Jump to content
Sign in to follow this  
Pav1007

Tęsknota za słonecznikiem... znaczy się M63

Recommended Posts

Bardzo fajne, ale..... od Ciebie można wymagać już więcej ;) Tak więc popracuj nad galaktyką, nad jej strukturami bo to całe piękno tej galaktyki :)

 • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja bym trochę wygasił tło dzięki czemu lepiej widać fajnie halo:

m63_maxim_psp_final.jpg

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Paweł, nareszcie widzę kolorowe gwiazdy :) Są małe niedoskonałości ale ważne jest że wiesz skąd się wzięły...natomiast popracuj troszkę nad kolorystyką samej galaktyki.

O tu jest chyba niezły przykład: http://tvdavisastropics.com/astroimages-1_00004b.htm

 

Pozdrawiam

Maciek

:-) No, gwiazdki kolorowe mi wyszły - wiem dlaczego więc to nie przypadek :-) bardziej selektywnie na maskach zacząłem obrabiać,

Co do kolorystyki to też nie chciałem przegiąć i patrzyłem się na podlinkowane przez Ciebie zdjęcie. Niestety jest mała skala tej galaktyki i też nie chciałem przedobrzyć.

Chociaż widzę, że im bliżej centrum tym mniej niebieskiego... postaram się coś z tym zrobić :-)

 

Bardzo fajne, ale..... od Ciebie można wymagać już więcej ;) Tak więc popracuj nad galaktyką, nad jej strukturami bo to całe piękno tej galaktyki :)

Dzięki Szymku,

miło to słyszeć, że ode mnie można wymagać już więcej :-) Mobilizuje. Właśnie nad tymi strukturami siedziałem, bo chciałem je uwydatnić, ale nie wiem czy skala jest za mała na to. W każdym bądź razie usiądę do tych struktur i spróbuję je wydobyć bardziej selektywnie :-)

 

Ja bym trochę wygasił tło dzięki czemu lepiej widać fajnie halo:

attachicon.gifm63_maxim_psp_final.jpg

Tło mam na poziomie ok 20 jednostek. Wydaje mi się, że ściemnienie go spowoduje, że będzie nienaturalnie czarne (czego nie jestem dużym zwolennikiem), ale zrobię eksperyment i przyciemnię :-)

 

Dzięki za uwagi :-)

Paweł

Share this post


Link to post
Share on other sites

Według mnie tło Pawła jest bardzo dobre, nie sądzę by eksperyment coś poprawił. W przypadku galaktyk lepsze jest troszkę jaśniejsze tło, lepiej prezentują się słabe okazy w okolicy :)

 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dzięki Paweł za materiał pozwoliłem się pobawić troszkę. QHY8L jest kamerą w której trudno o uzyskanie prawidłowej kolorystyki, szczególnie robiąc fotki z miejsca zanieczyszczonym dodatkowo jakimś światłem. Po dłuższych zmaganiach udało mi się wypracować workflow związany z panowaniem nad kolorystyką stacków z tej kamery :)

Więc do szczegółów poniżej:

1. Otwieramy stack w Maximie
2. Wybieramy menu Filter - Color Balance

3. Pojawia nam się okienko które można podzielić na Scalling i Background.

4. Klikamy na przycisk Mouse przy Background i następnie w czyste tło na stacku

5. Klikamy na przycisk Mouse przy Scalling.

6 I tutaj zaczyna się walka o prawidłowy balans ;) trzeba klikać po różnych gwiazdkach w poszukiwaniu odpowiedniej dla nas kolorystyki, galaktyki przeważnie powinny mieć taką typową kremowo - żółtawą poświatę, trzeba to przetestować. W przypadku galaktyk z ciekawymi obszarami mgławic, warto pójść bardziej w czerwień ale musi być to bardzo delikatne. Nie ma co się przejmować bladością tych kolorów. Tak BTW warto nawet przed poprawianiem balansu zrobić DDP z automatu w Maximie, będzie łatwiej widać zmiany w tonach w słabszych miejscach jak i jądrze galaktyki które stanie się delikatne po DDP. Reszta to PS, pomijając wyostrzanie itp przejdźmy do zwiększenia intensywności kolorku:

 

Pierwszy etap gwiazdki :)

1. Otwieramy fotkę obrabiamy wedle własnego workflow

2. Scalamy całość jeżeli mamy dużo warstw, po czym duplikujemy scalony obrazek.

3. W efekcie mamy warstwy Background i jej duplikat.

4. Na Duplikacie zmieniamy blend na Color

5. Wybieramy Menu - Image - Adjustments - Match Color

6. Jedziemy suwakiem Color intensity, na tyle by gwiazdki osiągnęły piękną saturację, jednocześnie uważając by nie zrobiły się nienaturalne mocne kolorowe obwódki wokół nich w zasadzie wystarczają wartości w przedziale 50-70, ale to oczywiście zależy indywidualnie od zdjęcia.

