Skocz do zawartości

Wymiana łożysk w montażu - warto?


jolo

Rekomendowane odpowiedzi

Elegancko, chyba byłeś pierwszy :) Jak znajdziesz czas napisz kilka więcej słów bo na pewno sporo osób czeka na jakieś wskazówki (i to nie tylko spośród osób które zakupiły kity z tego co mi wiadomo :) )

 

Trochę krucho z czasem, ale postaram się dzisiaj późnym wieczorem opisać całą procedurę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czas na ocenę modyfikacji.

 

Właśnie zrobiłem test prowadzenia.

Nadchodzące chmury nie pozwoliły mi na zabawę z ustawianiem na GP, ale w sumie dobrze wyszło, bo mogłem ocenić precyzję korekt.

 

Na moje oko jest baardzo dobrze.

Wykres drastycznie się wygładził
Reakcje montażu na komendy realizowane są w punkt.
NEQ 6 zaczął brzmieć jak rasowe zwierze...
Aby dokładnie sprawdzić modyfikację, każdą z osi rozkładałem i składałem kilka razy.
Na kilka drobiazgów trzeba zwrócić uwagę.
Lista narzędzi:
Klucze imbusowe 1,5; 2; 2,5; 5.
Pilnik "iglak" - płaski
śrubokręty krzyżakowe
- może być potrzebny młotek (do wybicia osi DEC,RA)
szmatki, ręczniki papierowe. (wytarcie rąk, czyszczenie i ochrona montażu przed opiłkami)
A teraz HOW TO:
A: wymiana koła zębatego silników, na małe koło paska zębatego
Obrazki dostępne tutaj:
1. Śrubokrętem krzyżakowym małym odkręcamy pokrywę z elektroniką.
Zrób zdjęcie połączeń - przyda się później!
2. odpinamy kabelki (możemy sobie oznaczyć który gdzie był podpięty) i odkładamy na bok cały panel.
3. Śrubokrętem krzyżakowym dużym odkręcamy śruby mocowanie silnika (po 2 na silnik)
4. Wyjmujemy całość na zewnątrz (silniki z zębatką pośrednią).
5. Imbusem 2 odkręcamy 3 śruby mocowania płyty oddzielając silnik od reszty elementów
6. Imbusem 2 odkręcamy 2 śrubki (bez łba) trzymające kołek zębatki pośredniej i zdejmujemy ją (schodzi łatwo) - odkładamy na bok bo się pozbywamy tego
7. Imbusem 2 odkręcamy śrubki trzymające zębatkę na osi silnika krokowego (schodzi łatwo) - odkładamy na bok j.w.
8. Zakładamy małe koło paska zębatego
- trzeba przymierzyć koło i zamocować tak, aby cała część robocza z zębami była poza płytą mocowania za pomocą której silnik przymocowany jest do obudowy montażu.
- po ustawieniu pozycji, mocujmy koło za pomocą śrubki uważając aby śrubka znalazła się dokładnie nad spłaszczoną częścią ośki silnika.
To samo powtarzamy dla 2giego silnika.
Modyfikacja silników zakończona
B: Modyfikacja w osiach RA i DEC
Proponuję zdemontować montaż w obydwu osiach (jest to wygodne przy dalszych pracach)
Jeśli obawiacie się że coś może się pomieszać, róbcie każdą oś osobno.
Przy demontażu korzystałem z tej instrukcji:
Jest dobrze napisana, i obejmuje wszystkie kroki demontażu osi umożliwiające dostanie się do ślimaków.
Oczywiście opis ten zawiera cały demontaż elementów NEQ6 w tym łożysk, ale my nie musimy tego robić przy beltmodzie (chyba że ktoś przy okazji chce zrobić tuning łożysk NEQ6)
C: wykonujemy demontaż osi DEC
Demontaż robimy do momentu, w którym będziemy mogli zdjąć obudowę ślimaka wraz ze ślimakiem
C1:Demontaż zębatki z osi ślimaka. (w podanym wyżej linku są zdjęcia jak to zrobić)
1. Odkręcamy kapsel osłony łożyska ślimaka
- w pierwszej kolejności łatwiej będzie odkręcić kapsel znajdujący się po stronie elektroniki.
2. w otworze po kapslu zobaczymy oś ślimaka i łożysko - całość jest dokręcona pierścieniem -odkręcamy ten pierścień
3. odkręcamy 2 śrubki które mocują zębatkę do osi
4. wysuwamy oś tak aby umożliwić sobie wyjęcie zębatki (zębatkę odkładamy na bok).
5. zakładamy duże koło paska zębatego wraz z paskiem (jeśli pominiemy pasek, nie będziemy mogli go potem załozyć)
- koło mocujemy do samego końca i blokujemy je do osi ślimaka śrubką.
6. mocujemy ślimaka z nowym kołem, wkładając końce do gniazd łożysk i skręcamy pierścieniem.
7. Sprawdzamy czy ślimak z kołem się poruszają luźno (jeśli czujesz tarcie, to najprawdopodobniej, trzeba w obudowie ślimaka podszlifować przestrzeń w której porusza się koło)
8. Jeśli wszystko jest ok. dokręcasz elementy z czuciem i montujesz.
9. Na razie odkładasz obudowę ślimaka na bok.
C2: Modyfikacja w obudowie NEQ6 dla osi DEC
Ponieważ koło paska zębatego które mocowaliśmy na ślimaku jest szersze niż poprzednia zębatka, wymagane jest poszerzenie szczeliny w obudowie montażu.
2013-10-20 20.33.56.jpg
Przygotowania:
! - zabezpiecz wszystkie wrażliwe elementy przed opiłkami.
! - do modyfikacji użyj pilnika, lub małej szlifierki typu dremel z frezem palcowym - np. (http://www.dremeleurope.com/pl/pl/ocs/category/7383/dremel%C2%AE-8100)
1. Podpiłuj dolną płaszczyznę szczeliny zbierając 0,5 - 1 mm materiału
2013-10-20 20.45.07.jpg
2. Dokładnie oczyść obudowę z opiłków
3. Zamontuj wstępnie obudowę ślimaka i sprawdź czy chodzi luźno i płynnie, bez obcierania.
- uważaj aby nie przyciąć paska zębatego.
4. Jeśli ok. możemy przystąpić do regulacji luzów.
(jak wykonujemy regulację, jest opisane tutaj: http://www.astro-baby.com/EQ6%20rebuild%20guide/EQ6%20worm%20alignment.htm)
!!! Pamiętaj, oś ślimaka musi chodzić płynnie, bez przeskoków.
5. Jeśli OK. całość skręcasz.
6. montujesz pozostałe elementy osi DEC
D: demontaż i modyfikacja osi RA
Postępujemy analogicznie jak dla osi DEC
E: Montaż silników
Generalnie, przy montażu musimy tak wykombinować aby pasek zębaty znalazł się na osi koła zębatego silnika.
W osi RA, przy odrobinie wprawy, możemy zrobić to bez użycia innych pomocy. Trzeba tylko pokombinować.
Jak już poczujemy że pasek chwycił, połóżmy go w pozycji montażowej, i ruszając osią ślimaka (jeśli nie założyliście kapsla zabezpieczającego oś, nadal jest dostępny:) możecie poruszać tą osią pomagając paskowi się ułożyć.
Jeśli ok. naciągamy z wyczuciem pasek odciągając silnik i dokręcamy śruby mocujące.
Przy montażu silnika osi DEC, pomogłem sobie kawałkiem drutu którym odciągałem pasek, przy równoczesnym wkładaniu silnika.
nie jest to łatwe, ale na pewno się uda przy odrobinie cierpliwości i wyczucia.
Jeśli ok. sprawdzamy osią ślimaka czy pasek siedzi na miejscu i mocujemy silnik (pamiętając o naciągnięciu paska)
Zanim podłączysz, korzystając z dostępności osi ślimaków, sprawdź, czy ślimaki kręcą się bez oporów
(Ja do tego użyłem kawałka rurki plastikowej, którą wcisnąłem na oś - powinno się kręcić z wyczuwalnym, większym oporem ale bez przycięć)
Jeśli OK. zakładamy elektronikę
- Przy podłączeniu, zwróć uwagę że jedno z gniazd ma więcej pinów - jak zrobiłeś zdjęcie to będziesz wiedział jak podłączyć :D
KONIEC:
Uwagi mile widziane.
W razie pytań jestem do waszej dyspozycji

