Skocz do zawartości

ATM focuser na Arduino


jolo

Rekomendowane odpowiedzi

czyli moger już zamawiać sobie to

 

http://silniki.pl/index.php?site=products&type=250&details=2540

 

czy jakiś inny silnik zalecany jest przez producenta??

 

do udźwignięcia ok 4kg w wyciągu

 

(nieprawidłowy silnik może prowadzić do zgrzytania zębami, paskami - przed zakupem zapytaj swojego producenta lub aptekarza ;) )

 

AstroPozdro

Edytowane przez Tadeopulous
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli moger już zamawiać sobie to

 

http://silniki.pl/index.php?site=products&type=250&details=2540

 

czy jakiś inny silnik zalecany jest przez producenta??

 

(nieprawidłowy silnik może prowadzić do zgrzytania zębami, paskami - przed zakupem zapytaj swojego producenta lub aptekarza ;) )

 

AstroPozdro

 

wg podawanego kalkulatora moje najkrótsze CFZ to 148 microns dla pełnej obsady filtrowej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli moger już zamawiać sobie to

 

http://silniki.pl/index.php?site=products&type=250&details=2540

 

czy jakiś inny silnik zalecany jest przez producenta??

 

do udźwignięcia ok 4kg w wyciągu

 

(nieprawidłowy silnik może prowadzić do zgrzytania zębami, paskami - przed zakupem zapytaj swojego producenta lub aptekarza ;) )

 

A jak będziesz podłączał silnik do focusera - przez pokrętło mikroruchów i jakiś pasek? Jeśli tak to ten silnik da radę z palcem w nosie... :) Z takim silnikiem możesz ustawić na początek szybkość w driverze na jakieś 600pps i ewentualnie potem ją zwiększać/zmniejszać.

To CFZ jest jak najbardziej realne dla sprzętu f/7.5 i kamerki z pikselem około 6um.

 

PS - 4kg - co Ty tam wieszasz?? U mnie całość w wyciągu waży 1.8kg (383 + koło 7 filtrów + OAG + QHY5 + korektor) i wydaje mi się to sporo już...

Edytowane przez jolo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tego co pomnę to mam ST10 + koło + OAG + QHY5 i wyszło z wagi kuchennej 2700 w sumie (te 4 kg z duuzy wyrostem)

nie wiem jak go podczepię - standardowo to się zapodaje na dużą ośkę czy mikrofocusa ??

 

wyciąg mam ten - http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/wyciag-okularowy-delta-optical-gso-m-lra-2-linear-bearing-do-refraktorow-96mm,d2364.html

 

jeszcze nigdy nie użyłem hamulca/blokady ostrości :)

Edytowane przez Tadeopulous
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Microfocusery zbudowane są z przekładni ciernych a więc mogą wystąpić na nich poślizgi jeżeli masz takie przełożenie że nie potrzebujesz go zwiększać przez microfocuser to ja bym zainstalował bezpośrednio ale jeżeli nie to nie masz specjalnie wyboru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy podłączeniu bezpośrednio silnika do ośki bez mikrofocusera uzyskasz krok około 47um co jest tak na granicy jeśli chodzi o precyzję (przy założeniu że ośka focusera ma wewnątrz 6mm średnicy, wtedy krok ma (pi * średnica)/400 kroków). Ale w tym wypadku będziesz musiał zastosować silnik o większym momencie obrotowym niż ten który podlinkowałeś. Możesz podłączyć silnik 1:1 do ośki mikrofocusera i nie będziesz miał problemu z precyzją ani momentem obrotowym, ale tak jak pisze zombi może być jakiś uślizg. Choć z tego co czytałem to te wyciągi GSO linear bearing to są klony steeltracka i sprawują się nieźle, a steeltrack jak wiadomo ma dedykowany motofocuser podłączany do pokrętła mikroruchów.

