Skocz do zawartości

Ciekawostki ze świata nauki i techniki (doniesienia,komentarze,wnioski)


Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, ekolog napisał:

Zastanawiam się czy orbituje obecnie jakaś kamera dookoła Słońca, która systematycznie (powiedzmy, że kilka razy dziennie) fotografuje niebo położone po drugiej stronie Słońca niż Ziemia

jak jesteś poza atmosferą to słońce tak bardzo nie przeszkadza w obserwacji gwiazd i supernowych.

zasłaniasz palcem i problem znika!

 

(sonda SOHO)

 

 

Godzinę temu, Limax7 napisał:

Sondy STEREO-A i B spełniają te założenia. Z tym że jedna sonda już nie działa...

nie do końca, bo co prawda mają dobrą miejscówkę ale patrzą na słońce a nie tam gdzie ekolog by chciał :)

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Limax7 napisał:

Sondy STEREO-A i B spełniają te założenia. Z tym że jedna sonda już nie działa...

Tak ale tylko w pewnym paśmie widma. Nie było tam niestety kamery która patrzyła w świetle białym 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, szuu napisał:

nie do końca, bo co prawda mają dobrą miejscówkę ale patrzą na słońce a nie tam gdzie ekolog by chciał :)

Kamery HI1 i HI2 nie patrzą na Słońce lecz zdaje się od 18 stopni do 180 stopni (tu poprawcie mnie bo piszę z pamięci).

 

Nie wiem w jakim paśmie są to ekspozycje.

Na zdjęciach rejestruje się sporo asteroid i komet lecz zasięg gwiazdowy nie jest duży. Do poszukiwań nowych asteroid i supernowych to za słaby zestaw. To zestaw do obserwacji wiatru słonecznego i tu doskonale się sprawdza.

 

Może kiedyś z Księżyca będą prowadzone obserwacje okolic bliskosłonecznych.

 

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Niemiecki fotograf Birk Möbius uchwycił piorun uderzający w samolot, na tle tęczy w sierpniu 2014 roku na lotnisku Taucha w Niemczech.
Boeing 777 lecący z Frankfurtu do Lipska wylądował potem bezpiecznie.
Samoloty są uderzane przez pioruny częściej niż ludzie myślą. Według Scientific American, komercyjne samoloty są uderzane przez piorun co najmniej raz w roku.
Dlatego stosuje się specjalne zabezpieczenia.
Mam nadzieję, że astro-amatorzy po przeczytaniu tego wpisu mimo wszystko polecą daleko na południe celem obserwacji lub fotografowania trudno dostępnych u nas obiektów.
Do najprostszych obserwacji wystarczy już monokular - jeśli szukamy czegoś zajmującego bardzo mało miejsca w bagażu.
Sugerowałbym monokular o źrenicy wyjściowej około 5mm czyli np 6x30mm lub 8x42mm gdyż pozwala docenić także co większe obiekty mgławicowe, które jasne nie są.

 

https://weather.com/news/news/lightning-strikes-plane-rainbow-viral-photo

 

Pozdrawiam

Lightning-strikes-plane-passing-through-

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielki test tego łazika prowadzony przez zespół z niemieckiego DFKI Robotics Innovation Center.

Zdjęcie "tygodnia" o nim znalezione na:

https://www.space.com/32252-amazing-images.html

 

Poza pierwotnym scenariuszem dotyczącym eksploracji celów pozaziemskich, SherpaTT ma mieć zastosowanie do scenariuszy naziemnych, takich jak poszukiwania i ratownictwo i/lub bezpieczeństwo. Wodoszczelna konstrukcja jednostek zawieszenia pozwala na wymianę centralnego ciała robota, aby stworzyć SherpaUW, który ma być stosowany w scenariuszach eksploracji głębinowych

Zwracam uwagę, że każde koło może chwilowo jechać w zupełnie inną stronę niż pozostałe.

https://robotik.dfki-bremen.de/en/research/robot-systems/sherpatt.html

 


Pozdrawiam

 aHR0cDovL3d3dy5zcGFjZS5jb20vaW1hZ2VzL2kv

 

field_trials_utah.jpg 

 

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CERN planuje budowę za 20 miliardów funtów następcy Wielkiego Zderzacza Hadronów o nazwie Future Circular Collider (FCC).