 

Edytowane przez piotr_a
  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe czy w każdym NEQ6 trza będzie piłować ;)

Dzięki za opis.

 

Za pierwszym razem, złożyłem wszystko bez piłowania (chciałem zobaczyć co jest do zrobienia)

 

Koła się kręciły, ale trzeba było regulować oś ślimaka, aby koło chodziło płynnie. Nie było to rozwiązanie tylko półśrodek i w dodatku, nie było to proste do wykonania.

 

Przy drugim podejściu, dokonałem wszystkich modyfikacji i teraz jest bdb.

 

Wydaje mi się że trzeba piłować :D

Edytowane przez piotr_a
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polska południowa :)

Szczerze,grzecznie poczekam na kogoś chętnego.Oczywiście wszelkie koszta modyfikacji,odsyłki montażu pokrywam ja.

Trochę za dużo grzebania w montażu-nie to że jestem leniwy,ale trochę się obawiam moich umiejętności.

W sumie pomagałem modyfikować HEQ5 też na paski,lecz tam było o wiele prościej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też się boję ruszać montażu ale wychodzę z założenia że jak chcesz aby coś było zrobione dobrze to zrób to sam - czas najwyższy zapoznać się z tym urządzeniem.

 

Ja nie boję się oddać montażu w inne ręce,a tym samym zaufać komuś,kto z sukcesem zmodyfikował swój montaż.

Kiedy nie czuję się na siłach ,to nie kombinuję.

To mój punkt widzenia.

Może jednak znajdzie się ktoś chętny,poczekam spokojnie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim HEQ5 wszystko działa wyśmienicie, najbardziej mnie cieszy to że za każdym razem montaż trafia w punkt.

