Jump to content
Lukasz83

Canony dwucyforwe vs trzycyfrowe

Recommended Posts

Mam takie pytanko do posiadaczy lustrzanek Canona.

Obecnie posiadam lustrzankę Canon EOS 350D którą używam do fotografii dziennej jak i okazjonalnie do astrfoto.

 

Do zdjęć dziennych jest ok choć przy dłuższych ogniskowych leci na łeb dynamika zdjęcia... Natomiast gdy w nocy zaczynam pracować na czasach dłuższych niż 30s na ISO800 lub ISO1600 to szumy dosłownie urywają głowę. Wykonanie nawet 30-40 klatek nie pomaga... No i czułość też pozstawia sporo do życzenia.

 

I tu pojawia się pytanie. Dysponuję kwotą około 2000-2500zł i chciałbym ją mądrze wydać. Jedno wyjście to zakup dedykowanej, używanej kamerki do astrofoto - no ale wtedy to tylko do fotografii nocnej. Z drugiej strony potrzebuję wymienić swojego wysłużonego 350D na nowszy model - myślałem o 50D ale w grę wchodzą również modele 40D i 60D.

 

Jak mają się szumy w wymienionych wyżej lustrzankach Canona o dwucyfrowych numerach modelu przy ISO800 lub ISO1600? Czy są mniejsze niż w 300D czy 350D? No jak z czułością? Lepsza czy na podobnym poziomie?

 

Jak generalnie sprawują się te Canony w astrofoto?

 

Będę wdzięczny za sugestie od osób posiadających ww modele aparatów.

 

 

PS: Modyfikacja Canona nie wchodzi w grę. Pracowałbym na nieprzerobionym.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Podaj mi email, udostępnię Ci folder z kilkoma zdjęciami, dwa 30s darki przy iso 800 i 1600 oraz dwa dzienne przy tym samym iso (rawy i dlatego tu nie da rady ich wrzucić, a zmniejszane i kowertowane uniemożliwiają analizę szumu)

Robione EOS-em 60D jak znajdę to dorzucę podobne robione EOS-em 40D.

Testy zamieszczane na stronach jakoś do mnie nie trafiają. Wydaje mi się, że zamiast ocen lepiej porównać sobie samemu zdjęcia

i samemu ocenić. Generalnie wydaje mi się, że właściciele "trzycyfrówek" dążą do "dwu..." a Ci do pełnej klatki :)

W naszym przypadku konieczna jest jeszcze korekcja pola APS-C lub FF ale to już inna para kaloszy...

Złotego środka chyba nie znajdzie się w rozsądnych cenach, bo żadna lustrzanka nie dorówna szumami kamerze dedykowanej,

która ma jednak chłodzoną matrycę ale do dziennych zdjęć się nie nada.

Powodzenia w wyborze... bo ciężki :)

Edited by sp3occ

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ponad rok temu przesiadłem się z 400D na 60D. Szumy w nowym aparacie są wyraźnie niższe. W zdjęciach dziennych ma się wrażenie, że różnica to ok. 1-2ev. Natomiast jeśli chodzi Ci głównie o astrofotografie, to warto wiedzieć, że w Canonach 550D, 600D, 650D, 60D i 7D jest ta sama matryca, a więc mniej więcej takie same szumy.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Z tego co wyczytałem 600D i 650D ingerują w RAW-a, dlatego kupiłem używanego 500D i przerobiłem do astrofoto.

Ale 60D polecam jak najbardziej i do fotografii dziennej jak i nocnej. Mam, używam i nie zamierzam sprzedawać - to dobry model choć konstrukcja już nie najnowsza.

