Skocz do zawartości

Kolorowa łuna - Zorza Polarna w Polsce!


Dementorin

Rekomendowane odpowiedzi

O której pod Lublinem było maksimum zjawiska? Ja fotografowałem kometę około 19.00 z Buska-Zdroju. Niestety, nie pojawiło się na północnym horyzoncie nic co mogłoby zwrócić moją uwagę - a fotografowałem w tamtym kierunku (światła Kielc i wieże na Św. Krzyżu)

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O której pod Lublinem było maksimum zjawiska? Ja fotografowałem kometę około 19.00 z Buska-Zdroju. Niestety, nie pojawiło się na północnym horyzoncie nic co mogłoby zwrócić moją uwagę - a fotografowałem w tamtym kierunku (światła Kielc i wieże na Św. Krzyżu)

 

Maksimum to złe słowo, ponieważ zorza jaśniała i ciemniała. Tutaj widać o czym mówię, są też wszystkie informacje. :)

A i przepraszam za niedopasowany soundtruck, wybierany w nocy na szybko.

Edytowane przez Dementorin
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekaj czekaj. Właśnie specjalnie patrzyłem o tej porze przez okno czy jest zorza. Nic nie zauważyłem, tylko przy horyzoncie niektóre "chmury" przykuły moją uwagę - wyglądało jak żółtawa "zorza" na niektórych zdjęciach. Możliwe że to było i to, tym bardziej że jeszcze nigdy takiego zjawiska nie obserwowałem!

 

Sprawdzałem, że i w tym czasie robiłem zdjęcia, słabo widoczne, ale coś jest. W większości przeszkadza dym z kominów, ale cóż :)

Edytowane przez LibMar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okazało się jednaj że pod Toruniem też było widać. Wracając z obserwacji komety dostałem dwa telefony z informacją o zorzy widocznej w Polsce. Pierwszy dogodne miejsce do postoju i już rozkładaliśmy z kolegą statywy. Niestety dokładnie na północ mieliśmy ogromną łunę od Chełmży w której fotografowaliśmy Pan-Starrs oraz ruchliwą drogę krajową nr 91 (Łódź-Gdańsk). Gołym okiem nic kompletnie nie było widać. Długie ekspozycje też niewiele wnosiły. Coś tam delikatnie zielonego majaczyło dołem, ale mogło to być wywołane autosugestią. Dodatkowo ja swoje kilka pierwszych klatek przepaliłem o ponad 3 ev co też nie pomagało w ocenie. Dopiero dziś po zmianie balansu bieli, skorygowaniu ekspozycji, podniesieniu kontrastu okazało się że coś tam się jednak zarejestrowało :)

Poniżej 8 z 12 klatek które zarejestrowałem. Kolejne 4 są już dużo mniej interesujące. Jednak jakby ktoś bardzo zapragnął je zobaczyć to na swojej www wrzuciłem całość.

 

Zdjęcia zostały zrobione pomiędzy 19:53 a 19:57.

 

Jako bonus gif. Uwaga plik dość spory.

 

iZUjG0hI4nel8.gif

DSC_3349.jpg

DSC_3350.jpg

DSC_3351.jpg

DSC_3352.jpg

DSC_3353.jpg

DSC_3354.jpg

DSC_3355.jpg

DSC_3356.jpg

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Paweł Trybus

Piękne zdjęcia, zazdroszczę Wam widoków.

Sam nigdy jeszcze zorzy nie widziałem, podobnie jak światła zodiakalnego, przeciwblasku i całkowitego zaćmienia Słońca :-)

The time will come...

Edytowane przez Paweł Trybus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej hej,
Podczas podpatrywania komety znad zalewu zegrzyńskiego, też ją widziałem!
Czerwono-zielone "firanki" które falowały nad północnym horyzontem, coś pięknego. W życiu bym nie powiedział że zobaczę zorzę z Polski. :)

Przy okazji:
Witam społeczność Astropolis! :)

Edytowane przez Lunetyk
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Nie jestem jakimś specem ale czytając ten artykuł miałem wrażenie że osoba która go stworzyła nie miała zielonego pojęcia o czym pisała a informacje skleiła z "jakiś źródeł".

 

"Burza magnetyczna osiągnęła rozmiar 6, a w stronę Słońca powędrował huragan słonecznej plazmy o masie miliardów ton i prędkości 5 mln km/godz." Rozmiar 6 czego? buta? Huragan powędrował w stronę Słońca? Może od komety panSTARR...

 

Z jednej strony dobrze że takie informacje pojawiają się na portalach informacyjnych ale ich poziom jest zazwyczaj tragiczny. I tak się dzieje nie tylko z ciekawostkami astronomicznymi, ale również z innych dziedzin.

Edytowane przez oedippus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powala, zorza nie "newsweek" ;)

 

Właśnie wczoraj męczyło mnie "wynieść śmiecie po południu czy wieczorem jak zawsze zabrać przy okazji lornetkę i pobuszować z godzinkę po niebie" a widok w kierunku północnym mam świetny 20km niemal głuszy ................. eh pluję sobie w brodę - jeszcze nigdy zorzy nie widziałem :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie to robiłem o 19:03. Kierunek północ. Nie wiem czy czasami nie załapała mi się lekko zorza (lekko majaczy fiolet), ale nie jestem pewien. Czy ktoś może to zdjęcie jakoś obrobić w jakimś programie graficznym i coś powiedzieć?

