Skocz do zawartości

Balon meteorologiczny


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, temat chyba większości znany, chcę wybudować i wysłać balon meteorologiczny. Żeby się nie rozpisywać za dużo: komputer pokładowy zaprojektowany na platformie Arduino, GPS, GSM do wysyłania SMSów z pozycją, czujniki temperatury, wilgotności, ciśnienia, magnetometr do kompasu, wszystko się zapisuje na karcie SD i wyświetla na ekraniku LCD. No i GoPro dla zdjęć. Wszystko ładnie brzmi ale pojawiło się parę problemów:

- skąd w Polsce zamówić balon?
- obecnie mam w planach użyć czujnika ciśnienia BMP085, który nie ma skali od 0, znacie jakiś czujnik który mierzy od 0?
- podobno GSM działa do 600m nad poziomem morza - z tym można się pogodzić, ale gdzieś przeczytałem, że GPS też ma ograniczoną wysokość na której działa - pytanie jaka jest ta wysokość?

Czytałem o projekcie Cygnus http://moo.pl/~tygrys/balloon/polish.html i Copernicus http://copernicus-project.org/ - jeszcze nie próbowałem się z nimi kontaktować ale chyba trzeba spróbować bo wyjdzie mi to na dobre (może coś podpowiedzą :P), ale na forum też można: czy ktoś z Was miał jakąś styczność z takim projektem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, temat chyba większości znany, chcę wybudować i wysłać balon meteorologiczny. Żeby się nie rozpisywać za dużo: komputer pokładowy zaprojektowany na platformie Arduino, GPS, GSM do wysyłania SMSów z pozycją, czujniki temperatury, wilgotności, ciśnienia, magnetometr do kompasu, wszystko się zapisuje na karcie SD i wyświetla na ekraniku LCD. No i GoPro dla zdjęć. Wszystko ładnie brzmi ale pojawiło się parę problemów:

- skąd w Polsce zamówić balon?

- obecnie mam w planach użyć czujnika ciśnienia BMP085, który nie ma skali od 0, znacie jakiś czujnik który mierzy od 0?

- podobno GSM działa do 600m nad poziomem morza - z tym można się pogodzić, ale gdzieś przeczytałem, że GPS też ma ograniczoną wysokość na której działa - pytanie jaka jest ta wysokość?

Czytałem o projekcie Cygnus http://moo.pl/~tygrys/balloon/polish.html i Copernicus http://copernicus-project.org/ - jeszcze nie próbowałem się z nimi kontaktować ale chyba trzeba spróbować bo wyjdzie mi to na dobre (może coś podpowiedzą :P), ale na forum też można: czy ktoś z Was miał jakąś styczność z takim projektem?

 

Cześć!

 

Znam kilku studentów Politechniki Rzeszowskiej, którzy mają przygotowany balon z osprzętem do wypuszczenia. Miał lecieć w ubiegłą sobotę, ale ze względu na warunki meteo przełożyli start (czekają na stabilną, wyżową pogodę). Mają obawę, że teraz przy przelocie przez chmury może powłoka pokryć się lodem i balon utknie na stałej wysokości - grozi to odlotem w siną dal.

Mają na wyposażeniu m.in. radiomodem do raportowania położenia. Pożyczyłem im też lokalizator awaryjny GPS/GSM do odszukania sprzętu po lądowaniu. Fakt, GSM nie ma teoretycznie zasięgu powyżej wspomnianych 600-700 m (choć niektórzy donoszą, że rozmawiali ze znacznie większych wysokości nad terenem - z samolotu/szybowca). Z GPS na większych wysokościach nie powinno być problemu (no chyba, że elektronika padnie w niskiej temperaturze), działa ponoć również w bliskiej przestrzeni kosmicznej :).

Jak chcesz to Was spiknę. Wyślij mi maila prywatną wiadomością przez astropolis. Będę się z nimi widział we wtorek to ew. przekażę.

