Skocz do zawartości

Co wybrać (okular czy barlowa)


Adallo

Rekomendowane odpowiedzi

Wydaje mi się że pole widzenia do rozległych DS (M45 Plejady, M44 Praesepe, M42 Orion, M31 Andromeda, M33) jest wazniejsze od poweru i daje finalnie lepszy efekt wizualny - ostatecznie mozna zawsze dokupić dla poweru dużego Barlowa 2'' ale trochę kosztem ostrości ale za to zyskując pewien kontrast kosztem jasności. A może ten 2'' 28mm albo NPZ 2'' 24mm z DeltaOptical byłby w pełni OK- tu już power byłby w miarę odpowiedni (31x a z Barlowem 62x) a pole AFOV ok. 65* ogromne i super do DS. Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do rozległych DS'ów to się zgadzamy - okular taki będzie jak najbardziej OK. Ale niestety takich obiektów nie jest za wiele (większość to gromady otwarte, dla mnie nienajefektowniejsze), a pozostałe, w tym prawie wszystkie galaktyki i mgławice, wymagają większych powiększeń. Optymalne zatem byłoby kupno dwóch okularów do samych DS'ów (niestety finanse ograniczą każdego)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo wtedy tego dodatkowego dużego Barlowa 2'' - takie tez są dostępne a power będzie wtedy ok. 60x do DS przy takim samym dużym polu AFOV ok. 65*- czyli ten 60x to power wystarczający np. do rozdzielenia gwiazdek w M13 Herkules albo małych DS jak M1 Krab, M3, M27(super- widziałeś już?), M57 w Lutni etc.. Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co możecie powiedzieć na temat okularu Ortoskopowego (Antaresa) 6 mm, czy będzie on odpowiedzni do obserwacji planet ?  

 

Pozdrowienia:

-Paweł

 

Jako że lubię sobie popatrzeć na planety a jestem przy okazji dosyć wymagającym oglądaczem, powiem jedno: ortoskop antaresa 6mm doskonale nadaje się do obserwacji planet i bije renomowane okulary szerokokątne znanych firm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Luki w Twoim teleskopie do DS najlepsze max będą powiększenia rzędu 60-90 potem już tylko traci się na jasności choć przy M57 i M27 to tak nie przeszkadza. Galaktyka to nie planeta pamiętaj.

 

Rozumiem doskonale Janusza że nie daje po prób optyki, Jak bym na moim nowym okularze zobaczył ślady kogoś paluchów by mnie cholera wzięła a nie przypuszczam Marcinie abyś cały potem próbowany sprzęt dokładnie polerował szmatką ze spirytusem. Jak coś kupuje nowego to po otwarciu ma to pachnieć nowością.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do meritum: po dzisiejszych obserwacjach utwierdzam się w przekonaniu, że lepszy jest dobry krótkoogniskowy okular niż okular i barlow.

 

Zgadzam się całkowicie z zastrzezeniem iż mówimy o obserwacjach konkretnie planet/Księżyca etc. i chcemy mozliwie ostrych obrazów kosztem małego pola AFOV=40*.

 

Do rozmytych DS gdzie ostrość obrazu nie ma takiego krytycznego znaczenia to raczej szerokokątny 2'' o mozliwie dużym polu AFOV ok. => 70* i ew. +wyjątkowo Barlow 2'' gdy teleskop ma dużą światłosiłę i małą ogniskową lustra jak przykładowe 750mm. Da to 2x power, trochę przyciemni obraz i da może większy kontrast. Wtedy to ma jakiś sens. Marcin

 

[ Add: Nie Maj 23, 2004 1:57 ]

Rozumiem doskonale Janusza że nie daje po prób optyki, Jak bym na moim nowym okularze zobaczył ślady kogoś  paluchów by mnie cholera wzięła a nie przypuszczam Marcinie abyś cały potem próbowany sprzęt dokładnie polerował szmatką ze spirytusem. Jak coś kupuje nowego to po otwarciu ma to pachnieć nowością.

 

OK, ale podkreslam iż chodzi o test u solidnego sprawdzonego stałego klienta wiedzącego czego chce i znającego się na sprzęcie który dotyka optykę a nawet obudowę w rękawiczkach i nic nie "pokręci" tylko looknie i albo zostawia sobie albo nienaruszony odsyła nazad.

Tak mnie w każdym razie zawsze traktowała DeltaOptical/Himpol i dzięki temu mogłem przetestować masę m.in. lornetek i okularów i wybrać najodpowiedniejsze a resztę odesłać bez strat finansowych (no nie licząc kosztów odsyłań).

I tu DeltaOptical przebija Janusza/Astrokrak o całą jakość jeżeli chodzi o podejście do Klienta. Zobaczycie, że to wymusi wkrótce to samo traktowanie i w Astrokraku. Pozdrawiam, Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.