Skocz do zawartości

Co wybrać (okular czy barlowa)


Adallo

Rekomendowane odpowiedzi

Okular czy barlow?

 

ZDECYDOWANIE OKULAR!

 

Absolutnie popieram, barlow zawsze rozmywa obraz. Lepiej przecież mieć obrazy ostre. Marcin

 

Absolutnie się z tym nie zgadzam. Barlow nie zawsze rozmywa obraz. Naprawdę dobry barlow (np. seria Celestron Ultima 3-element apochromatic design) ma praktycznie nie zauważalny (przynajmniej dla mnie) wpływ na jakość obrazu a wygoda obserwacji z odsuniętą źrenicą jest niezaprzeczalna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okular krótkoogniskowy nie musi oznaczać małego odsunięcia źrenicy np. vixen LVW 5mm daje duży komfort obserwacji. Nie widziałem barlowa o którym pisze Hamster, ale wydaje mi się, że niewiele jest soczewek barlowa, które pozostają bez wpływu na obraz. Oczywiście może to jest powermate za 400 euro, ale nie o tej skali jakości i ceny tu mówimy, jak podejrzewam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Ja tez stawiam zdecydowane veto takim zasłyszanym, obiegowym opiniom, i plotkom tak samo można skitfasić obraz źle dobranym okulrem jak i źle dobranym Barlowem :shock:

Jeśli np optyka teleskopu jest kiepska to nie ma znaczenia czy obraz w ognisku wyciągniemy Barlowem czy powiększymy okularam bo i tak będzie nieostra kupa.

Żeby odpowiedzieć na pytanie z tytułu wątku trzeba wiedzieć do jakiego teleskopu i o jaki Barlow i okular Kolega pyta.

Bez tych danych jakiekolwiek odpowiedzi są tylko bezpodstawnym gdybaniem i nadają się raczej na horoskopy a nie do porad sprzętowych nawet dla początkujących :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można komfortowo i ostro i 5,2 mm - lantan Soligora jeśli zbierzesz na niego kasę (parę stów zł) ... zwykły Plossl w miarę wygodny to od powiedzmy 10mm ze względu na sensowny LER dopiero od tej ogniskowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie moge się zgodzić że barlow jest "tylko do focenia" Powermate TV to sprzęt do róznych rzeczy w tym niwelacji comy w krótkich newtonach. Generalnie do vizual lepiej mieć pojedyńczy dobry i krótszy okular. W dobrej jakości barl. obrazy są porównywalne.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Andrzeju :roll: Powermate to nie jest Barlow w dosłowym tego słowa znaczeniu to raczej zmodyfikowany Galileusz do zmiany rozmiaru źrenicy wyjściowej i co za tym idzie powiększenia a nie klikusetletni wynalazek Pana Barlowa :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak myślicie który okular jest lepszej jakości ??? Czy jest to plosl Antares w Astrokraku czy może SP 6,3 mm w DeltaOptical ??

Żaden się nie nadaje do niczego- okular typu Plossl o tak małej ogniskowej ma zbyt mały LER i oko jest przylepione fizycznie do soczewki - tragedia. W plosslach nadajacych się do wykorzystania w obserwacjach ogniskowe zaczynaja się od przynajmniej min. 10mm.

Wiem to z autopsji i stąd wykosztowałem się na drogiego krótkoogniskowego lantana 5,2mm z komfortowym LER 20mm.

 

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hamalu a masz jeszcze oko całe bo ten 4mm ma LER mniejszy od 2 mm ? Czy dla swojego własnego zdrowia nie lepiej już dołożyć te parę stów nawet kosztem dłuższego dozbierania- w końcu to tylko pieniądze - i mieć oko o 20mm od soczewki i ostry obraz a nie własne oko fizycznie przylepione do soczewki co szczególnie w zimie grozi kalectwem jak przymarznie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez przesady.

 

Tylko wtedy będzie "Bez przesady" jak to będzie krótkie kilkusekundowe rzucenie okiem z ciągłym uważaniem aby jakoś trzymać oko o przynajmniej 1mm od soczewki. Ale po co się tak męczyć ? W końcu każdy jakoś dozbiera te parę stów na porządny krótkoogniskowy okular jak już kupił teleskop jako pasjonat astronomii !

Oglądałem ten 4mm okular w sklepie Fotocentrum w Poznaniu i w życiu bym go nie kupił chyba żeby mi go gratis dali do rozkręcenia i samodzielnego zapoznania się z budową plossla przez rozbiórkę własnymi rękami. Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obserwuje już nim 3 lata zimą i latem i jest Ok.

 

Tylko nie mów że go polecasz innym a raczej powiedz ze po prostu był najtańszy i do czasu dozbierania na lepszy po prostu jesteś skazany na niego.

 

Jak już krótkoodniskowy około 4-5mm to albo lantan albo tańszy substytut:

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...b1c48442744dba5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obserwuje już nim 3 lata zimą i latem i jest Ok.

 

Tylko nie mów że go polecasz innym a raczej powiedz ze po prostu był najtańszy i do czasu dozbierania na lepszy po prostu jesteś skazany na niego.

 

Jak już krótkoodniskowy około 4-5mm to albo lantan albo tańszy substytut:http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...b1c48442744dba5

 

 

Nie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hamal w czym sie nie zgadzasz - nadal polecasz ten badziew 4 mm zamiast przynajmniej nowego Celestrona X-Cel 5mm za 360 zł - to przecież o niebo lepszy okular z 20mm LER i ostrym polem za marne dwie setki więcej !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.