Skocz do zawartości

Canony dwucyforwe vs trzycyfrowe


Rekomendowane odpowiedzi

Mam takie pytanko do posiadaczy lustrzanek Canona.

Obecnie posiadam lustrzankę Canon EOS 350D którą używam do fotografii dziennej jak i okazjonalnie do astrfoto.

 

Do zdjęć dziennych jest ok choć przy dłuższych ogniskowych leci na łeb dynamika zdjęcia... Natomiast gdy w nocy zaczynam pracować na czasach dłuższych niż 30s na ISO800 lub ISO1600 to szumy dosłownie urywają głowę. Wykonanie nawet 30-40 klatek nie pomaga... No i czułość też pozstawia sporo do życzenia.

 

I tu pojawia się pytanie. Dysponuję kwotą około 2000-2500zł i chciałbym ją mądrze wydać. Jedno wyjście to zakup dedykowanej, używanej kamerki do astrofoto - no ale wtedy to tylko do fotografii nocnej. Z drugiej strony potrzebuję wymienić swojego wysłużonego 350D na nowszy model - myślałem o 50D ale w grę wchodzą również modele 40D i 60D.

 

Jak mają się szumy w wymienionych wyżej lustrzankach Canona o dwucyfrowych numerach modelu przy ISO800 lub ISO1600? Czy są mniejsze niż w 300D czy 350D? No jak z czułością? Lepsza czy na podobnym poziomie?

 

Jak generalnie sprawują się te Canony w astrofoto?

 

Będę wdzięczny za sugestie od osób posiadających ww modele aparatów.

 

 

PS: Modyfikacja Canona nie wchodzi w grę. Pracowałbym na nieprzerobionym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaj mi email, udostępnię Ci folder z kilkoma zdjęciami, dwa 30s darki przy iso 800 i 1600 oraz dwa dzienne przy tym samym iso (rawy i dlatego tu nie da rady ich wrzucić, a zmniejszane i kowertowane uniemożliwiają analizę szumu)

Robione EOS-em 60D jak znajdę to dorzucę podobne robione EOS-em 40D.

Testy zamieszczane na stronach jakoś do mnie nie trafiają. Wydaje mi się, że zamiast ocen lepiej porównać sobie samemu zdjęcia

i samemu ocenić. Generalnie wydaje mi się, że właściciele "trzycyfrówek" dążą do "dwu..." a Ci do pełnej klatki :)

W naszym przypadku konieczna jest jeszcze korekcja pola APS-C lub FF ale to już inna para kaloszy...

Złotego środka chyba nie znajdzie się w rozsądnych cenach, bo żadna lustrzanka nie dorówna szumami kamerze dedykowanej,

która ma jednak chłodzoną matrycę ale do dziennych zdjęć się nie nada.

Powodzenia w wyborze... bo ciężki :)

Edytowane przez sp3occ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponad rok temu przesiadłem się z 400D na 60D. Szumy w nowym aparacie są wyraźnie niższe. W zdjęciach dziennych ma się wrażenie, że różnica to ok. 1-2ev. Natomiast jeśli chodzi Ci głównie o astrofotografie, to warto wiedzieć, że w Canonach 550D, 600D, 650D, 60D i 7D jest ta sama matryca, a więc mniej więcej takie same szumy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wyczytałem 600D i 650D ingerują w RAW-a, dlatego kupiłem używanego 500D i przerobiłem do astrofoto.

Ale 60D polecam jak najbardziej i do fotografii dziennej jak i nocnej. Mam, używam i nie zamierzam sprzedawać - to dobry model choć konstrukcja już nie najnowsza.

 

Co do przykładowych zdjęć z 60D to Łukasz przeszukaj forum w temacie "Fotki z TSAPO65Q z Jodłowa" albo coś podobnego. Tam wrzuciłem M42, M31, Plejady, M27, Płomień. Oczywiście to były moje pierwsze fotki także nie stresuj się poziomem obróbki :)

 

PS. Znalazłem ten wątek http://astropolis.pl/topic/36920-foto-z-ts-apo-65q-na-zlocie-w-jodlowie/?hl=tsapo65q&do=findComment&comment=436827

Edytowane przez KrzysztofZ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem 350D. Obecnie mam 30D i 7D. Przesiadka z 350 na 30 w kwestii szumów raczej niczego nie zmieniła. Różnicę odczułem jedynie w szybkości działania aparatu, celności, no i pancerna obudowa - wiadomo. Natomiast 7D to już inna bajka - ISO 1600 w pełni użyteczne, dopiero przy 3200 widać pogorszenie jakości. Bawiłem się też okazjonalnie 60D i 5D - jest z grubsza podobnie jak w 7D czyli bardzo dobrze. Pomyśl o 60D - to bardzo dobry aparat w sensownej cenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Canon 60d to już jest kawał dobrego sprzętu , jest to już lustrzanka półprofesjonalna . Lub można znaleźć na Allegro Canon 1d za przystępną cenę. :icon_biggrin:

 

_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

 

http://astronomiamatorskakacper.blogspot.com/

 

 

Edytowane przez Destiny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.