Robofocusy są podpinane do ośki głównej ale mają wbudowaną przekładnię. Jest to najpewniejsze wyjście choć też dość drogie, przy czym uślizgów na 100% też się nie pozbędziesz, bo sam Crayford to wyciąg cierny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pożegnalna fotka - cztery ostatnie focusery uruchomione i za chwilę zostaną opakowane i w poniedziałek wyjadą w siną dal kręcić silniczkami.

Sina dal = zombi, motoloo, damian_n i MarysM.

IMG_0041.JPG

Życzę wszystkim żeby przywiozły pogodę :)

Dla chętnego została jeszcze jedna goła płytka, mogę dołożyć do niej dwa gniazdka jack 3.5 do druku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie też wielki błękit, pora zakropić montaż WD40 po 2 miesiącach spoczynku :)

Dzisiaj wysłałem cztery ostatnie ostrzałki do:

1. zombi - focuser + obudowa

2. MarysM - focuser

3. amber - focuser

4. motoloo - focuser

 

Pamiętajcie że minus zasilania jest na środkowym pinie gniazdka!
Zanim wyrzucicie tekturkę poszukajcie na niej przyklejonego taśmą czujnika temperatury DS1820.

zombi - będziesz musiał lekko spiłować/ściąć narożniki płytki o jakieś 2mm żeby gładko weszła w obudowę Z36.

 

Powodzenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko jest opisane w instrukcji, ale takie najważniejsze punkty to:

1. bez zewnętrznego zasilania można podłączyć focuser do kompa przez USB i go programować albo testować. Arduino jest zasilane z USB wtedy i nie działa tylko sterownik silnika krokowego.

2. czujnik temperatury musi być podłączony w momencie włączenia zasilania, w przeciwnym razie nie będzie wykryty.

3. urządzenie może być zasilane napięciem 7-16V, silnik krokowy jest zasilany napięciem o 2V mniejszym. Typowo przy zasilaniu 12V można stosować silniki na napięcie 9-12V. Silniki na wyższe napięcia (13-16V) też będą się kręcić, ale moment obrotowy będzie mniejszy (sp3occ - u Ciebie wlutowany jest regulator dopasowany do Twojego silnika)

4. bez dodatkowych ceregieli można sterować silnikami prądem do około 1A, co powinno wystarczyć dla 99% przypadków. Większy prąd będzie wymagał wymiany bezpiecznika polimerowego na mocniejszy i domontowania radiatorka do układu L298, wtedy tak do 2A można podziałać. Prąd powyżej 2A może uszkodzić ścieżki obwodu drukowanego.

5. pozostałe informacje (obliczenie rozmiaru kroku i przełożenie, podłączenie czujnika temperatury i przycisków sterowania ręcznego, podłączenie dodatkowego sterownika mikrokrokowego i inne) opisane są w instrukcji, którą tu jeszcze raz dołączam :)

 

Prace trwają nad wersją 2.0 sterownika ASCOM w którym będą wykorzystane złącza OPTO i EXT do takich rzeczy jak sterowanie migawką aparatu, sterowanie grzałkami (ręczne i automatyczne w połączeniu z czujnikiem temperatury/wilgotności DHT-22), pomiar napięcia akumulatora w polu i inne. Postęp około 50%, jakoś tak początkiem wiosny powinien się pojawić :)

ASCOM Jolo Focuser.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ mój silnik (z allegro) kosztował mniej niż ta zębatka więc bez żalu umieściłem zębatkę na ośce, pomiędzy nie włożyłem cztery druciki 0.5mm i zalałem wszystko żywicą. Można równie dobrze pewnie poxipolem zaciapać. Przy przekładni paskowej jeśli będzie kółko biło na ułamek milimetra nic się nie stanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak :santa: do mnie przyjedzie w tym roku :Cheers:

 

Podziękowania dla mikołajów Jolo i Sp3occ za pasek.

 

Odnośnie polaryzacji w swojej płytce przetnę ścieżki i dolutuje kabelki do pinów gniazdka, aby jednak plus mieć w środku. Mam kilka zasilaczy przy zestawie z plusem w środku i ryzyko pomyłki jest spore. Dobrze byłoby uaktualnić schemat na 3 stronie wątku, ponieważ ostatnio czytałem kod źródłowy i nie pasowało mi sterowanie (A3, A4, A1, A5) do tego schematu.