 

Co do przykładowych zdjęć z 60D to Łukasz przeszukaj forum w temacie "Fotki z TSAPO65Q z Jodłowa" albo coś podobnego. Tam wrzuciłem M42, M31, Plejady, M27, Płomień. Oczywiście to były moje pierwsze fotki także nie stresuj się poziomem obróbki :)

 

PS. Znalazłem ten wątek http://astropolis.pl/topic/36920-foto-z-ts-apo-65q-na-zlocie-w-jodlowie/?hl=tsapo65q&do=findComment&comment=436827

Edited by KrzysztofZ

Share this post


Link to post
Share on other sites

Miałem 350D. Obecnie mam 30D i 7D. Przesiadka z 350 na 30 w kwestii szumów raczej niczego nie zmieniła. Różnicę odczułem jedynie w szybkości działania aparatu, celności, no i pancerna obudowa - wiadomo. Natomiast 7D to już inna bajka - ISO 1600 w pełni użyteczne, dopiero przy 3200 widać pogorszenie jakości. Bawiłem się też okazjonalnie 60D i 5D - jest z grubsza podobnie jak w 7D czyli bardzo dobrze. Pomyśl o 60D - to bardzo dobry aparat w sensownej cenie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Witam Canon 60d to już jest kawał dobrego sprzętu , jest to już lustrzanka półprofesjonalna . Lub można znaleźć na Allegro Canon 1d za przystępną cenę. :icon_biggrin:

 

_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

 

http://astronomiamatorskakacper.blogspot.com/

 

 

Edited by Destiny

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Zdjęcie Czarnej Dziury - dzisiaj o 15:00
   Pamiętajcie, że dzisiaj o 15:00 poznamy obraz Czarnej Dziury. Niezależnie od tego, jak bardzo będzie ono spektakularne (lub wręcz przeciwnie - parę pikseli), trzeba pamiętać, że to ogromne, wręcz niewyobrażalne, osiągnięcie cywilizacji. Utrwalić coś tak odległego i małego kątowo, do tego wykorzystując mega sprytny sposób (interferometria radiowa), ...no po prostu niewyobrażalne. EHT to przecież wirtualny teleskop wielkości planety. Proste?
    • Love
    • Like
   • 144 replies
  • Amatorska spektroskopia supernowych - ważne obserwacje klasyfikacyjne
   Poszukiwania i obserwacje supernowych w innych galaktykach zajmuje wielu astronomów, w tym niemałą grupę amatorów (może nie w naszym kraju, ale mam nadzieję, że pomału będzie nas przybywać). Odkrycie to oczywiście pierwszy etap, ale nie mniej ważne są kolejne - obserwacje fotometryczne i spektroskopowe.
    • Like
   • 4 replies
  • Odszedł od nas Janusz Płeszka
   Wydaje się nierealne, ale z kilku źródeł informacja ta zdaje się być potwierdzona. Odszedł od nas człowiek, któremu polskiej astronomii amatorskiej możemy zawdzięczyć tak wiele... W naszym hobby każdy przynajmniej raz miał z nim styczność. Janusz Płeszka zmarł w wieku 52 lat.
    • Sad
   • 161 replies
  • Małe porównanie mgławic planetarnych
   Postanowiłem zrobić taki kolaż będący podsumowaniem moich tegorocznych zmagań z mgławicami planetarnymi a jednocześnie pokazujący różnice w wielkości kątowe tych obiektów.
   Wszystkie mgławice na tej składance prezentowałem i opisywałem w formie odrębnych tematów na forum więc nie będę się rozpisywał o każdym obiekcie z osobna - jak ktoś jest zainteresowany szczegółami bez problemu znajdzie fotkę danej mgławicy na forum.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 29 replies
  • SN 2018hhn - "polska" supernowa w UGC 12222
   Dziś mam przyjemność poinformować, że jest już potwierdzenie - obserwacja spektroskopowa wykonana na 2-metrowym Liverpool Telescope (La Palma, Wyspy Kanaryjskie). Okazuje się, że mamy do czynienia z supernową typu Ia. Poniżej widmo SN 2018hhn z charakterystyczną, silną linią absorpcyjną SiII.
    • Thanks
    • Like
   • 11 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.