Skocz do zawartości

Wymiana łożysk w montażu - warto?


jolo

Rekomendowane odpowiedzi

Sprawdź czy po tym zabiegu rolka dociskowa nie będzie niszczyła paska po zewnętrznej stronie. Coś mi się wydaje, że skoro będzie dociskać do zębatki silnika to będzie przenosiła inne prędkości niż pasek, bo dotyka tam gdzie średnica jest większa. Mam nadzieję, że dobrze myślę.

 

1a.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...
  • 2 miesiące temu...

Odgrzewam stary temat: zamierzam do końca miesiąca kupić w Rowan Astronomy zestaw do opaskowania HEQ5 + ekstraktor taki jak tu:

 

http://rowanastronomy.com/productsa1.htm

 

Dla nie znających tematu: jest to sprawdzony kit zachowujący oryginalne przełożenie (tak więc zmodyfikowany mont nadal działa z SynScanem)

 

Nie jest to zbyt tanie więc może gdyby znaleźli się chętni dałoby się zorganizować operację podobną do opisanej wyżej w tym wątku?

Przypomnę: przy zakupie min. 5 zestawów można było liczyć na 10% upustu + jest spora oszczędność na kosztach przesyłki z UK.

Także ekstraktor mógłby być "przechodni" jako że używa się go tylko raz.

 

Ten upust należałoby jeszcze potwierdzić u producenta ale może zacznijmy od sprawy podstawowej - czy są chętni?

Przydała by się też osoba chętna do koordynacji - ja nie jestem pewien czy znajdę na to czas.

 

A więc zaczynamy nową listę, zapraszam :)

 

1. AgentSmith

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do użytkowników belt moda od Rowan Astronomy, mianowicie jaki jest skok zębów w ich zębatkach/paskach i drugie pytanie jaki jest rozmiar zewnętrzny większej zębatki. Pytam bo zastanawiam się nad belt modem do EQ5 Syscan i zbieram informacje związane z tym tematem.

Piotr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć wszystkim,

 

szukam wszelkiej informacji i kontaktu z osobami którzy mają za sobą modyfikację montażu cg5 (gt) i mogliby podzielić się ze mną swoim doświadczeniem w tej kwestii. Oczywiście przejrzałem już stronę astronomy boy'a i kilka innych, ale wszelkie sugestie będą mile widziane. Przede wszystkim chodzi mi właśnie i łożyska i smar jaki będzie mi potrzebny. Posiadam już płytkę teflonową 0,5 mm z której wytnę uszczelki samodzielnie. Szczerze trochę się obawiam procedury, ale dzisiaj zajrzałem pod osłony silników i to zmotywowało mnie do działania. Kilka fotek poniżej. Liczę na waszą pomoc w tej sprawie.

Na poniższych zdjęciach są zębatki wymieszane z czarnm smarem i kawałkami obudowy oraz uszkodzenie samej obudowy w miejscu szlifowania jej przez zebatkę.

 

8bfa9541a3f336bcm.jpg

 

6cec538fc36922d3m.jpg

 

6da17d6ef8facc43m.jpg

 

41acc15c979bb89cm.jpg

 

Sebastian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej.

Jeśli chodzi o smar to proponuję ten http://rowerowy.com/sklep/narzedzia-serwis/oleje-i-smary/smary/prod/dura-ace . Może trochę drogi, ale wart jest swej ceny. Łożyska to SKF (bardzo dobre) albo tańsze FŁT ( polsko/ chinskie ale z certyfikatami ISO).

U siebie w EQ5 zastosowałem elementy tych producentów i jestem bardzo zadowolony z uzyskanych efektów.

Piotr.

Edytowane przez Piotr4d
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za propozycje. Smary kóre biore pod uwage w tej chwili to:

 

1. Shimano Dura Ace Grease (spotkałem opinie ze bywa podrabiany) - litowy?

2. Castrol LMX

3. LM2 Carlube - litowy

4. MolyGrease carlube - molibdenowy (różne opinie odnośnie tego czy się nadaje)

5. Geoptik - komplet 2 różnych smarów

6. SupeLube - nie do dostania, chyba że w pakiecie hipertune

 

jak wspomniałem teflon na podkładki już mam. Brakuje łożysk.

 

czy w eq5 są takie same rozmiary jak w cg5?

 

Będę też polerował wszytsko co się rusza w tym montażu na lustro mechanicznie - mam taką możliwość.

 

Chcę wszystko udokumentować dla siebie i wszystkich zainteresowanych. Najwyżej wsześniej będzie cgem dx :), jakby coś poszło nie tak.

 

Sebastian

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ekstraktor mógłby pożyczyć ktoś z poprzedniej akcji?