 

Kupiłem kółko z dziurą 4mm, aby łatwiej było zamocować na ośce silnika. Jednak takie są tylko na zamówienie i dłużej się czeka na realizację.

 

Odnośnie rozszerzeń chciałbym podłączyć jeszcze jeden silnik krokowy np. poprzez LM 298 lub ULN2003. Piny A7,A8, A2 i ewentualnie A0 (podłączony transoptor)) są wolne. Dodatkowy silnik w celu zmotoryzowania manualnego koła filtrowego.

 

Na początku myślałem o oddzielnym układzie na Arduino, ale takie połączenie wydaje mi się interesującym pomysłem. Przy różnej grubości filtrów zamocowanych w kole filtrowym firmware urządzenia mógłby pamiętać odpowiednie przesunięcie dla danego filtra np. w pamięci EEPROM (kroki silnika). Nie trzeba by refocusować po zmianie filtra, nawet jakby nie były parafokalne a koło idealnie wykonane. Sterownik po komendzie zmiany filtra ustawiałby przesunięcie wyciągu dla danego filtra. Może obecnie jest to realizowane po stronie programu np. w Maxim DL ?

 

Czy orientujecie się jak w komercyjnych kołach wykrywana jest bieżąca pozycja. Przychodzą mi do głowy różne rozwiązania:

 

1. system zna pozycję startową i pamięta ile kroków ma wykonać, aby ustawić dany filtr.

2. enkoder ale chyba niepotrzebne komplikowanie jak na ten problem

3. czujnik optoelektroniczny odbiciowy np coś takiego http://www.vishay.com/docs/83760/tcrt5000.pdf Wewnątrz koła dla danej pozycji. można by nakleić nalepki z dobrze odbijającą powierzchnią.

 

Może wystarczyłby silnik DC w przypadkach 2 i 3 ?.

 

Większy problem to sterownik. Nie wiem czy dałoby się go napisać jako jedno wystąpienie sterownika i komunikacja z hardware przez jeden port COM. Czasu brak więc pewnie szybko tego nie zrealizuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To fakt schemat muszę uaktualnić i jeszcze lekko poprawić instrukcję bo są chyba ze dwie pomyłki. Co do polaryzacji to chyba nie będzie tak prosto przeciąć ścieżki, bo masa prowadzona jest płaszczyzną i nie wiem czy uda Ci się tak to wyciąć - musiałbyś ewentualnie małym frezem zrobić kółko wokół pinu GND z gniazdka.
Dodatkowy silnik możesz podpiąć do gniazda EXT są tam wyprowadzone cztery porty D7-D10, albo użyć tylko dwóch z nich i zastosować dodatkowy sterownik jak to opisałem na końcu instrukcji. Port A6 i A7 nie mogą pracować niestety jako cyfrowe wyjścia, a jedynie jak wejścia analogowe do ADC.
To co piszesz a propos koła filtrowego to właśnie jest między innymi zaimplementowane w Maximie - dla każdego filtra możesz wprowadzić poprawkę do ustawienia focusera. Z tego co wiem to są różne rozwiązania wykrywania pozycji - ale raczej nie polegają one tylko na liczeniu kroków, bo zawsze możliwy jest jakiś uślizg na kole. W EFW Atika z tego co czytałem (jeszcze nie rozkręcałem mojego odkąd go dostałem z filtrami :) ) wykorzystywany jest czujnik optyczny, w innych kołach bywają hallotrony. Czujnik odbiciowy sam chciałem zastosować do zmotoryzowania ręcznego koła jakiś czas temu w połączeniu z małym serwo z usuniętym ogranicznikiem - a serwo tak jak piszesz zwykłe DC.

