Skocz do zawartości

Em StoSześć


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

między lutym i majem często trafia się dobry seeing. Moje najlepsze zdjęcia planetarne robię o tej porze roku

od września do grudnia też jest dobrze

 

pozdrawiam

 

Mam teorię własną na ten temat, niekoniecznie pawdziwą, z ktorej wynika że częściowo winne są silniki krokowe. Po zamontowaniu u mnie do montazu silnika prądu stałego na księżycu objawiły się mikrodetale na krokowcu praktycznie niewidoczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam teorię własną na ten temat, niekoniecznie pawdziwą, z ktorej wynika że częściowo winne są silniki krokowe. Po zamontowaniu u mnie do montazu silnika prądu stałego na księżycu objawiły się mikrodetale na krokowcu praktycznie niewidoczne.

 

zamontowałem kiedyś do montażu napędy z Autostarem #497, który posiada silniki prądu stałego. Na mrożie uszkodziłem przekładnię więc zmieniłem napęd na fabryczny z krokowcem. Miałem obawy czy śledzenie będzie wystarczająco precyzyjne przy ogniskowej 3000. Silnik wykonuje tylko 3-5 kroków na sekundę czyli powinien szarpać na 3-5 arcsec co przy skali 0,4"/piksel oznacza skoki o 12-20 pikseli. Okazało się, że żadnych szarpnięć nie ma. Bezwładność głowicy, teleskopu i przeciwwag załatwiła sprawę

w innym montażu może być inaczej

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 lat później...
40 minut temu, HAMAL napisał:

Pozwoliłem sobie @Adam_Jesion wydobyć odrobinę detalu z Twojego zdjęcia, teraz to dopiero powala :)

 

http://indexhamal.pl/FRM/M106-Ljesion5x10min-HML.png

 

 

Ale detal :goggles:

Bez koloru zdecydowanie lepiej wygląda. 

Uronię łezkę że taka uczta jest niedostępna w okularze :no:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
W dniu 30.05.2020 o 17:55, HAMAL napisał:

Pozwoliłem sobie @Adam_Jesion wydobyć odrobinę detalu z Twojego zdjęcia, teraz to dopiero powala :)

 

http://indexhamal.pl/FRM/M106-Ljesion5x10min-HML.png

 

 

Bardzo fajne. Dzięki.

PS. Dopiero zakonotowałem, że dopisałeś się po latach do tego wątku (to przez pandemię :P).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.03.2013 o 00:08, Adam_Jesion napisał:

5 klatek po 10 min M106 z przyległościami

Hmm, materiału malutko. Obejrzałem jpg-a w pełnej rozdzielczości i faktycznie szumu praktycznie brak, szczegół jest. Na jakim setupie udaje Ci się ot tak sobie "pyknąć" 5 x 10 minut, nie przykładać żadnych jak piszesz starań i uzyskać całkiem fajną jakość obrazu? ;)

 

W dniu 29.03.2013 o 17:06, HAMAL napisał:

Po zamontowaniu u mnie do montazu silnika prądu stałego na księżycu objawiły się mikrodetale na krokowcu praktycznie niewidoczne.

Co ile czasu silnik krokowy wykonuje "krok"? Jak długi czas ekspozycji stosujesz do zbierania Księżyca?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, diver napisał:

Hmm, materiału malutko. Obejrzałem jpg-a w pełnej rozdzielczości i faktycznie szumu praktycznie brak, szczegół jest. Na jakim setupie udaje Ci się ot tak sobie "pyknąć" 5 x 10 minut, nie przykładać żadnych jak piszesz starań i uzyskać całkiem fajną jakość obrazu?

16", prawie 3m ogniskowa (Orion Optics ODK16), ASA DDM85, FLI PL16803.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.