7. Podbiliśmy ładnie nasycenie gwiazdek ale i też szumu w tle, w związku z czym musimy maską zakryć tło pozostawiając gwiazdki z pięknym kolorkiem - robimy maskę Hide All dla warstwy na której podbijaliśmy Color Intensity, klikamy na warstwę Background zaznaczamy cały obrazek i go kopiujemy, następnie z przytrzymaniem klawisza ALT klikamy w ikonke maski przy naszej warstwie gdzie podbijaliśmy kolor - pojawi nam się czarny obrazek :). Wklejamy skopiowany obrazek do maski warstwy za pomocą np. CTRL+V. Klikamy na ikonkę naszej warstwy obok maski.

 

Kolorek gwiazdek w ten sposób pozostał ładny, a jednocześnie nie zmaltretowaliśmy kolorowym szumem tła :)

 

Teraz warto podbić kolor dla samej galaktyki, robimy to w ten sam sposób co dla gwiazdek. Oczywiście gwiazdki robią się przesaturowane tło również. Docieramy do punktu Maski warstwy typu "Hide All" gdzie nie kopiujemy do niej obrazka z Background, a delikatnie bardzo miękkim pędzelkiem odkrywamy na masce galaktykę. W ten sposób odkrywamy mocną saturację jedynie w obszarze galaktyki i jej przyległych struktur.

 

m63_1.jpg

Edited by Szymek_O
 • Like 8

Share this post


Link to post
Share on other sites

To jest szkoła oleszycka :) jest jeszcze kilka innych :)

Np. zaznaczasz na skopiowanym obrazku gwiazdki funkcją ( akcją) "select brighter stars", potem zakładka " select">modify>expand tutaj parametr w granicach 1-3 piksele i dalej ciągniemy nasycenie, zaokrąglamy gwiazdki i co tam tylko chcemy.

Edited by wessel
 • Like 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Druk 3d. Projekty wydruków przydatnych w astronomii amatorskiej i nie tylko amatorskiej.
   @Adam_Jesion zachęcił mnie do założenia tematu odnośnie druku 3d. Z oczywistych względów nie ma sensu powielać treści poświęconych zagadnieniom sprzętowym, które można znaleźć w dedykowanych temu stronach/forach. To forum Astro, więc skupmy się naszym podwórku.
    • Like
   • 29 replies
  • Akcja grupowa - montaże Lupus AI
   Ruszamy z akcją zapisów na zakup naszych teleskopów! Oferowany montaż będzie miał sporo istotnych poprawek względem prototypu który przyjechał na jesienny zlot i który obecnie użytkuję. Będzie też przygotowany do instalacji enkodera i gdy skończymy obecnie projektowany sterownik to przyjedziemy i zainstalujemy wszystko co potrzeba.
    • Love
    • Like
   • 49 replies
  • Wydrukuj sobie spektroskop
   Spektroskopia jest dziedziną, w której coraz częściej realizują się astroamatorzy. W Europie szczególnie zaawansowani są tu koledzy z Francji oraz UK. My cóż, dopiero nieśmiało próbujemy, ale nawet tutaj na forum mamy przykłady osób, które osiągają już bardzo dobre wyniki @bajastro.
    • Like
   • 70 replies
  • Nowe działy dla początkujących na Astropolis
   W nawiązaniu do apelu zasygnalizowanego w tym wątku wdrożyłem dzisiaj nowy typ for na Astropolis - tzw. Pytania i Odpowiedzi. Działa to dokładnie tak, jak np. na StackOverflow, czyli ktoś zadaje pytanie, reszta odpowiada i ocenia ich jakość. Autor pytania (lub moderator) w odpowiednim momencie oznacza odpowiedź jako najlepszą (wyczerpującą zakres pytania). 
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Czym są przestrzenie kolorystyczne (sRGB, AdobeRGB) i jak nimi zarządzać
   Proces zarządzania kolorem (sRGB, AdobeRGB, itp) na konkretnym przykładzie.
    
   • 49 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.