Obwód wyniesie aż 100 kilometrów czyli prawie 4 razy więcej niż poprzednika. Będzie 10 razy bardziej wydajnie jeśli chodzi o energię zderzeń.

To może ujawnić nam nieznane jeszcze cząstki wyjaśniające lepiej funkcjonowanie wszechświata, a nawet doprowadzić do poszukiwanej "teorii wszystkiego",

która obejmowałaby wszystkie siły natury i wreszcie zasypała przepaść oddzielającą dwa światy teoretyczne:

ogólną teorię względności i mechanikę kwantową.

 

Zderzane będą elektrony z pozytonami (antyelektronami), protony z elektronami, protony z protonami.

 

Więcej:
https://www.bbc.co.uk/news/science-environment-46862486

 

Pozdrawiam

_105189312_tunnel_interiors.0120-1.jpg 

 

 _105189309_fccv2.jpg

 

  _105189314_tunnel_400.jpg

 

 

 

 

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Borówki amerykańskie to doskonałe źródło witamin na wzrok. Zawierają duże ilości fitoestrogenu. Jest to hormon roślinny, który skutecznie blokuje działanie enzymów prowadzących do powstawania nowotworów hormonozależnych.W borówce znajduje się również kwas egalowy, kwas foliowy, witamina C, witamina A, wapń, cynk, miedź, potas oraz fosfor.

 

Lekarstwo na oczy

Dzięki wszystkim wymienionym wyżej składnikom borówki amerykańskie są znakomitym środkiem, który nie tylko zapobiega licznym chorobom, ale również wspomaga funkcję wzroku. Jest ona polecana kierowcom, pilotom oraz osobom spędzającym sporą ilość czasu przed ekranem monitora.

Zawarte w niej antocyjanyoraz witamina A działają na fotoreceptory oka i poprawiają widoczność o zmierzchu. Borówka wspomaga również mikrokrążenie w gałce ocznej oraz ma korzystny wpływ na ukrwienie w obrębie tęczówki oka. Wykorzystuje się ją nie tylko jako środek profilaktyczny, ale również produkt wspomagającyleczenie zaćmy i zwyrodnienia plamki żółtej.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, piotrkusiu napisał:

Jak się porządnie wyśpię i nie czytam pierdół w internetach to też lepiej widzę :)

Pierdół?  Czysta wiedzą poparta badaniami. Przytoczę przykłady z własnego doświadczenia. W mojej diecie cenię te owoce, od ponad 1,5 roku praktycznie codziennie goszczą na mym "porannym stole" blenduje je wraz z owsianka i innymi składnikami. Odczytuje numery gdzie z tej samej odleglosci bądź mniejszej, było to niemożliwe. Znajomy w pracy miał problem ze wzrokiem ,za dnia musiał używać przyciemnianych okularów ,poleciłem mu borówki. Teraz śmiga bez. A może to za sprawą dobrej wróżki? Hmmm 

Jedzenie ma b.duzy wpływ na nas. Większy niż możecie się tego spodziewać.  Warto być świadomym tego co sie spożywa. Nie traktować swoje ciało jak śmietnik. Otwierasz wrzucasz i jest git.

