieś lambady o których istnieniu nie miałem pojęcia, więc mam nadzieję na pogodę w przyszłym tygodniu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrócisz do swojego ulubionego GSO :)

Ja próbowałem tu (k/ Jeleniej Góry) na małych ogniskowych (bez guidingu) ale ostrość to największa bolączka :), zresztą tylko dwa wieczory a właściwie półtora, bo co z tego, że niebo czyste jak mgła dokuczała...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze Mikołajkowe paczki poszły do:

1. diabel4you - płytka + bezpiecznik

2. damian_n - płytka

3. ax - płytka

W weekend będę chciał uruchomić mój egzemplarz i wtedy do wątku dołączę sprawdzony wsad do Arduino i instalator sterownika ASCOM.

 

Powodzenia! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pieniądze to nie wszystko, a w naszym klimacie warto mieć jakieś hobby zastępcze :) Ja osobiście wolę w pochmurne noce pomajsterkować niż po raz enty siadać do obróbki zdjęć sprzed roku czy dwóch.

Ale do rzeczy :)

Pierwszy egzemplarz odpalony :santa:

foc-4.jpg driver.jpg

 

Nie obyło się oczywiście bez problemów :( Okazało się że footprinty dwóch elementów w programie Eagle z biblioteki z której korzystałem były nieprawidłowe. Z tego powodu jest jeden kłopot dla osób które zamówiły gotowy focuser:

- gniazdo zasilania posiada minus w środku :(

Niektóre zasilacze mają co prawda minus w środku, ale jest to zdecydowana mniejszość. A więc trzeba będzie zmajstrować specjalny kabelek albo przejściówkę, w razie pytań chętnie pomogę.

 

Dla osób które zamówiły czystą płytkę będzie niestety kilka modyfikacji do zrobienia:

1. nie montujemy zworek J9 i J10, zamiast nich lutujemy kabelki jak na rysynku:

foc-1.jpg

2. w płytce Arduino Nano obcinamy piny A6 i A7:

foc-2.jpg

3. lutujemy kabelki do wlutowanego Arduino jak poniżej:

foc-3.jpg

Czyli czerwony do D6, zielony do A7, biały do A6

 

Z góry przepraszam za dodatkowe kłopoty, w ramach małej rekompensaty każdy dostanie spersonalizowany driver :) Proszę mi tylko napisać na PW jak się ma nazywać, domyślnie nazwa drivera będzie "<nick> ASOM focuser" - będzie widoczna w tytule okienka dialogowego oraz w polu wyboru sterownika ASCOM :)

Jutro dodam do wątku końcową wersję instrukcji obsługi oraz końcową wersję firmware do urządzenia. Spersonalizowane drivery będę wysyłał na PW.

 

@Paweł_P - chyba jeszcze będzie jedna, dam znać wieczorem bo mam wszystko w garażu.

Edytowane przez jolo
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jolo, gratuluję wspaniałej akcji. Żałuję, że tak późno trafiłem na ten wątek.

Czy może masz jeszcze jedną, ostatnia płytkę wolną? Chętnie bym skorzystał.

Pozdrawiam, Paweł

 

Jest jeszcze jedna dla Ciebie :) Wcześniej w wątku podawałem nr konta do przelewu - cena razem z przesyłką 22.30zł. Jak akceptujesz i przelejesz to napisz na PW adres do przesyłki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W załącznikach działający wsad do Arduino + wykorzystane biblioteki, sterownik ASCOM oraz instrukcja. Wszystko sprawdzone na urządzeniu wykonanym na płytkach w wersji 1.5.

Niestety wciąż brakuje komendy 'rozpędź chmury' :(

ASCOM Jolo Focuser.pdf

focuser.zip

libraries.zip

Jolo focuser Setup 1.5.zip

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj, Łukasz, nie popisałeś się... i po co komu takie coś ?? :) :) :) :)

A, i jeszcze coś, słyszałem, że narzekający będą na końcu :)

 

Hehe, tak to nie działa :) Łapówki też nie wchodzą w grę :)

Stan na dziś: 3 urządzenia uruchomione, wg listy dla sp3occ, wtw (+obudowa) oraz pierwszy dla Jarkowy123.

IMG_0030.JPG

Zobaczymy jak jutro pójdzie, pierwszą partię wyślę w środę, żeby była szansa że dojdzie na weekend.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze nieborowickie ostrzałki już lecą do:

1. sp3occ - 1 urządzenie

2. wtw - 1 urządzenie + obudowa Z36

3. Jarkowy123 - 2 urządzenia

4. Tadeo - 1 urządzenie

5. Paweł_P - 1 płytka

 

Pamiętajcie że minus zasilania jest na środkowym pinie gniazdka!

Zanim wyrzucicie tekturkę poszukajcie na niej przyklejonego taśmą czujnika temperatury DS1820.

 

Trzymam kciuki :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.