 

Co do odpowiedniego czujnika ciśnienia statycznego to zasięgnę języka u znajomych ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za zainteresowanie, na elektrodzie też był temat wałkowany i tak, któryś z użytkowników napisał, że GPS działał do 25km nad poziomem morza, potem balon leciał w ciemno. PM poszedł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam GPS działa bez problemu nawet na wysokości kilkuset kilometrów, ale cywilne odbiorniki GPS podlegają pewnym ograniczeniom. Odbiorniki "designed for producing navigation results above 60,000 feet altitude and at 1,000 knots velocity or greater;" nie moga być powszechnie sprzedawane. Co prawda teoretyczny limit 18 km przy prędkości 1850 km/h na pewno nie zostanie osiągnięty przez balon, ale część producentów zamiast operatora logicznego AND stosuje OR i wystarczy, że jednen z tych warunków będzie spełniony, aby podawana pozycja przestawała być prawidłowa. Tu jest lista (może niezbyt aktualna) odbiorników działąjących powyżej 18 km: http://showcase.netins.net/web/wallio/GPSrcvrsvs60kft.htm

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Genialnie! Pisałem do Rafała i chwalił się, że wszystko się udało :D Czekam niecierpliwie na wyniki. Zastanawia mnie czemu GoPro wytrzymało tylko do 7km? No i widzę śledzenie poprzez APRS... trzeba mieć na to jakieś licencje? Bo coś mi się wydaje, że będę się musiał wycofać z tego pomysłu z smsami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Genialnie! Pisałem do Rafała i chwalił się, że wszystko się udało :D Czekam niecierpliwie na wyniki. Zastanawia mnie czemu GoPro wytrzymało tylko do 7km? No i widzę śledzenie poprzez APRS... trzeba mieć na to jakieś licencje? Bo coś mi się wydaje, że będę się musiał wycofać z tego pomysłu z smsami.

 

Ponoć GoPro nagrało więcej, niż początkowo się spodziewaliśmy. Dziś Rafał opublikował na swoim fejsbuku kolejne ciekawe zdjęcie ze stratosfery, na którym jest obecny niezidentyfikowany obiekt (rozmazana jasna kropka na samym środku, na tle czarnego niemal nieba). Jak myślicie co to może być?

 

407014_526474257398317_1332031038_n.JPG

 

PS. Jutro będę się z widział z Rafałem i wtedy wymienimy się filmami.

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stawiam na Księżyc.

 

Całkiem możliwe, choć chłopaki twierdzą, że z Księżycem to dopiero mają ciekawe ujęcie. Układ oświetlenia wskazuje, że może być jak mówisz, a GoPro ma bardzo szeroki kąt. Jutro będę dysponował materiałem dowodowym. Na razie dzięki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej Rymek :-). Bardzo ciekawa inicjatywa. Czy można liczyć na więcej zdjęć i jakąś dłuższą relację?

 

Super :-). Przyznam szczerze, że do tej pory nie przypuszczałem nawet, że mają miejsce takie akcje w naszym kraju. Czekam na więcej z niecierpliwością :-). Pozdrowienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękna relacja, Z tego co pamiętam, to była swego czasu (rok, dwa lata temu) na WBMiL PRz realizowana praca dyplomowa nt. projektu misji balonu stratosferycznego. :D

 

Tak, masz rację, była taka praca - szczegóły wysłałem na priva. Dziś studenci opublikowali krótką filmową "zajawkę":

http://www.youtube.com/watch?v=Ca4jsBYnxFE

 

Edit: zapomniałem dodać - zwróćcie uwagę na zjawisko glorii: 43-47 sekunda.

Edytowane przez Rymek
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No proszę, jest i fotorelacja na stronie Alma Mater:

 

http://portal.prz.edu.pl/pl/aktualnosci/art273,27-000-m-zdobyte-kosmiczna-misja-kola-naukowego-euroavia-i-akademickiego-klubu-lotniczego-politechniki-rzeszowskiej.html

http://portal.prz.edu.pl/pl/uczelnia/fotogaleria/art7.html

Mowa jest 40 km cel ambitny i słuszny,

Troszkę prowokacyjnie dodam od siebie: może by tak wzlecieć ku "ignosferze" (tj. za wysoko dla balonów za nisko dla satelitów)?. Mam na myśli odzyski walne rakiety sondażowe.

