Jump to content

Canony dwucyforwe vs trzycyfrowe


Lukasz83
 Share

Recommended Posts

Mam takie pytanko do posiadaczy lustrzanek Canona.

Obecnie posiadam lustrzankę Canon EOS 350D którą używam do fotografii dziennej jak i okazjonalnie do astrfoto.

 

Do zdjęć dziennych jest ok choć przy dłuższych ogniskowych leci na łeb dynamika zdjęcia... Natomiast gdy w nocy zaczynam pracować na czasach dłuższych niż 30s na ISO800 lub ISO1600 to szumy dosłownie urywają głowę. Wykonanie nawet 30-40 klatek nie pomaga... No i czułość też pozstawia sporo do życzenia.

 

I tu pojawia się pytanie. Dysponuję kwotą około 2000-2500zł i chciałbym ją mądrze wydać. Jedno wyjście to zakup dedykowanej, używanej kamerki do astrofoto - no ale wtedy to tylko do fotografii nocnej. Z drugiej strony potrzebuję wymienić swojego wysłużonego 350D na nowszy model - myślałem o 50D ale w grę wchodzą również modele 40D i 60D.

 

Jak mają się szumy w wymienionych wyżej lustrzankach Canona o dwucyfrowych numerach modelu przy ISO800 lub ISO1600? Czy są mniejsze niż w 300D czy 350D? No jak z czułością? Lepsza czy na podobnym poziomie?

 

Jak generalnie sprawują się te Canony w astrofoto?

 

Będę wdzięczny za sugestie od osób posiadających ww modele aparatów.

 

 

PS: Modyfikacja Canona nie wchodzi w grę. Pracowałbym na nieprzerobionym.

Link to comment
Share on other sites

Podaj mi email, udostępnię Ci folder z kilkoma zdjęciami, dwa 30s darki przy iso 800 i 1600 oraz dwa dzienne przy tym samym iso (rawy i dlatego tu nie da rady ich wrzucić, a zmniejszane i kowertowane uniemożliwiają analizę szumu)

Robione EOS-em 60D jak znajdę to dorzucę podobne robione EOS-em 40D.

Testy zamieszczane na stronach jakoś do mnie nie trafiają. Wydaje mi się, że zamiast ocen lepiej porównać sobie samemu zdjęcia

i samemu ocenić. Generalnie wydaje mi się, że właściciele "trzycyfrówek" dążą do "dwu..." a Ci do pełnej klatki :)

W naszym przypadku konieczna jest jeszcze korekcja pola APS-C lub FF ale to już inna para kaloszy...

Złotego środka chyba nie znajdzie się w rozsądnych cenach, bo żadna lustrzanka nie dorówna szumami kamerze dedykowanej,

która ma jednak chłodzoną matrycę ale do dziennych zdjęć się nie nada.

Powodzenia w wyborze... bo ciężki :)

Edited by sp3occ
Link to comment
Share on other sites

Ponad rok temu przesiadłem się z 400D na 60D. Szumy w nowym aparacie są wyraźnie niższe. W zdjęciach dziennych ma się wrażenie, że różnica to ok. 1-2ev. Natomiast jeśli chodzi Ci głównie o astrofotografie, to warto wiedzieć, że w Canonach 550D, 600D, 650D, 60D i 7D jest ta sama matryca, a więc mniej więcej takie same szumy.

Link to comment
Share on other sites

Z tego co wyczytałem 600D i 650D ingerują w RAW-a, dlatego kupiłem używanego 500D i przerobiłem do astrofoto.

Ale 60D polecam jak najbardziej i do fotografii dziennej jak i nocnej. Mam, używam i nie zamierzam sprzedawać - to dobry model choć konstrukcja już nie najnowsza.

 

Co do przykładowych zdjęć z 60D to Łukasz przeszukaj forum w temacie "Fotki z TSAPO65Q z Jodłowa" albo coś podobnego. Tam wrzuciłem M42, M31, Plejady, M27, Płomień. Oczywiście to były moje pierwsze fotki także nie stresuj się poziomem obróbki :)

 

PS. Znalazłem ten wątek http://astropolis.pl/topic/36920-foto-z-ts-apo-65q-na-zlocie-w-jodlowie/?hl=tsapo65q&do=findComment&comment=436827

Edited by KrzysztofZ
Link to comment
Share on other sites

Miałem 350D. Obecnie mam 30D i 7D. Przesiadka z 350 na 30 w kwestii szumów raczej niczego nie zmieniła. Różnicę odczułem jedynie w szybkości działania aparatu, celności, no i pancerna obudowa - wiadomo. Natomiast 7D to już inna bajka - ISO 1600 w pełni użyteczne, dopiero przy 3200 widać pogorszenie jakości. Bawiłem się też okazjonalnie 60D i 5D - jest z grubsza podobnie jak w 7D czyli bardzo dobrze. Pomyśl o 60D - to bardzo dobry aparat w sensownej cenie.

Link to comment
Share on other sites

Witam Canon 60d to już jest kawał dobrego sprzętu , jest to już lustrzanka półprofesjonalna . Lub można znaleźć na Allegro Canon 1d za przystępną cenę. :icon_biggrin:

 

_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

 

http://astronomiamatorskakacper.blogspot.com/

 

 

Edited by Destiny
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 37 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 69 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 27 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 131 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.