Takiego wykresu jak niżej nigdy na nim nie widziałem a montaż wystawiłem na balkon i nawet nie bawiłem się pinpoint-em .

 

Tylko pogratulować takiej sprawności montażu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dużo więcej będzie się w stanie powiedzieć o tym wykresie, jak zdradzisz jaki masz guider i do niego kamerkę :) Następnym razem polecam zmienić skalę wykresu np. na +-2, żeby dało się coś dokładniej zobaczyć.

Na razie na podstawie wykresu nie jestem w stanie nic ocenić, jedynie cenna jest Twoja infotmacja, ze jest lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powalczyłem wczoraj wieczorem ze swoim NEQ6. Operacja prawie skończona, do zamontowania zostały silniki a tu potrzeba naprawdę zwinnych palców. Nie obeszło się bez pomocy pilnika i raczej nie da się tej operacji uniknąć. Koło ma tak wywiercony otwór ze śrubą blokującą, że łapie ok. 1.5 milimetra dalej niż fabryczne. Można to zniwelować jak pisał piotr_a kombinowaniem z osią ślimaka lub dużo prościej pilnikiem zwiększyć otwór w obudowie.

 

mod2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba pilot SynScan ma opcję PEC training, ale nie wiem jak to działa.

Jeśli wierzyć instrukcji przez kilka minut trzeba ręcznie pilotem korygować położenie gwiazdy.. Jeśli to jedyna opcja jaką daje połączenie montażu do komputera przez pilot to trzeba będzie przeprosić się z eqmodem i wykonać stosowny kabelek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli wierzyć instrukcji przez kilka minut trzeba ręcznie pilotem korygować położenie gwiazdy.. Jeśli to jedyna opcja jaką daje połączenie montażu do komputera przez pilot to trzeba będzie przeprosić się z eqmodem i wykonać stosowny kabelek.

Się tak zastanawiam nad poprawnością takiego rozwiązania - skoro guiding poprawia położenie na poziomie poniżej 1 px, a błąd 1px to w niejednym setupie całkowicie dyskwalifikuje zdjęcie to jak człowiek ma poruszać montażem by korygować jego położenie na gwieździe?

 

Chyba, że to ma służyć do innych celów, ale wg mnie do astrofotografii się nie nadaje.

 

P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież PECa robimy jakimś okularem długoogniskowym, więc dokładność będzie już większa. Niestety nawet idealnie nagrany PEC nie da nam idealnego prowadzenia, bo kolejne przebiegi ślimaka generują trochę inny PE. Po co PECa robić przy guidowaniu? W EQmodzie nawet zalecają nieużywania PECa przy guidowaniu. PEC ma sens, bo zmniejsza PE, ale nie aż tak jak guidowanie, więc nadaje się do krótszych ogniskowych po prostu.

A kableka nie trzeba robić, jak się ma SynScan do podłączenia do kompa do EQmod, bo wystarczy tryb PC Direct Mode.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież PECa robimy jakimś okularem długoogniskowym, więc dokładność będzie już większa. Niestety nawet idealnie nagrany PEC nie da nam idealnego prowadzenia, bo kolejne przebiegi ślimaka generują trochę inny PE. Po co PECa robić przy guidowaniu? W EQmodzie nawet zalecają nieużywania PECa przy guidowaniu. PEC ma sens, bo zmniejsza PE, ale nie aż tak jak guidowanie, więc nadaje się do krótszych ogniskowych po prostu.

A kableka nie trzeba robić, jak się ma SynScan do podłączenia do kompa do EQmod, bo wystarczy tryb PC Direct Mode.

 

Nagrywanie peca z pilota to jakaś pomyłka szpiega - do tego służy PERecorder. Ja osobiście uważam że warto nagrać peca ponieważ guiding się mniej męczy :) - mówię z doświadczenia, poza tym pec zmniejsza błąd okresowy i nie koliduje z guidingiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież PECa robimy jakimś okularem długoogniskowym, więc dokładność będzie już większa. Niestety nawet idealnie nagrany PEC nie da nam idealnego prowadzenia, bo kolejne przebiegi ślimaka generują trochę inny PE. Po co PECa robić przy guidowaniu? W EQmodzie nawet zalecają nieużywania PECa przy guidowaniu. PEC ma sens, bo zmniejsza PE, ale nie aż tak jak guidowanie, więc nadaje się do krótszych ogniskowych po prostu.

Wg mnie to jest bez sensu. Już lepiej zainwestować parę stówek w guiding nawet do krótszych ogniskowych i mieć 100% uzysk niż liczyć na to, że PEC na tyle wygładzi każdy przebieg ślimaka żeby mieć dobre zdjęcie...

 

P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapytam może trochę nie na temat - czy ten mod zmniejsza backlash? Nie mam problemów z guidem. Trafianie w gwiazdy jest takie sobie, ale jakos sobie poradziłem software'owo, więc się zastanawiam, czy moja największa bolączka się przez to naprawi?

 

milosz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.