Edytowane przez Adam88
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No może być coś w tym prawdy z pozytywnym wpływem borówek na oczy. To samo mówi moja Babcia, której właśnie życzenia dzisiaj składałem. Ma ona obecnie 93 lata i okularów używa od niedawna tylko do czytania wieczorem. To Ona w moim dzieciństwie nauczyła mnie zbierać borówki (tylko te leśne). Tak się nauczyłem i polubiłem je jeść, że co roku muszę mieć ich zapas. W tym roku kupiłem z pewnego źródła duży zapas leśnych borówek zbieranych w Gorcach, bo lato obrodziło w borówki i ich cena była stosunkowo nieduża - kupiłem 15 kg i w domy przynajmniej raz w tygodniu są jedzone. Ja polecam je z płatkami orkiszowymi. W mojej najbliższej rodzinie nikt nie nosi okularów, a sam jakieś dwa miesiące temu byłem na badaniach wzroku i jest jak to określiła okulistka super. Tak że polecam, ale te prawdziwe leśne, bo smak zupełnie inny. Tylko po leśnych to farbowanie ust na fioletowo jest naprawdę mocne i ciężko domyć zęby za pierwszym razem. Smacznego

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Adam88 napisał:

Pierdół?  Czysta wiedzą poparta badaniami. Przytoczę przykłady z własnego doświadczenia. W mojej diecie cenię te owoce, od ponad 1,5 roku praktycznie codziennie goszczą na mym "porannym stole" blenduje je wraz z owsianka i innymi składnikami. Odczytuje numery gdzie z tej samej odleglosci bądź mniejszej, było to niemożliwe. Znajomy w pracy miał problem ze wzrokiem ,za dnia musiał używać przyciemnianych okularów ,poleciłem mu borówki. Teraz śmiga bez. A może to za sprawą dobrej wróżki? Hmmm 

Jedzenie ma b.duzy wpływ na nas. Większy niż możecie się tego spodziewać.  Warto być świadomym tego co sie spożywa. Nie traktować swoje ciało jak śmietnik. Otwierasz wrzucasz i jest git.

Nie bierz do siebie, to tak ogólnie było ;)

 

Widzisz, tego typu rzeczy się dzieją gdy czegoś brak w organizmie i uzupełniając to mamy pozytywny efekt. Gdy czegoś nie brak nie będzie żadnego efektu. Tak działają suplementy diety. Gdy brak w organizmie np. witaminy D to witamina D brana codziennie (piguła albo odpowiednie pożywienie) pomoże - jeśli nie ma braku to nic się nie zmieni, chyba że przedawkujesz. Tak że to nie za sprawą dobrej wróżki tylko czegoś wam w organizmach brakowało co zawiera borówka, albo akurat wasze organizmy tak pozytywnie zareagowały.

Zapewniam Cię, że lubię pałaszować borówki, czarne jagody itp. i robię to od wielu lat. Mam do tego spiździały wzrok i muszę nosić okulary. Pomagają mi tylko specjalistyczne krople, które muszę wpuszczać w gałę codziennie. Żadna borówka mi na to nie pomoże i rozbawiłem tym niejednego okulistę :D

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na każdego może mieć inne działanie, zależy od organizmu,przyswajalności witamin itp itd. . Na wady  też nie pomoże, Może delikatnie zredukować mniejsze uciążliwości, oraz delikatnie poprawić jakość widzenia

Edytowane przez Adam88
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wzrasta moc obliczeniowa komputerów. 

Już dziesiątki lat temu pracowały one na rzecz armii obliczając przebieg wybuchu nuklearnego (nawet robił w tym słynny Everett,  którego teoria rozpączkowywania się wszechświata na każdym zdarzeniu kwantowym - zmodyfikowana do wersji unowocześnionej jako teoria możliwości zajścia każdej z prawdopodobnych historii - czyli faktyczny brak determinizmu świata - dziś rządzi).

Zamiast z trudem, z daleka oceniać zjawiska astronomiczne można je przeliczyć w komputerach.

Jak chociażby ... układy planetarne z komputera. :)

 

Astronomowie nie są zgodni co do powodu, dla którego satelity Słońca czyli planety US spełniają prawie idealnie regułę Titiusa-Bodego, ani co do tego, czy podobne reguły mają zastosowanie również do innych układów.

