Skocz do zawartości

Wymiana łożysk w montażu - warto?


jolo

Rekomendowane odpowiedzi

OK. Jak nikt nie chce, to może ja bym pożyczył ekstraktor od Aresa96, mimo że jestem drugi w kolejce. Mój kit jest w drodze. Zabrałbym się za ekstraktowanie w ten weekend. A potem mógłbym go przekazać w ręce Piotra i Pawła. Albo kogokolwiek w Warszawie.

Warto wykorzystać drugie narzędzie żeby wszyscy zdążyli z wymianą przed następnym nowiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dotarły kity do HEQ5 :) Dziś nie zapowiada się dla mnie obserwacyjna noc, więc będę modyfikował mój montaż, a jutro wysyłam w świat zestawy razem z ekstraktorem :thmbup:

heq5-kits.jpg

 

PS - z wyglądu - pełna profeska i pancernie zapakowane :)

Edytowane przez jolo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z EQ6 jest inny patent bo silniki są "w głębi" korpusu... ale niezbędnym narzędziem stanie się gumka recepturka :-)

 

Piotr, w naszym przypadku może pójść trochę dłużej... bo i się pogada i.. sam wiesz co :-D

 

P.

Byłem ostatnio w Edinburgh'u i przywiozłem co nieco :D

Oj będzie się działo....

byle byśmy poradzili sobie z recepturką, a potem, włączymy na pełną moc obroty montaży i posłuchamy muzyki z silników krokowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem ostatnio w Edinburgh'u i przywiozłem co nieco :D

Oj będzie się działo....

byle byśmy poradzili sobie z recepturką, a potem, włączymy na pełną moc obroty montaży i posłuchamy muzyki z silników krokowych.

Oh - fantastycznie :-)

 

Recepturkę załatwimy sobie na początku a potem będziemy się delektować krokowcami :-D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Modyfikacja rewelacja :) Niestety dla mnie trochę za drogo, więc się nie zdecydowałem. A mógłbyś napisać, jak jest przymocowane to środkowe trybo? Ono się odkręca od dołu? Ciekawi mnie to, bo wydaje mi się, że mógłbym je dokręcić o jakiś ułamek milimetra u siebie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta zębatka pośrednia to największa pomyłka tego montażu chyba :( Ona jest tylko osadzona na tej ośce z grzybkiem a ośka zablokowana w otworze dwoma śrubkami:

kit_6.jpg

i niestety nie jest to w ogóle ułożyskowane. W moim montażu te zębatki pośrednie miały luz około milimetra (!) i kiwały się na boki jak dzikie. Dla mnie to był jeden z głównych powodów na opaskowanie montażu. Jak poluzujesz te dwie śrubki to pewnie da się trochę dopchać jeszcze tą ośkę z grzybkiem, ale nie wiem czy uda Ci się zlikwidować cały luz.

 

@Piotrek i Paweł - tylko nie zróbcie koniec końców z Waszych montaży jednego EQ12 :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, prośba jak będziecie modernizować wasze "szóstki" ,to zróbcie kilka fotek i opis czynności co i jak.

Z góry dziękuję :)

Z eq6 będzie trochę zabawy bo trza głowice rozebrać aby dojść do ślimaków. W heq5 jest sporo prościej bo dostęp jest od zewnątrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Piotrek i Paweł - tylko nie zróbcie koniec końców z Waszych montaży jednego EQ12 :)

To by było :-D

 

Panowie, prośba jak będziecie modernizować wasze "szóstki" ,to zróbcie kilka fotek i opis czynności co i jak.

Z góry dziękuję :)

Pewnie, planuję robię fotki i opis przebieg modyfikacji - najprostszy sposób to zakładasz koło na ślimaka, na to koło pasek, montujesz ślimaka w łożyskach i do paska gumkę recepturkę mocujesz, potem montując tą część ze ślimakiem przeciągasz gumkę recepturkę przez otwór, gdzie były koła reduktora i wsadzasz silnik naciągając gumką pasek :-) jak już silnik "złapie" pasek to przecinasz gumkę i naciągasz dalej pasek :-)

 

Tak w skrócie :-)

 

P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta zębatka pośrednia to największa pomyłka tego montażu chyba :( Ona jest tylko osadzona na tej ośce z grzybkiem a ośka zablokowana w otworze dwoma śrubkami:

attachicon.gifkit_6.jpg

i niestety nie jest to w ogóle ułożyskowane. W moim montażu te zębatki pośrednie miały luz około milimetra (!) i kiwały się na boki jak dzikie. Dla mnie to był jeden z głównych powodów na opaskowanie montażu. Jak poluzujesz te dwie śrubki to pewnie da się trochę dopchać jeszcze tą ośkę z grzybkiem, ale nie wiem czy uda Ci się zlikwidować cały luz.

Dzięki za wyjaśnienie. No właśnie - u mnie też się kiwa ta zębatka :( . Ona jest po prostu niedopasowana - ma większą średnicę, niż ten wałek. Tą regulacją dużo nie zdziałam, ale zawsze warto spróbować. No łożysko by się tam przydało, dobrze, że tam nie ma chociaż dużego obciążenia. No ale pewnie się ta ośka wyciera też z czasem i luz rośnie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś dotarł do mnie mod do heq5 i już go zamontowałem. Sama wymiana przebiegła bez problemów i dość szybko - nie korzystałem z ekstraktora a z kombinerek i imadła. Podparłem mały trybik od spodu kombinerkami i po prostu ściągnąłem - wielka siła nie była potrzebna. Po regulacji ustawienia dużego koła pasowego wszystko działa jak powinno :) i jest dużo ciszej - nawet domownicy to zauważyli. Jak pogoda pozwoli, to zrobię jakieś testy.

 

Duże podziękowania dla Łukasza za organizację całej akcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.