DSCF5964.JPG

Edytowane przez bartek0395
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podczas fotografowania komety zerkałem co jakiś czas na północ, jadnak nie byłem w stanie wizualnie stwierdzić że zorza nadchodzi. Dopiero na zdjęciach widac że coś fajnego mnie omineło, niestety nie skierowałem aparatu bezpośrednio na północ, brak jakichkolwiek wizualnych zmian nieba skutecznie mnie do tego zniechęcił a szkoda. Na zdjęciu wyraznie widać poczerwienienie na prawym brzegu kadru, porównanie zdjęć z poprzenimi w tym wątku ugruntowało mnie w przekonaniu że to właśnie zorza.

EOS600DSIGMA30-Kometa_i_zorza-17III2013_17.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie to robiłem o 19:03. Kierunek północ. Nie wiem czy czasami nie załapała mi się lekko zorza (lekko majaczy fiolet), ale nie jestem pewien. Czy ktoś może to zdjęcie jakoś obrobić w jakimś programie graficznym i coś powiedzieć?

 

No ja mogę tylko potwierdzić że ewidentnie masz tam fiolet a to oznacza zorzę :) da się to w programie troszkę poprawić choćby zwiększając ekspozycję

 

Nie jest to moze zbyt ladna obróbka ale pokazuje gdzie jest zorza

 

DSCF5964.JPG

 

 

Edytowane przez Pjotrek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie to robiłem o 19:03. Kierunek północ. Nie wiem czy czasami nie załapała mi się lekko zorza (lekko majaczy fiolet), ale nie jestem pewien. Czy ktoś może to zdjęcie jakoś obrobić w jakimś programie graficznym i coś powiedzieć?

 

Wystarczy nawet automatycznie zbalansować fotkę i już całkiem nieźle widać. A gołym okiem cokolwiek dostrzegłeś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Dopiero teraz odrabiam zaległości na forum. Przede wszystkim gratulacje dla Radka (Dementorin) i wszystkich, którzy w kraju obserwowali to wspaniałe zjawisko. Ironia losu, w sobotę 16.03 wróciłem dopiero co z "zorzowego" wyjazdu na Lofoty. Gdzie widzieliśmy 3 stosunkowo słabe zorze (jedną bezczelnie przespałem). O CME z 15.03 wiedzieliśmy z internetu, najwięksi desperacji z większym zapasem urlopu chcieli nawet przekładać powrót :laughbounce2:

Gdyby nie atak zimy i decyzja o odkopaniu garażu dopiero na wiosnę :laughbounce2: , być może tak jak Dementorin wyjechałbym w niedzielę wieczór na kometę PANSSTARS... Eh, życie... Paradoksalnie, swoją pierwszą zorzę widziałem też w kraju, pod Lublinem, w listopadzie 2003 roku. Na stanowisko jechało się przez Snopków właśnie.

W tym i przyszłym roku szanse na krajową zorzę są nadal znaczne. Kwestia pogody i systematycznego śledzenia serwisów z prognozami zjawisk na Słońcu. Warto też jeśli ktoś może wybrać się w rejony polarne. W zeszłym roku miałem okazję widzieć 2 całkiem niezłe zorze w Szwecji. Problemem jest jednak sezonowość tego zjawiska w tamtych okolicach z racji białych nocy latem, co eliminuje najkorzystniejszy finansowo okres wyjazdów w tamte rejony. Z kolei kilkudniowy wyjazd, jak ten mój ostatni (na miejscu byliśmy zaledwie 3 noce!) stwarza idealne szanse na przegapienie czegoś naprawdę interesującego. Złotym środkiem są wyjazdy na przełomie sierpnia/września, czyli na samym początku sezonu zorzowego. Da się jeszcze wówczas bazować na kempingach, co w krajach skandynawskich jest jedynym tanim sposobem na 2-tygodniowy pobyt.

Pozdrawiam wszystkich

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O której pod Lublinem było maksimum zjawiska? Ja fotografowałem kometę około 19.00 z Buska-Zdroju. Niestety, nie pojawiło się na północnym horyzoncie nic co mogłoby zwrócić moją uwagę - a fotografowałem w tamtym kierunku (światła Kielc i wieże na Św. Krzyżu)

 

Na obserwacje komety wyszedłem ok 18 , zorze zauważyłem ok 19 / 20, na początku nie była zbyt widoczna jednak co jakiś czas się nasilała. Obserowoałem 25km od lublina na zachód.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Panie i Panowie jeśli jeszcze nie wiecie to w najbliższą sobotę 13 kwietnia w okolicach godziny 20 proszę wycelować aparaty na północne niebo z długim czasem naświetlania i oczekiwać kolorowych obrazków. Rozbłysk klasy M6.5 nastraja pozytywnie, zwłaszcza, że był wycelowany w Ziemię.

 

http://astrohawkeye.blogspot.com/2013/04/rozblysk-klasy-m6.5-11.04.2013-i-cme-full-halo-skierowane-w-ziemie.html

 

i do obserwacji aktualnej pogody słonecznej http://www.solarham.net/

 

Powodzenia!

 

 

Edytowane przez tdominiak
  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.