Edytowane przez don Pedro
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

Troszkę prowokacyjnie dodam od siebie: może by tak wzlecieć ku "ignosferze" (tj. za wysoko dla balonów za nisko dla satelitów)?. Mam na myśli odzyski walne rakiety sondażowe.

 

Pomysł fajny, tylko czym je napędzać? Bawiłem się kiedyś w modelarstwo kosmiczne (wystraszyłem przy tym niechcący kilka osób z sobą włącznie), jednak nie jestem pewien, jak taki silnik zachowa się w warunkach mocno rozrzedzonej atmosfery. Teoretycznie paliwo i utleniacz ma on już zhomogenizowane w komorze spalania. Trzeba by przeprowadzić próbę statyczną w jakiejś termobarokomorze, albo od razu wysłać rakietkę do "near space".

 

Na szybko policzyłem, że prosty jednostopniowy model kosmiczny może w warunkach rozrzedzonej atmosfery polecieć dodatkowo jakieś 500 m w górę (pod warunkiem poprawnej pracy napędu). Szału nie ma, trzeba zatem kombinować z układami wielostopniowymi.

 

PS. Marzy mi się miniaturowy rakietoplan podwieszony pod balonem i sprowadzany na ziemię za pomocą autopilota, w ustalone miejsce. Autopilota już mamy. Lataliśmy co prawda tylko przy minus 10 st. C, a i GPS muszę wymienić na działający powyżej 18000 m. Działamy? ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

No, to działamy!

 

Pomysł fajny, tylko czym je napędzać? Bawiłem się kiedyś w modelarstwo kosmiczne (wystraszyłem przy tym niechcący kilka osób z sobą włącznie), jednak nie jestem pewien, jak taki silnik zachowa się w warunkach mocno rozrzedzonej atmosfery. Teoretycznie paliwo i utleniacz ma on już zhomogenizowane w komorze spalania. Trzeba by przeprowadzić próbę statyczną w jakiejś termobarokomorze, albo od razu wysłać rakietkę do "near space".

 

Na szybko policzyłem, że prosty jednostopniowy model kosmiczny może w warunkach rozrzedzonej atmosfery polecieć dodatkowo jakieś 500 m w górę (pod warunkiem poprawnej pracy napędu). Szału nie ma, trzeba zatem kombinować z układami wielostopniowymi.

 

PS. Marzy mi się miniaturowy rakietoplan podwieszony pod balonem i sprowadzany na ziemię za pomocą autopilota, w ustalone miejsce. Autopilota już mamy. Lataliśmy co prawda tylko przy minus 10 st. C, a i GPS muszę wymienić na działający powyżej 18000 m. Działamy? ;)

Hmm widzę, że myślimy o tym samym: tj o rakietoplanie startującym spod balonu. Pytanie czy silnik musi być komercyjny? Te są dość prymitywne. Zwłaszcza jeśli chodzi o geometrię dyszy. :?
Oczywiście rakietoplan mógłby być najpierw przetestowany w "neigbour space", ;) tj. jako startujący z powierzchni Matki Ziemi.

 

Co do układów wielostopniowych to z jednej strony to słuszny kierunek, z drugiej pozostaje kwestia odzysku stopni (czytaj: bezpieczeństwa naziemnego), ale rakietoplan ma tę przewagę, że może wrócić "do ręki".

Przy starcie z balonu mamy tę zaletę, że nasz rakietoplan poruszałby się w ośrodku rozrzedzonym. Plus z punktu widzenia oporu, minus z punktu widzenia stabilizacji. Obecność skrzydeł oczywiście zmniejszy masę użyteczną/ Mam pewien pomysł...ale to już na maila :) po konferencji w Dęblinie.

 

P.S.1.

