Skocz do zawartości

Wymiana łożysk w montażu - warto?


jolo

Rekomendowane odpowiedzi

1. jolo HEQ5 1szt.

2. kudi145 HEQ5 1szt.

3. Jarkowy123 EQ6 1szt.

4. Jarek76 NEQ6 1szt.

5. piotr_a NEQ6 1szt. (mam nadzieję że nie pomyliłem)

6. Krzychoo226 NEQ6 1szt.

7. AWE NEQ6 1szt

8 Alien7101 NEQ6 1 szt.

9. poldip HEQ5 1szt.

10. skriabinlover HEQ5 1 szt.

 

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj jest oferta przekładni paskowej do EQ6 i HEQ5 z zachowaniem funkcji GOTO dla obu montaży.

Prawdopodobnie ilość zębów na małej zębatce jest 9 dla HEQ5 tak jak w oryginale. Poza tym pisze coś o specjalnej pokrywie na korpus. Jest drożej ale funkcje GOTO są zachowane. Trzeba by się może skontaktować z wytwórcą w tej sprawie.

http://www.tavcso.hu/?o=termek&te=HEQ5bord&n=en

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na SGL była dyskusja o obydwu modyfikacjach: http://stargazerslounge.com/topic/140014-heq5-belt-mod-drive-kitmalc-c-industries-d/page-2 Z tą, która zachowuje funkcję goto dla heq5 mogą być problemy związane z małym kołem zębatym - jego niewielki promień i 9 zębów może być stanowić problem dla pasa. Gość opisuje też jakieś inne problemy związane z dopasowywaniem kół. Ja bym pozostał przy tym z przełożeniem 1:4 - w dyskusjach nikt nigdzie nie zgłaszał żadnych problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem ze w obu sklepach kity do modyfikacji NEQ6 zachowują możliwość używania oryginalnego GO-TO z pilota ?

 

 

W opisie na stronie tavcso:

 

After the mod the original SkyWatcher GoTo electronics can be use!

 

kit z beltingonline zachowuje oryginalne przełożenie 12:47, więc również modyfikacja jest bez wpływu na działanie pilota.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, kit z beltingonline dla EQ6 zachowuje przełożenie, więc wg mnie wybór jest prosty - w UK jest taniej.

Co do HEQ5 to w kicie z beltingonline mamy przełożenie 15:60 a więc inne niż oryginalne 9:47. Ale tak jak pisał skriabinlover - poczytałem trochę o tym zestawie z tavcso i moje zaufanie spadło. Więc umówmy się może że w tym miejscu nie będziemy już mieszać i będziemy robić zamówienie do beltingonline po kity:
http://www.beltingonline.com/heq5-belt-mod-drive-kit-12097 do HEQ5 z przełożeniem 15:60

http://www.beltingonline.com/heq6-belt-mod-drive-kit-12220 do EQ6 z przełożeniem 12:47

 

Obecnie lista jest taka:

1. jolo HEQ5 1szt.
2. kudi145 HEQ5 1szt.
3. Jarkowy123 EQ6 1szt.
4. Jarek76 NEQ6 1szt.
5. piotr_a NEQ6 1szt. (mam nadzieję że nie pomyliłem)
6. Krzychoo226 NEQ6 1szt.
7. AWE NEQ6 1szt
8 Alien7101 NEQ6 1 szt.
9. poldip HEQ5 1szt.
10. skriabinlover HEQ5 1 szt.

 

Każdy może się wciąż dopisać/odpisać - do soboty, godz 23.59 :) Czekam na odpowiedź z beltingonline nt jakiegoś rabatu.

Edytowane przez jolo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, dostaliśmy odpowiedź z Belting Online:

 

Hi Lukasz

As these kits are made in batches of 20 the best we can offwer on the low quantites is a 10% dicsount. If the quantites go over 20 of each then the discount will be 20%.
The lead time for the HEQ6 is 15 working days
The lead time for the HEQ5 is 5 working days

 

Carriage is £30.00 nett on a 2-3 working day.

 

Best Regards
Jayne

 

Więc będzie 10% rabatu, chyba że któryś komplet przekroczy 20 sztuk - wtedy będzie na niego 20% rabatu.