 

1. AgentSmith

2. dziki

 

Jestem chętny ale dopiero od nowego roku, od lutego. Jeśli do tego czasu nie znajdzie się "wodzirej" ;) to mogę poprowadzić temat.

 

Mnie się w zasadzie też nie spieszy a Twoje zgłoszenie na "wodzireja" przyjmuję z radością.

A może załóźmy nowy temat na ten temat?

Tutaj po tytule to trudno raczej trafić...

 

N.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Czesc Wszystkim,

 

Jestem po "tuningu" swojego montazu cg5 gt - oto kilka spostrzezen. Modyfikacja polegala na rozebraniu najpierw osi dec a potem ra. Demontaz jest b. prosty. Poczatkowo kierowalem sie informacjami z astronomyboy , os rarozebralem bez pomocy. Banalna sprawa.

 

Praca polegala na wymyciu wsztstkich elementow poza lozyskami zamknietymi w benzynie ekstrakcyjnej, wypolerowaniu wszystkiego co sie dalo pasta sonax do aluminium oraz filcem na lustro. W osi dec bylo 5 podkladek z czego 3 teflonowe (fabrycznie!), w osi ra 2 teflonowe. Nie zmienialem ich bo byly ok. Wszystkie fabryczne lozyska byfy firmy jesa i nie wymagaly zmiany, chodzily cicho bez bicia, luzow itp. Slimak w osi dec byl troche zbyt mocno zacisniety - wyregulowalem.

 

W osi ra byly dwie podkladki teflonowe i lozyska jesa. Wszystko ok. W osi tej byl spory luz ktory wyregulowalem. Wszystko posmarowalem castrolem.

 

Wnioski:

Montaz fabrycznie wyposazony jest w podkladki teflonowe i dobre lozyska.

Z biegiem czasu powstaja luzy ktore wiem juz jak skasowac.

Slimak w osi dec byl zbyt mocno scisniety wymagal regulacji.

Silniki sa glosne tak samo jak przed modyfikacja.

Calosc chodzi z takim samym oporem jak przed modyfikacja.

ASA z tego nie zrobimy chocby nie wiem co ....

 

Sebastian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Odkopuję wątek. W statusach pisałem o problemie z odkręceniem pierścienia na łożysku ślimaka, ale udało się już pokonać tą trudność. Pojawiły się jednak kolejne problemy... Otóż jedno z łożysk ślimaka jest znacznie uszkodzone - prawdopodobnie jest pełne opiłków, które obficie zalegały pod pierścieniem. Mówię o tym miejscu:

łożysko.jpg

I to jeszcze jest akurat łożysko RA :bash: . Jeśli tak było od dawna, to nie dziwne, że montaż prowadził raz lepiej, raz gorzej. W związku z tym muszę to łożysko wymienić (od razu wszystkie 4). Zastanawiam się, czy przy okazji nie wymienić wszystkich pozostałych. Nie są uszkodzone i pracują dobrze, ale może warto i tak je pozmieniać?

Jako, że montaż leży rozkręcony już drugi dzień, muszę działać szybko. Jutro jadę do Krakowa po łożyska. Mój tata zna taki sklep: http://www.specjal.com/index.php?body=Kontakt. Ale jeśli się okaże, że nie mają odpowiednich łożysk, to będzie klops. Ktoś zna w Krakowie inne sklepy z łożyskami?

 

Przy okazji postanowiłem wymienić smary, bo odkryłem, że na ślimaku jest w smarze ukryte trochę opiłków. Kupię chyba geoptika, bo jest dostępny od ręki i raczej pewny: http://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=2172&lunety=Smary_do_monta%BFy_(2_rodzaje,_2x_80ml,_Geoptik_30B400).Ale może ktoś ma lepszy pomysł?

 

I jeszcze pytanie, jak wymyć elementy ze starego smaru? Słyszałem o płukaniu w benzynie. Tylko pewnie trzeba to będzie jeszcze jakoś poprzecierać, tylko czym, żeby nie porysować elementów opiłkami?

 

Będę wdzięczny za każdą szybką radę, bo montaż leży biedny na ziemi, a ja się coraz bardziej o niego boję... Miał być zwykły beltmode, a tu takie kwiatki odkryłem.

 

I jeszcze na koniec. Wydaje mi się, że łożyska powinny zejść bez specjalnych narzędzi (co sugeruje skądinąd kiepskie spasowanie chińczyków), ale może ktoś ma z tym już doświadczenie i jest coś, na co powinienem zwrócić uwagę i z czym może być problem?

 

A jakby co, to tutaj znalazłem oznaczenia potrzebnych łożysk: http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/4805-eq6-paski-i-%C5%82o%C5%BCyska/

Edytowane przez MateuszW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.