Skocz do zawartości

Temat na czasie - PixCore Comet Alignment Module


Gość wessel

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio w światku astrofoto zapanowała moda na komety. Każdy z fotografujących ma jakiś sposób na złożenie komety i tła gwiazd tak aby zdjęcie wyglądało „porządnie” i efektownie. I każdy z tych algorytmów zaczyna się od synchronizacji ( alignacji) zdjęć komety i ich złożenia ( stackowania).

Jednym z bardziej popularnych programów do obróbki zdjęć astro fotograficznych jest PixCore firmy Pleiades, a jego najnowsza wersja PixCore 1.8 Ripley zawiera ( chyba na zamówienie rynku wywołane przez kometę PanSTARRS) moduł Comet Alignment.

Poniżej krótki tutorial :

1. Uruchamiamy moduł:

 

1.jpg

 

2. Wskazujemy które pliki system ma alignować. Pamiętajmy że PixCore rozróżnia FILE ( czyli lokalizację pliku) i View ( czyli plik otwarty w polu roboczym - czyli na desktopie). Działają tu funkcjonaności Windows czyli zaznaczanie z klawiszem SHIFT lub CTRL.

 

2.jpg

 

3.jpg

 

 

3. Pojedynczym kliknięciem podświetlamy pierwszy plik sekwencji, a następnie podwójnym kliknięciem otwieramy go.

 

4.jpg

 

4. Używając lewego przycisku myszy i klawisza CTRL ustawiamy centroid w taki sposób, aby wskazywał on głowę komety. Pod pojęciem PIERWSZY plik rozumiemy najwcześniej wykonywane zdjęcie komety przemieszczającej się na polu gwiazd. Pix wykorzystuje niektóre dane FITS HEADER lub DSRL METADATA do aproksymacji przesunięcia.

 

5.jpg

 

 

5. Powtarzamy tą operację dla OSTATNIEGO ujęcia sekwencji.

 

6.jpg

 

 

6. Wskazujemy modułowi folder do którego ma zapisać alignowane zdjęcia. Jeśli tego nie zrobimy zostaną zapisane w folderze z którego zostały pobrane. Zaznaczamy "Overwrite" i pozostawiamy rozszerzenie defoltowe "_ca"

 

7.jpg

 

 

7. Wciskamy przycisk "Global" i idziemy zmywać po kolacji. W zależności od ilości i wielkości plików proces trwa od kilku do kilkunastu minut. Pix akceptuje bez pluginów wszystkie formaty DSLR ( ja np. alignowałem NEF Nikona) oraz FITS.

 

8.jpg

 

Oczywiście następnie wykonujemy stackowanie plików modułem Image Integration.

 

Poniżej zdjęcie komety Panstarrs alignowane w opisany powyżej sposób.

 

Pannstars closeup.jpg

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

 

Zanim zrobiłeś CA (Comet Aligment) to jakie procesy poprzedziły tą opcję w PiX'ie?

 

Zauważyłem że do samego CA - wrzuciłeś już pliki .FIT które jak się domyślam już zostały w jakiś sposób przeprocesowane z oryginalnych plików .RAW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie to nie tak. To są NEF tylko pix widzi je jako .fit.

 

Wrzuciłem czyste .cr2 z Canona i faktycznie wyrównało ...

 

Ale finalnie po złożeniu (Image Integration) wyszło mi coś takiego z dziwnymi artefaktami:

 

To crop :

 

kometa-artefakty.jpg

 

Jak ustawić parametry w Image Integration, Pixel Rejection ?

Jak sobie z tym poradzić w PIX?

 

Próbowałem wszystkiego ... i PIX składa dziwnie ... w Maximie wychodzi niebo lepiej ale tracę znów informacje o kolorze ....

 

panstarrs-crop-as.jpg

Edytowane przez ax
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 lat później...
W dniu 9.04.2013 o 11:36, ax napisał:

Ale finalnie po złożeniu (Image Integration) wyszło mi coś takiego z dziwnymi artefaktami:

Eh, niestety mam ten sam problem. Zrobiłem już chyba ze 20 różnych stacków wg kilku różnych tutoriali i co jeden to gorszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.04.2013 o 17:24, wessel napisał:

Jednym z bardziej popularnych programów do obróbki zdjęć astro fotograficznych jest PixCore firmy Pleiades, a jego najnowsza wersja PixCore 1.8 Ripley zawiera ( chyba na zamówienie rynku wywołane przez kometę PanSTARRS) moduł Comet Alignment.

Korzystałem, korzystałem. Nawet z pewnym sukcesem. Choć łatwo i intuicyjnie nie było.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, dotarłem w końcu do klawiatury. Dobre poradniki są wiecznie żywe jak widać :-)

 

Niestety u mnie coś nie działa w tym konkretnym przypadku. Obrabiałem już raz kometę ASASSN i takich cudów nie było - ASASSN.png

 

Wtedy klatki były po 300 sekund. Zrobiłem wtedy w DSS dwa stacki: zarówno z alignacją na kometę (mały kwadrat) jak i ta ostatnia opcja złożenia czyli Comet+Stars (główne zdjęcie).

 

Aktualnie walczę z dwoma podejściami do komety 2017/T2 Panstarrs z listopada 2019 oraz z lutego bieżącego roku. W obu przypadkach nie wychodzi efekt jak poprzednio.

W pierwszym przypadku wykonałem 20 klatek po 90 sek każda, bez flatów i darków (pojawił się śnieg i trzeba było uciekać :-)), a w drugim podejściu 22 klatki po 180 sek. już z darkami i flatami.

 

Próbowałem wszystkich opcji w DSS w tym ze stackowaniem w opcji Kappa-Sigma cliping (w jednej z wersji zmniejszyłem nawet Kappa do 1.15 zwiększając iteracje do 20 - znalazłem tutorial, że w zależności od alignacji - na gwiazdy lub na kometę, można w ten sposób rozmyć kometę lub gwiazdy a potem do PS). W Pix sytuacja wygląda podobnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przykro mi, ale jak zauważyłeś cały temat dotyczy Pixa a nie DDSa,  o którym nie mam zielonego pojęcia.

Pokaż stack komety i tła z Pixa

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, wessel napisał:

Źle w obu przypadkach. Możesz mi przez wetransfer wysłać te 13 klatek z I-szego stacka? Surowe klatki?

Cześć, przesyłam pierwszą serię klatek: https://drive.google.com/file/d/1XKMrdVdeWXabvpEQwNIY2mzP4-UCh-V_/view?usp=drivesdk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.