 

Edytowane przez jolo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostałem też odpowiedź od tavcso:

 

Dear Lukasz!
Thank you for your order.
We have enough mod. kits for EQ6 mount and we have some for HEQ5. I have to check it phisically, i will update you soon.
These kits are operate fully inside the mount, and do not change gear ratio, so you can use the original motors and electronics.
We can give you 5% discount if you buy the 10 pcs kit (total).

 

Hello Ivan,

Thanks for quick response! My colleagues are a little bit worried for this small 9 teeth pulley in the HEQ5 mod - they say there is too little of material left and it will be not so solid mounted on the stepper motor shaft. Have you encountered any problems with it?

Cheers
Lukasz

 

Your collegaue is right, it is not possible to produce that way. We use a different solution what works perfectly, so don't worry... :)
cheers,
Ivan

 

Więc wygląda na to że chłopaki mają jakieś własne rozwiązanie tego problemu :) Oczywiście ma to znaczenie tylko przy modach do HEQ5 - w tym przypadku oferta wydaje się być już dość interesująca, ponieważ

1. dostajemy w komplecie w zestawie wyciętą przekładkę dystansową

2. nie zmienia nam się przełożenie przekładni 9:47 i możemy używać synscana i syntreka

Tylko cena wynosi wtedy 125EUR. Jeszcze dwa dni na podjęcie decyzji dla chętnych na mody do HEQ5 :) W przypadku EQ6 oba kity oferują te same możliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli tak. W temacie HEQ5. Z jednej strony mod "brytyjski" za 250 zł (po upuście 10%) plus koszty przekładki, który odstawia pilota w kąt i z którym nie ma kłopotów, a z drugiej strony mod "od bratanka" za 500 zł (w tym przekładka) który nie zmienia przekładni i , tu opieramy się na zdaniu producenta, również nie ma z nim kłopotów natury mechanicznej.

Wychodzi powiedzmy z gruba 300 vs 500, przy czym dopłata 200 daje możliwość zachowania sterowania pilotem.

 

Jolo. Ty masz HEQ5. Co radzisz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ofercie od tavcso widziałem że jest uszczelka w komplecie a ten tu pisze że wszystko się mieści w obudowie - jolo zapytaj przy okazji jak to w końcu jest. Jest też kwestia ile będzie kosztowało wycięcie uszczelki bo to może nie być dokładnie 300 vs 500 tylko 400 vs 500 ?!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może to małe kółko jest inaczej zrobione. Można zrobic tak, że nacięta zebami część wystaje poza wałek i ma mniejszą średnicę a część na wałku jest grubsza i zapewnia wystarczająco grubą ściankę. Stąd pewnie potrzeba znacznego dystansu na korpus. Ja bym to tak zrobił. Pewnie trzeba bedzie zrobić dwa zamówienia. Taniej na EQ6 i drożej na HEQ5. Koszty przesyłki i tak będą niewielkie bo jest sporo osób. Tak łatwo bym nie rezygnował z pilota o ile to jest możliwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może tak trzeba będzie zrobić - jeśli ktoś będzie chciał mieć kit do HEQ5 z zachowaniem przełożenia będzie musiał zamówić w Tavsco. Mi na zachowaniu przełożenia nie zależy bo steruje montem tylko z kompa, więc będę raczej zamawiał z UK - 275 vs 500zł za kit do HEQ5. Do EQ6 z obu sklepów są kity z zachowaniem przełożenia, więc wybór jest prosty - w UK jest taniej.

Obecna lista dla przypomnienia:

1. jolo HEQ5 1szt.
2. kudi145 HEQ5 1szt.
3. Jarkowy123 EQ6 1szt.
4. Jarek76 NEQ6 1szt.
5. piotr_a NEQ6 1szt. (mam nadzieję że nie pomyliłem)
6. Krzychoo226 NEQ6 1szt.
7. AWE NEQ6 1szt
8 Alien7101 NEQ6 1 szt.
9. poldip HEQ5 1szt.
10. skriabinlover HEQ5 1 szt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.