Skocz do zawartości

Kalibracja GPS w smartfonie


Rekomendowane odpowiedzi

Miałem napisać o tym w temacie o sprzęcie, ale postanowiłem założyć jednak osobny temat.

Czy ktoś z Was zna jakiś sposób? Chodzi o to, że GPS pokazuje błędną wysokość - jest ona zawyżona o ok 40-50m i to niezależnie ile satelitów widzi. Pozycję pokazuje bezbłędnie, z max. dokładnością do 2m. Błędy wysokości dotyczą każdego oprogramowania jakie korzysta z modułu GPS w urządzeniu.

Nie ma możliwości kalibracji GPSa własnoręcznie - być może jest to możliwe z pozycji roota. Ale w przypadku mojego telefonu jest to skomplikowana operacja, wykraczająca poza moje skromne zdolności programistyczne.

 

Telefon - Sony Xperia Mini Pro, Android 4.0

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie cecha GPSa jako urządzenia, ale programu, który sobie zainstalowałeś. Do prawidłowego podawania wysykości trzeba korzystać ze standardu WGS 84 (lub podobnego) i problem zniknie.

Pewny jesteś, że zawyża? Moze wszystkie programy podają prawidłowo? :P

Edytowane przez tas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że to raczej cecha GPS, jako systemu. Wysokość podawana jest względem poziomu odniesienia określonego przez pewien model kształtu ziemi, którego dokładność nie jest idealna. WGS84, to jeden z takich modeli. Na to nakłada się dokładność pomiaru pozycji, która wynosi ok. 10m w poziomie i kilkukrotnie gorzej w pomiarze wysokości. Trudno też powiedzieć, jaka jest jakość GPSa w telefonie, antena jest gdzieś upchana pomiędzy innymi podzespołami itp.

Trzeba też pamiętać, że dokładność podawana przez odbiornik może nie mieć wiele wspólnego z rzeczywistością, bo każdy soft inaczej to sobie liczy i bez dodatkowych trików osiągnięcie 100% pomiarów z dokładnością do 2m jest nierealne.

Nawet jak pływam po Bałtyku, gdzie pływów praktycznie nie ma, to wg. odbiornika GPS czasem płynę pod wodą, a czasem latam nad powierzchnią. Już nie pamiętam dokładnych liczb, ale było to ok. +-10m. W górach na szczytach o znanej wysokości widziałem różnice spokojnie dochodzące do kilkudziesięciu metrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o to, że GPS pokazuje błędną wysokość - jest ona zawyżona o ok 40-50m i to niezależnie ile satelitów widzi.

 

System GPS mierzy wysokość względem powierzchni elipsoidy (obecnie najczęściej WGS 84). Faktyczna wysokość ,,nad poziomem morza" to tzw. wysokość ortometryczna czyli nad powierzchnią geoidy. W Polsce powierzchnia geoidy znajduje się właśnie o około 30 - 40 metrów ponad powierzchnią elipsoidy. Nie chce mi się wierzyć, żeby w telefonie Sony nie było to uwzględnione, warto by to sprawdzić na innej sztuce takiego telefonu.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Undulacja

 

W odbiornikach GPS firmy Garmin np. 60csx wysokość mierzona jest w oparciu o GPS i barometr, przy dobrej widoczności satelitów wysokość podawana przez odbiornik to +- 2...3 metry względem tego co na mapie.

Wysokość elipsoidalna, która jest mierzona, jest korygowana o tzw. undulację ( u nas odejmowane jest te około 40metrów) i mamy wysokość ortometryczną (nad poziomem morza). Odbiornik Garmina ma wbudowany uproszczony model geoidy dla całego świata i stąd te poprawki.

Być może w telefonie GPS nie ma wbudowanego modelu geoidy i stąd te zawyżone wysokości.

Na samym dole są w tabeli wartości poprawek dla wybrancych rejonów kraju

http://www.numerus.net.pl/geoida.html

 

Ciekawe jakie jest prawidłowe wyjaśnienie - bo moje są tylko domysły.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W odbiornikach GPS firmy Garmin np. 60csx wysokość mierzona jest w oparciu o GPS i barometr, przy dobrej widoczności satelitów wysokość podawana przez odbiornik to +- 2...3 metry względem tego co na mapie.

 

Obecnie w tych bardziej high-endowych smartfonach też są już barometry do dokładnego pomiaru wysokości i takie programy jak GPS Status prawidłowo podają wysokość, zwykle z błędem wysokości <5 metrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W odbiornikach GPS firmy Garmin np. 60csx wysokość mierzona jest w oparciu o GPS i barometr, przy dobrej widoczności satelitów wysokość podawana przez odbiornik to +- 2...3 metry względem tego co na mapie.

 

Dla wyjaśnienia - ja korzystam z Garmina bez barometru. Z barometrem rzeczywiście musi być o wiele dokładniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

System GPS mierzy wysokość względem powierzchni elipsoidy (obecnie najczęściej WGS 84). Faktyczna wysokość ,,nad poziomem morza" to tzw. wysokość ortometryczna czyli nad powierzchnią geoidy. W Polsce powierzchnia geoidy znajduje się właśnie o około 30 - 40 metrów ponad powierzchnią elipsoidy. Nie chce mi się wierzyć, żeby w telefonie Sony nie było to uwzględnione, warto by to sprawdzić na innej sztuce takiego telefonu.

 

Dziękuje za wszystkie odpowiedzi. Szczerze mówiąc zapomniałem o tym, o czym mówi powyższy cytat. Myślałem też, że oprogramowanie w telefonie automatycznie usuwa tą różnicę wysokości.

Wydawało mi się że niektóre urządzenia GPS mają możliwość ustawienia "zera" wysokości.

Przymierzam się do zakupu Xperii Z. Czy ktoś miał już okazję testować gps w tym telefonie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.