Skocz do zawartości

Tęsknota za słonecznikiem... znaczy się M63


Pav1007

Rekomendowane odpowiedzi

Paweł, nareszcie widzę kolorowe gwiazdy :) Są małe niedoskonałości ale ważne jest że wiesz skąd się wzięły...natomiast popracuj troszkę nad kolorystyką samej galaktyki.

O tu jest chyba niezły przykład: http://tvdavisastropics.com/astroimages-1_00004b.htm

 

Pozdrawiam

Maciek

:-) No, gwiazdki kolorowe mi wyszły - wiem dlaczego więc to nie przypadek :-) bardziej selektywnie na maskach zacząłem obrabiać,

Co do kolorystyki to też nie chciałem przegiąć i patrzyłem się na podlinkowane przez Ciebie zdjęcie. Niestety jest mała skala tej galaktyki i też nie chciałem przedobrzyć.

Chociaż widzę, że im bliżej centrum tym mniej niebieskiego... postaram się coś z tym zrobić :-)

 

Bardzo fajne, ale..... od Ciebie można wymagać już więcej ;) Tak więc popracuj nad galaktyką, nad jej strukturami bo to całe piękno tej galaktyki :)

Dzięki Szymku,

miło to słyszeć, że ode mnie można wymagać już więcej :-) Mobilizuje. Właśnie nad tymi strukturami siedziałem, bo chciałem je uwydatnić, ale nie wiem czy skala jest za mała na to. W każdym bądź razie usiądę do tych struktur i spróbuję je wydobyć bardziej selektywnie :-)

 

Ja bym trochę wygasił tło dzięki czemu lepiej widać fajnie halo:

attachicon.gifm63_maxim_psp_final.jpg

Tło mam na poziomie ok 20 jednostek. Wydaje mi się, że ściemnienie go spowoduje, że będzie nienaturalnie czarne (czego nie jestem dużym zwolennikiem), ale zrobię eksperyment i przyciemnię :-)

 

Dzięki za uwagi :-)

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Paweł za materiał pozwoliłem się pobawić troszkę. QHY8L jest kamerą w której trudno o uzyskanie prawidłowej kolorystyki, szczególnie robiąc fotki z miejsca zanieczyszczonym dodatkowo jakimś światłem. Po dłuższych zmaganiach udało mi się wypracować workflow związany z panowaniem nad kolorystyką stacków z tej kamery :)

Więc do szczegółów poniżej:

1. Otwieramy stack w Maximie
2. Wybieramy menu Filter - Color Balance

3. Pojawia nam się okienko które można podzielić na Scalling i Background.

4. Klikamy na przycisk Mouse przy Background i następnie w czyste tło na stacku

5. Klikamy na przycisk Mouse przy Scalling.

6 I tutaj zaczyna się walka o prawidłowy balans ;) trzeba klikać po różnych gwiazdkach w poszukiwaniu odpowiedniej dla nas kolorystyki, galaktyki przeważnie powinny mieć taką typową kremowo - żółtawą poświatę, trzeba to przetestować. W przypadku galaktyk z ciekawymi obszarami mgławic, warto pójść bardziej w czerwień ale musi być to bardzo delikatne. Nie ma co się przejmować bladością tych kolorów. Tak BTW warto nawet przed poprawianiem balansu zrobić DDP z automatu w Maximie, będzie łatwiej widać zmiany w tonach w słabszych miejscach jak i jądrze galaktyki które stanie się delikatne po DDP. Reszta to PS, pomijając wyostrzanie itp przejdźmy do zwiększenia intensywności kolorku:

 

Pierwszy etap gwiazdki :)

1. Otwieramy fotkę obrabiamy wedle własnego workflow

2. Scalamy całość jeżeli mamy dużo warstw, po czym duplikujemy scalony obrazek.

3. W efekcie mamy warstwy Background i jej duplikat.

4. Na Duplikacie zmieniamy blend na Color

5. Wybieramy Menu - Image - Adjustments - Match Color

6. Jedziemy suwakiem Color intensity, na tyle by gwiazdki osiągnęły piękną saturację, jednocześnie uważając by nie zrobiły się nienaturalne mocne kolorowe obwódki wokół nich w zasadzie wystarczają wartości w przedziale 50-70, ale to oczywiście zależy indywidualnie od zdjęcia.

7. Podbiliśmy ładnie nasycenie gwiazdek ale i też szumu w tle, w związku z czym musimy maską zakryć tło pozostawiając gwiazdki z pięknym kolorkiem - robimy maskę Hide All dla warstwy na której podbijaliśmy Color Intensity, klikamy na warstwę Background zaznaczamy cały obrazek i go kopiujemy, następnie z przytrzymaniem klawisza ALT klikamy w ikonke maski przy naszej warstwie gdzie podbijaliśmy kolor - pojawi nam się czarny obrazek :). Wklejamy skopiowany obrazek do maski warstwy za pomocą np. CTRL+V. Klikamy na ikonkę naszej warstwy obok maski.

 

Kolorek gwiazdek w ten sposób pozostał ładny, a jednocześnie nie zmaltretowaliśmy kolorowym szumem tła :)

 

Teraz warto podbić kolor dla samej galaktyki, robimy to w ten sam sposób co dla gwiazdek. Oczywiście gwiazdki robią się przesaturowane tło również. Docieramy do punktu Maski warstwy typu "Hide All" gdzie nie kopiujemy do niej obrazka z Background, a delikatnie bardzo miękkim pędzelkiem odkrywamy na masce galaktykę. W ten sposób odkrywamy mocną saturację jedynie w obszarze galaktyki i jej przyległych struktur.

 

m63_1.jpg

Edytowane przez Szymek_O
  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest szkoła oleszycka :) jest jeszcze kilka innych :)

Np. zaznaczasz na skopiowanym obrazku gwiazdki funkcją ( akcją) "select brighter stars", potem zakładka " select">modify>expand tutaj parametr w granicach 1-3 piksele i dalej ciągniemy nasycenie, zaokrąglamy gwiazdki i co tam tylko chcemy.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.