Skocz do zawartości

Obserwacje komety C/2012 L2 (LINEAR)


Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Właśnie dokonałem jednej z najtrudniejszych obserwacji w moim życiu (chociaż mam dopiero 16 lat). Moim celem stała się kometa C/2012 L2 (LINEAR). Mówię, że trudna, ponieważ nie miałem doskonałych warunków. Obserwację z okna wraz ze świecącą w pobliżu latarnią spowodowały, że miałem uznać za kompletnie nieudaną. Ale nie poddałem się.

 

Obecnie kometa znajduje się w konstelacji Byka, kilka stopni "na prawo" od Jowisza. Za kilka dni przejdzie na tle Hiad. Według efemeryd świeci z jasnością 11.6 mag.

 

Do obserwacji korzystałem 8-calowego teleskopu Soligor MT-800. Zlokalizowanie miejsca, w którym miała znajdować się kometa nie sprawiło kłopotów. Trochę się zawiodłem, ponieważ najsłabsza gwiazda (która znajdowała się w polu widzenia miała jasność 9.5 mag. A to do 11.6 było daleko. Przeczekałem parenaście minut zanim oko dobrze zaadoptuje aię do ciemności. Po 20 minutach udało mi się dostrzec gwiazdkę o jasności 10.45 mag. To wciąż za mało. Następnie przez kilkanaście minut wyciskałem jak najwięcej sił, aby dojrzeć obiekt o ok. 1 mag. słabszy. Po wielu próbach z użyciem metody zerkania udało mi się "coś tam" dojrzeć, ale nie miałem pewności. Pomogło mi natomiast... mruganie. Przez krótkie chwile udało mi się zobaczyć obiekty do jasności 12 mag. W tym i kometę! Zadowolony pomyślną obserwacją szybko złożyłem sprzęt i zapisałem w swoim dzienniku. Jasność samej komety oceniłem na około 11.4 mag, ale bardzo niedokładna.

 

Taka obserwacja była także testem sprawdzającym do jakiej jasności mogą być widoczne obiekty z okna w okularze teleskopu. Porównując obserwacje z lata 2012, naprawdę duża różnica. Wówczas samo dostrzeżenie gwiazd o jasn. 13 mag. nie sprawiło wiele kłopotów.

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.