I też dużo myślałem o tym jak to wszystko pożenić jako jedno wystąpienie sterownika i niestety nic nie przyszło mi do głowy :( Może się da napisać taki multisterownik w ASCOM który może być zarejestrowany w systemie jako sterownik dla koła i focusera jednocześnie, ale za słaby jestem w windowsie żeby to wymyślić, może trzeba więcej poczytać o http://ascom-standards.org/FAQs/POTH.htm .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początku myślałem o oddzielnym układzie na Arduino, ale takie połączenie wydaje mi się interesującym pomysłem. Przy różnej grubości filtrów zamocowanych w kole filtrowym firmware urządzenia mógłby pamiętać odpowiednie przesunięcie dla danego filtra np. w pamięci EEPROM (kroki silnika). Nie trzeba by refocusować po zmianie filtra, nawet jakby nie były parafokalne a koło idealnie wykonane. Sterownik po komendzie zmiany filtra ustawiałby przesunięcie wyciągu dla danego filtra. Może obecnie jest to realizowane po stronie programu np. w Maxim DL ?

Co do maxima, to ja nie znalazłem takiej opcji, ale da się to zrealizować skryptem (ale trzeba umieć :) ). Jeśli ma to być do planet, to w firecapture można zapisać pozycję focusera dla każdego filtru i się będzie sama zmieniać.

 

Czy orientujecie się jak w komercyjnych kołach wykrywana jest bieżąca pozycja. Przychodzą mi do głowy różne rozwiązania:

 

1. system zna pozycję startową i pamięta ile kroków ma wykonać, aby ustawić dany filtr.

2. enkoder ale chyba niepotrzebne komplikowanie jak na ten problem

3. czujnik optoelektroniczny odbiciowy np coś takiego http://www.vishay.com/docs/83760/tcrt5000.pdf Wewnątrz koła dla danej pozycji. można by nakleić nalepki z dobrze odbijającą powierzchnią.

 

Może wystarczyłby silnik DC w przypadkach 2 i 3 ?.

Akurat jestem w temacie kół (robię ATM od podstaw :) ), więc się wypowiem. W prawie wszystkich kołach jest wykorzystany czujnik optoelektroniczny, ale przelotowy. Ja używam takiego: http://www.optekinc.com/datasheets/opb610.pdf. W karuzeli są wywiercone otworki przy położeniu każdego filtru, a jako pozycja startowa przy jednym filtrze są 2 otworki blisko siebie. Uwaga techniczna: myślę, że warto zrobić diodę czujnika sterowaną z procka, bo co prawda nie wiem, jaką długość fali emituje, ale może ona być rejestrowana przez kamerę i będzie wychodzić zaświetlenie.

W kołach prawie zawsze używa się silnika krokowego. Najłatwiej nim sterować i wiesz jaką ma pozycję (możesz weryfikować wskazanie czujnika).

Odnośnie sposobu 2, to znalazłem koło FLI za grube pieniądze, którego atutem jest niezwykła prędkość zmiany filtrów (jakieś 20 ms). Uzyskuje się to używając silnik serwo z enkoderem, ale to nie jest tani napęd :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I też dużo myślałem o tym jak to wszystko pożenić jako jedno wystąpienie sterownika i niestety nic nie przyszło mi do głowy :( Może się da napisać taki multisterownik w ASCOM który może być zarejestrowany w systemie jako sterownik dla koła i focusera jednocześnie, ale za słaby jestem w windowsie żeby to wymyślić, może trzeba więcej poczytać o http://ascom-standards.org/FAQs/POTH.htm .

Też tego nie umiem zrobić, ale na pewno można :) Na tej zasadzie działa sterownik ft245 ascom. Jest widoczny jako focuser i montaż.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do maxima, to ja nie znalazłem takiej opcji, ale da się to zrealizować skryptem (ale trzeba umieć :) ). Jeśli ma to być do planet, to w firecapture można zapisać pozycję focusera dla każdego filtru i się będzie sama zmieniać.

Mateusz, jest taka opcja w ustawieniach koła filtrowego:

2013-12-16_155227.jpg

Edytowane przez jolo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.