Skocz do zawartości

Korektor komy SW - mini recenzja


jolo

Rekomendowane odpowiedzi

Korzystając z przeceny w DO postanowiłem sprawdzić jak się ma jakościowo korektor komy produkowany przez SW, a sprzedawany pod różnymi markami, również w TS - http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p3822_TS-Optics-2--Newtonian-Telescope-Coma-Corrector-from-f-4.html. Skusił mnie szczególnie fakt, że krotność korektora podawana w różnych sklepach wynosić miała od 0.9 do 0.95x, a chciałem nieco poszerzyć pole widzenia mojej małej kamerki.

Korektor opakowany jest w kartonowe pudełeczko, w środku znajduje się tuleja 2" do mocowania okularów i pierścień do mocowania na wyciągach SW z jakimś nietypowym gwintem. Sam korektor jest niewielki i stosunkowo lekki, części metalowe są matowe i dobrze wyczernione. Powierzchnie szkieł połyskują warstwami antyodblaskowymi.

korektor_sw.jpg

 

Tyle tytułem wstępu. Zdjęcie bez korektora Kraba wykonane Atikiem 314L:

bez_korektora.jpg

Ogniskowa 750.1mm, światłosiła f/5. W narożnikach widać wyraźnie komę.

 

Z opisów wynika, że optymalna odległość korektora od matrycy dla tego modelu to 55mm. Zdjęcie wykonane przy optymalnej odległości:

10mm.jpg

Nie zauważam komy, FWHM podobne jak bez korektora, wynikowa ogniskowa 679.3mm, krotność 0.9x.

 

Zdjęcie wykonane przy odległości korektor - matryca 53mm:

8mm.jpg

Nie zauważam komy, FWHM podobne jak bez korektora, wynikowa ogniskowa 682.3, krotność 0.91x.

 

Zdjęcie wykonane przy odległości korektor - matryca 50mm:

5mm.jpg

Komy nie widzę, FWHM podobne, ogniskowa 683.4, krotność 0.91x.

 

Zdjęcie wykonane przy odległości korektor - matryca 45mm:

0mm.jpg

Nie umiem dopatrzeć się komy, FWHM ok, ogniskowa 692.5, krotność 0.92x.

 

I składanka (powiększenie 150%) z prawego, dolnego narożnika:

korektor.jpg

 

Obrazy mówią więcej niż tysiąc słów - ja osobiście jestem zadowolony z zakupu (szczególnie za taką cenę) oraz z faktu zwiększenia pola widzenia mojej niewielkiej kamerki :szczerbaty: Korektor ma niby podawaną średnicę skorygowanego pola 44mm a zakres światłosił przy których pracuje od f/4 do f/6, dlatego podejrzewam że taka elastyczność w odległości korektora od kamerki wynika z niewielkich rozmiarów czipa, który odpowiada mniej więcej 1/3 średnicy skorygowanego pola podawanego dla korektora.

W taki sposób zmieniłem mojego starego, poczciwego newtona w astrograf f/4.5 ze skorygowanym polem :laughbounce2:

 

http://astrojolo.blogspot.com/2013/03/pin-point-stars-on-sale.html

Edytowane przez jolo
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanko natury technicznej. Chodzi mi o dostępne gwinty wyjściowe z korektora. Jak długi jest gwint M48 na korektorze (wyjściowy męski?).

Czy ten pierścień z napisem "coma corrector" da się wykręcić? On prawdopodobnie stanowi kołnierz oporowy przy wsuwaniu korektora do wyciągu.

Chodzi o to aby dało się zamocować korektor całkiem do wnętrza wyciągu, na gwint. Bez użycia clamping ringu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę zmierzyć ten gwint dokładnie, ale na oko ma on 3, max 4mm. Kołnierz jest na stałe niestety i trzeba by go stoczyć jeśli byś chciał go pakować do wnętrza wyciągu. Wcześniej miałem korektor GSO który w całości się chował do wyciągu. Teraz jednak ten kołnierz mi pasuje, ponieważ mam powtarzalność ustawienia korektora i mogę ustawiać wstępnie wartość bezwzględną ostrości w focuserze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Długość gwintu wyjściowego ma pewne znaczenie - mój TSKomakorr, który notabene wygląda identycznie, ma ten gwint bardzo długi - zasłania jakąś 1/3 otworu kamerki guidującej w OAG'u.

 

Słuszna uwaga - na 99% jest to ten sam korektor z tego co czytałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.