Skocz do zawartości

Wymiana łożysk w montażu - warto?


jolo

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie, jakie dokładnie wymiary mają małe łożyska 618/9 ZZ EZO, bo znalazłem dwa rodzaje:

1. Łożysko 618/9 ZZ EZO wymiar 9x17x5 oraz

2. Łożysko 618/9 ZZ W6 EZO wymiar 9x17x6, te drugie jest o 1 mm szersze.

Jakie faktycznie są w montażu HEQ5. Może ktoś sprawdzić, będę wdzięczny.

Wojtek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, znalazłem w opisach, że liczba 6 oznacza klasę dokładności. Natomiast nie wiedziałem co oznacza litera W, może jest to szersze uszczelnienie, dlatego wymiar szerokości jest o 1 mm większy. Bałem się, że te szersze mogą się nie zmieścić w gniazda otworów.

Pozostały mi jeszcze do zakupu tylko te małe, kupiłem już 6006 i 30205. W wolnych chwilach będzie czyszczenie z pozostałości produkcyjnych i wymiana na dobre łożyska.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasna sprawa - z moich rozmów wynika że już przy ilości 5-6 kitów można liczyć na upust, przy czym Rowan Eng. (kity do HEQ5) są bardziej kontaktowi i chętni do współpracy a także do dzielenia się doświadczeniami. Beltingonline to już raczej spora firma i oni raczej te kity produkują "przy okazji". Jak tylko zbierze się ekipa wystarczy napisać maila co i jak, można powołać się na fakt że już wcześniej dokonywaliśmy u nich zakupu i bez problemu powinno wszystko znowu dać się załatwić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem w ten ton do belting online kilka dni po akcji bo jeden z forumowiczów się zagapił i chciał dokupić kita, ale napisali że bla bla bla, nie nie, jak będzie więcej chętnych to chętnie bo muszą partię przygotować :(

Myślę ze trzeba zebrać kilku chętnych i raczej nie powinno być wtedy problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasna sprawa, tak tylko dla przypomnienia:
- Rowan Astronomy oferuje kity do HEQ5 które zachowują przełożenie. Pracują też nad kitem do EQ6 ale to kwestia kilku tygodni

- Belting online oferują kity do EQ6 zachowujące przełożenie oraz do HEQ5 które nie zachowują oryginalnego przełożenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem na myśli właśnie te co zachowują przełożenie (z Rowan Astronomy) - bo te własnie kupowaliście, o ile się nie pogubiłem? :)

I dlatego myślałem żeby Łukasz do nich napisał, może by potraktowali kolejne małe zamówienie jako część dużego i dali dobre ceny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymianę łożysk mamy za sobą, wraz z Tomkiem zajęło to nam około 4 godzin. Łożyska 6006 były w stanie idealnym firmy Jesa, ale postanowiliśmy wymienić (pozostaną awaryjnie). Pozostałe były słabsze, chociaż bez wyraźnych luzów. Po rozebraniu montażu okazało się, że praktycznie nie było konieczności wymiany łożysk, ale skoro już kupiłem i rozebraliśmy HEQ5, to postanowiłem dokonać wymiany. Głównej nakrętki osi Dec nie potrzeba odkręcać, tak jak wcześniej opisywał Jolo. Nowe łożyska stożkowe i duże kupiłem polskie z Kraśnika, a małe firmy EZO. Zastosowałem smar Castrol LMX. Całość operacji przebiegła bardzo sprawnie i montaż pomrukuje bardzo ładnie.

 

DSCF1981i.jpg

DSCF1989i.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymianę łożysk mamy za sobą, wraz z Tomkiem zajęło to nam około 4 godzin. Łożyska 6006 były w stanie idealnym firmy Jesa

 

A one takie były od nowości ? Ja w osi DEC miałem jedno łożysko NSK (jak poldip) - czyżby Chińczycy coś zmienili w podejściu ?!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, łożyska w montażu od nowości nie były wymieniane. 6006 były firmy Jesa widoczne na fotografii 2. Zresztą zastanawiałem się nad dokładnością złożenia, wszystko było bardzo ładnie uregulowane, smar praktycznie biały bez żadnych pozostałości produkcyjnych, brak opiłków itp.Fotografia 2 była zrobiona bezpośrednio po demontażu bez żadnego czyszczenia. Wygląda na to, że w zależności kto składa i jak się do tego przyłoży, raz jest dobrze innym razem nie. Łożyska 6006 odłożyłem będą w zapasie, bo nie widzę tam żadnych luzów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie mam pytanie dotyczące modyfikacji HEQ5 w osi RA:

 

IMG_20131109_181448.jpg

 

Jak ustawiliście odległości zaznaczone na zdjęciu powyżej aby zachować rozsądne napięcie paska ?

 

Ja po kilku próbach stwierdziłem że jedyna opcja to kiedy plastikowy nawijacz nachodzi na tulejkę od małej zębatki - zaletą jest to że pasek jest zawsze na miejscu a wadą - większe tarcie ??

 

Za pomoc z góry dziękuje.

 

 

P.S.

W instrukcji nic nie ma ale na zdjęciu mimo że pod kątem to jednak sporo nachodzi ?!

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.