Zauważyłem u nas spore zainteresowanie astronautyką i astronomią jest spore więc, może by tak powołać do życia AKN "Perigeum" ? ;)

P.S.2.

Dzisiaj z GW przy okazji przeglądania wkładki o Forum Innowacyjności dowiedziałem się... o szybowcu stratosferycznym PRz. Coś takiego sugerowałem jakiś czas temu, ale jakoś nie było oddźwięku. :/

Edytowane przez don Pedro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zatem działamy! Dyskusji już tu chyba nie będziemy kontynuować bo odchodzimy od wątku głównego ;)

 

Ad. P.S.2. - nie wyrzucaj tego dodatku, bo ja go przegapiłem!

 

No, to działamy!

 

Hmm widzę, że myślimy o tym samym: tj o rakietoplanie startującym spod balonu. Pytanie czy silnik musi być komercyjny? Te są dość prymitywne. Zwłaszcza jeśli chodzi o geometrię dyszy. :?
Oczywiście rakietoplan mógłby być najpierw przetestowany w "neigbour space", ;) tj. jako startujący z powierzchni Matki Ziemi.

 

Co do układów wielostopniowych to z jednej strony to słuszny kierunek, z drugiej pozostaje kwestia odzysku stopni (czytaj: bezpieczeństwa naziemnego), ale rakietoplan ma tę przewagę, że może wrócić "do ręki".

Przy starcie z balonu mamy tę zaletę, że nasz rakietoplan poruszałby się w ośrodku rozrzedzonym. Plus z punktu widzenia oporu, minus z punktu widzenia stabilizacji. Obecność skrzydeł oczywiście zmniejszy masę użyteczną/ Mam pewien pomysł...ale to już na maila :) po konferencji w Dęblinie.

 

P.S.1.

Zauważyłem u nas spore zainteresowanie astronautyką i astronomią jest spore więc, może by tak powołać do życia AKN "Perigeum" ? ;)

P.S.2.

Dzisiaj z GW przy okazji przeglądania wkładki o Forum Innowacyjności dowiedziałem się... o szybowcu stratosferycznym PRz. Coś takiego sugerowałem jakiś czas temu, ale jakoś nie było oddźwięku. :/

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie robi się k.o.t. (kompletny off topic). Co cdo nowego wątku to już w pracy...

A jeśli chodzi o balon, to tak jak podejrzewałem w następnym etapie powinien byc wodór i balon niestandardowy.

A zresztą:

http://www.kosmicznapolska.pl/technologie/near-space/586-padl-rekord-polski-w-wysokosci-lotu-balonu-stratosferycznego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
A weź przestań... Ja mam termin na 17 lipca a helu i zapasowego lokalizatora GPS nadal brak :/

...

...

...

Nakładałeś ręcznie czy jakimś programem? :D

 

Mogę Ci pożyczyć lokalizator, ale nie ręczę za niego. Był już w stratosferze, ale po powrocie się nie odezwał - z winy źle ładowanej baterii. Wiem w czym był problem, ale jak już napisałem - nie mam pewności, że to tylko to.

 

Zdjęcia nakładałem ręcznie w Google Earth.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam zamówiony SPOT Personal Tracker, hamburgery to już w balonach wysyłały i jest super (bo nie komunikuje się poprzez GSM tylko swoje satelity). Ty jakiego lokalizatora używałeś?

Edytowane przez Ainar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam zamówiony SPOT Personal Tracker, hamburgery bo już w balonach wysyłały i jest super (bo nie komunikuje się poprzez GSM tylko swoje satelity). Ty jakiego lokalizatora używałeś?

 

TK-102 - nie polecam. Zaciekawiłeś mnie tą nową technologią "hamburgerów" - już sprawdzam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy taka nowa ta technologia to nie wiem ale coś oprócz SMSów musi być a z tego co czytałem, oglądałem to sporo balonów było śledzonych tym urządzeniem. Jeden minus jest taki, że pozycja jest odświeżana co 10 minut.

 

//edit miałem kupić to samo co teraz masz :D

Edytowane przez Ainar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.