Skocz do zawartości

Galaktyki , galaktyczki i inne zakamarki nieba.


PiotrZ

Rekomendowane odpowiedzi

W wolnej chwili wróciłem też do fotki Whele Galaxy z Jodłowa . Wybrałem mniej klatek ale w miarę nie poruszonych . Odjąłem Dark Frame , Bias Frame i Flat Frame a także Dark do Flat i Bias do Flat . Tak jak poradził wcześniej Radek dodałem saturation aby kolory były bardziej nasycone . Po prawej stronie na fotce widoczna jest galaktyczka PGC o jasności 16,5 mag .

 

wiel%20.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteś widzę tak samo nocnym markiem jak ja  AX  :D  

 

Tak, oczywiscie :mrgreen:

I co widze dzisiaj tez jestesmy nocnymi markami (a raczej juz porannymi ptaszkami)

 

[ Add: Sro 02 Cze, 2004 ]

A co do dzisiaj dodanych twoich fotek....

M13 bardzo ladnie, M57 wyszla doskonale a Whale Galaxy o wiele lepiej niz poprzednia ktora umiesciles w konkursie.

Tutaj lepiej widac czerwona strukture ktora ma w srodku i jakby bylo nieco wiecej widoczne;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz kilka fotek zrobionych z piątku na sobotę . Na pierwszej liczna grupa słabych galaktyk zwanych Abel 1656 ( diabli wiedzą dlaczego) . Te dwie w miarę jasne galaktyki to NGC 4874 (12,9 mag) i NGC 4884 ( 12,5 mag) . Na górze po prawej słaba NGC 4881 (14,5 mag ) i ta kreska na dole po lewej IC3949 (15,1 mag) . Wszystkie niby poruszone gwiazdki to bardzo słabe galaktyczki o jasności ok 16 mag .

 

ab.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładne, ale jesteś pewny, że to się nazywa Kocie Oko?

Co do tej grupy galaktyk Abell cośtam, to jest to nazwisko człowieka, który pierwszy ułożył katalog kilku tysięcy gromad i grup galaktyk na podstawie płyt z Palomarskiego Przeglądu Nieba. Wszytskie znaczniejsze gromady galaktyk nazywają się teraz Abell ----

Jeżeli mogę coś wogóle sugerować to radziłbym jednak naświetlać dłużej, zwłaszcza te słabe galaktyki. Z takiego sprzętu można znacznie więcej wyciągnąć :wink:

 

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

W zasadzie to masz rację Radku ale proszę nie czepiaj się człowieka pracującego z telepem do bladego świtu ku chwale miłośniczej astronomii i nas wszystkich.

Jeszcze tego nie rozumiesz ale to przyjdzie z czasem samo :salu:

Zanim komuś przypniesz łatkę że... "z tego sprzętu można dużo więcej wyciągnąć" to pokaż co potrafisz swoim większym sprzętem i co z niegoi wyciagasz jeśli w ogóle, no chyba że umiejętności i opanowanie WARSZTATU astrofoto Ci jeszcze na to nie pozwalają

 

Ps. Gentalmani takie sprawy jak ortole czy pomyłki załatwiają na Priva 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oooo... przecież ja się nikogo nie czepiam. Strasznie mi się te zdjęcia podobają, a to że coś tam sugeruję wynika z tego, że próbuję kolegę zdopingować do jeszcze lepszych wyników. Przecież nie chodzi o to, żeby było tylko "Och" i "Ach" :D Jeżeli tak to zabrzmiało to mi bardzo przykro :( Faktem jest, że myślałem, że te zdjęcia są przez 350mm newtona, stąd ten komentarz.

Jeśli chodzi o moje astrofoto to nie mam nic co mógłbym z tym porównać, ale też nie chodzi przecież o rywalizację.

A tej sugestii o dżentelemenach nie zrozumiałem :salu:

 

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prezentowane zdjęcia są robione zestawem : Refraktor Celestron 150/750 , montaż Soligora zmotoryzowany przez Leszka Jędrzejewskiego , szukacz Astrokraka i CCD MX-7C . Syriusz ma prowadzenie i GO TO made in Leszek ale raczej do obserwacji wizualnych lub astrofoto Vestą . Kamerka MX wymaga większej precyzji dlatego stosuję refraktor na paralaktyku . Dłuższych ekspozycji niż 50 sek na montażu za 200 Euro wykonać się nie da bo do tego wymagane są montaże wykonane w innej technologii i piekielnie drogie . Ten zestaw służy mi do nauki astrofoto przed zakupem czegoś mocniejszego . Na fotce po prawej stronie .

 

 

Cel4.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AAA, jeszcze nazwa galaktyki . Na trzecim zdjęciu jest galaktyka NGC 4736 znana też jako M-94 . Jej popularna nazwa w/g Starry Night Pro to : Cat,s Eye Galaxy więc sądzę że nazwa Kocie Oko jest prawidłowa , zresztą oko widać na zdjęciu . Na niebie mamy jeszcze inne Kocie Oko (Cats-Eye nebula) ale to mgławica planetarna NGC 6543 nie galaktyka . To maleństwo ma ok 9 mag więc pewnie i trafi jej fotka do tego wątku . :D

 

W dziale zagadek jest aktualnie do rozpoznania jedna ciekawa galaktyka . Spróbuj Radku stanąć w szranki konkursu i o laur zwycięscy pokusić się możesz , zapraszam .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dawno nie było tak gwiaździstej nocy we Wrocku . Postanowiłem testować Oskarowe APO dla potrzeb astrofoto . Niestety nieoryginalny szukacz (Meade) okazał się zupełnie nieprzydatny w okołozenitalnym rejonie nieba . Do tego Takachashi poradzę Oskarowi zamówić szukacz 63mm ze złączką kątową i wymiennym okularem w Astrokraku . Aby nie marnować krótkiej nocy szybko wróciłem do mojego refraktora Celestron 150/750 z solidnym szukaczem w zestawie .(moim zestawie jak na fotce). Liczyłem na kilka galaktyk przy tak ładnej pogodzie ale po zrobieniu zdjęć NGC 5906 montaż Soligora się zaklinował . Coraz częściej myślę o G-41 ale to wiele miesięcy oszczędzania . Splinter Galaxy wyszła tak :

 

 

sp.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.