"Średnia odległość kolejnej planety od Słońca w jednostkach astronomicznych (j.a.) wynosi:
    odległość = 0.4 + 0.3*k
gdzie k to najpierw liczba zero a potem kolejne potęgi liczby 2 czyli 2,4,8,16,32,64,128 itd

i dobrze pasuje do Merkurego, Wenus i tak dalej o ile pas planetoid uznamy za planetę, która przez fatalny przypadek nie powstała.

Teoretycznie (w nawiasie faktycznie) mamy odległości:
0.4 (0.49)  
0.7 (0.72)  
1.0 (1.00) Ziemia
1.6 (1.52)
2.8 (około 2.8)
5.2 (5.20)
10.0 (9.54)
19.6 (19.2)
38.8 (30.1)

 

 

Za prawdopodobne wyjaśnienie uważa się, że rezonans orbitalny powstający pomiędzy ciałami w Układzie Słonecznym powoduje powstanie obszarów "zabronionych", w których brak orbit o długich okresach stabilności.

Wyniki symulacji procesów planetotwórczych wydają się sugerować, że reguły podobne do reguły Titiusa-Bodego stanowią naturalną konsekwencję procesów planetotwórczych.


Wybuchy supernowej symuluje się już od dawna. Linkuje jedną z nowszych tam dalej, ale bardziej interesuje mnie tu teoria i opisy pomysłów oraz potencjalne obiekty.

Może zasymulują kometę jednopojawieniową, lub coś całkiem innego?

 

 

 

 

Pozdrawiam

Link do grafiki:

 514px-Regu%C5%82a_Titiusa-Bodego-wykres_

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wzór na temperaturę w skali Celsjusza gdy mamy ją w skali Fahrenheita jest taki
TC =  5/9 * (TF - 32)

Jako ciekawostkę można zauważyć, że akurat w obu skalach pewna temperatura ma taką samą wartość. Jest to minus 40 stopni.
I to jest bardzo szczęśliwy zbieg okoliczności w kontekście tego zdjęcia, na którym Amerykanie pokazują specyfikę wybitnie ostrej zimy u nich.

Opisane jest: "Trying to make the most of this -40°F "


Na obecnie zaczynającym się zlocie astro (w Lipowcu) chyba aż tak mroźnie nie będzie. ;)
Życzę zlotowiczom przynajmniej kilku nocnych długich "kwantów czasu" bezchmurnego nieba.

 

Pozdrawiam
Linki:

Fahrenheit,_Celsius,_Kelvin.jpg

 

 DyOmp3AWoAEnnvT.jpg:large

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Model ISS ma ponad pół metra długości i robi wrażenie - widzę kilka zastosowań: szkoła, prezent, "konstruktywny szpan" w salonie firmowym lub domowym (jak ktoś posiada), testowanie sprzętu astrofotograficznego poprzez fotografowanie tego modelu w nocy na tle czarnego koca z około 3 kilometrów, ... jakie jeszcze widzicie ?

Pomysł podpowiedział ludziom na jakiejś otwartej grupie FB jeden z naszych forumowiczów (może coś tu dopowie jak zechce) "a ja tam byłem miód i wino piłem".

***

Są też dostępne na rynku modele różnych obiektów astronomicznych - pod filmem macie zdjęcia

Pozdrawiam

---

Tak wygląda na filmiku składanie tego ISS - warto zobaczyć bo widać jak duże względem dłoni i precyzyjne są te moduły


 

 

143_rd.jpg 

 

79fde62bee97b76e5abe3ccb56e61836.jpg   260668_180794342_duzy-model-ukladu-slone

 

IMG_9056.jpg

 

 

 61625c2d4735919b419e3afe7964

 

 

 

 

 

 

 

 

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stoją na półkach:

image.png.4a927daa9a6fd901838a02801d4d2edd.png

image.png.98b8a7bb225a3cd3a5902d95597de264.png

No jeszcze Metal Earth jako kosmiczne gadżety. Lunar Rover i Mariner 1 czekają na swój czas..

1228903873_metalearth.thumb.jpg.a681686a2959107a30861542a35566f9.jpg

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.