Jump to content
Xerum525

Poszukuję książek o astrobiologii

Recommended Posts

Ostatnio bardzo zainteresował mnie temat astrobiologii i chciałbym go zgłębić B) Po przeszukaniu forum i swojej biblioteki nie znalazłem nic z tej kategorii, dlatego kieruję pytanie do Was: czy znacie jakieś warte polecenia tytuły o takiej tematyce?

Wolę żeby to były książki, bo chciałbym mieć mniej więcej cały zarys tej dziedziny w jednym miejscu, chociaż konkretnymi artykułami też nie pogardzę ;)

właśnie połykam "Milczenie gwiazd- poszukiwania pozaziemskiej inteligencji" (Paul Davies)- ciekawie i przystępnie napisane naukowe podejście do SETI (ale nie na zasadzie "hurraa znajdujemy UFO" tylko naukowo- jakie są szansę na powstanie życia, potem na jego rozwinięcie- oraz na wykształcenie inteligencji)

Nie do końca o to mi chodziło, ale o SETI też poczytuję od niedawna, więc jak najbardziej tytuł mi się spodobał. gregohr wielkie dzięki za pomoc :) książkę na pewno przeczytam, bo zapowiada się ciekawie ;)

Forumowicze, może macie jeszcze jakieś sugestie odnośnie astrobiologii?

Edited by Xerum525

...

Forumowicze, może macie jeszcze jakieś sugestie odnośnie astrobiologii?

Ciężka sprawa. Jak na razie nie ma o czym pisać nawet felietonów a co dopiero książek.

:palmy:

:uhm:

Kurcze właśnie wiem że ciężko, trochę się rozglądałem i przyznam że lipa :/ chyba jeszcze za wcześnie na takie opracowania... ale spróbuję w obcojęzycznej literaturze poszperać, jak znajdę coś wartego uwagi to wrzucę co by dla potomności było ;)

Seria "Na ścieżkach nauki" Prószyńskiego to dobry punkt zaczepienia.

Mogę się mylić, ale w latach licealnych wpadła mi książka bodajże poniższa:

http://agrochowski.pl/product_info.php/goldsmith-donald-poszukiwaniu-zycia-marsie-seria-sciezkach-nauki-p-35698?currency=EUR

Była ona dosyć gorącą odpowiedzią na wydarzenia końca lat 90-tych, kiedy właśnie doszukiwano się pierwszych organizmów w marsjańskich skałach.

Dodam jeszcze, że w zasadzie chyba wszystkie książki Carla Sagana jakie czytałem traktowały o astrobiologii nieco szerzej niż tylko w kontekście SETI, a że autora tego czyta się wyśmienicie, to polecam jego dowolny tytuł z "Błękitną Kropką" na czele.

Edited by Pimo

To jest pozycja dla Ciebie (o ile możesz czytać po muminowemu).

http://www.cambridge.org/gb/knowledge/isbn/item1151650/?site_locale=en_GB - An introduction to Astrobiology

Polecam.

Tanie to nie jest (plus przesyłka), ale moim zdaniem warto.

Pozdrawiam.

PS.

Jest jeszcze Complete Course in Astrobiology (ISBN-10: 3527406603 | ISBN-13: 978-3527406609)

Ale:

1. Drogie jak jasna cholera (coś ponad 250$ z przesyłką)

2. To już jest podręcznik akademicki. (W przeciwieństwie do linkowanego jako pierwsza pozycja An introduction to Astrobiology która ma bardzo przystępną formę).

3. Nie czytałem tego. (Dziesięcio-minutowe przekartkowanie w księgarni to stanowczo zbyt mało by polecić.)

Pozdrawiam.

PS. 2.

Jak pokopać, to jest tego sporo i na papierze i na czytniki. Jeden warunek - czytającemu nie może przeszkadzać język angielski i musi sie liczyć z wydatkiem od 100 pln w góre za kazdą pozycje (ale to akurat nic nadzwyczajnego przy wydawnictwach akademickich).

Edited by Hans
  • Like 1

Hans jeżeli chodzi o An introduction to Astrobiology, to dokładnie coś takiego miałem na myśli :yes: język nie jest dla mnie większym problemem, ale gorzej z kasą... znalazłem nawet na allegro ten tytuł i jego najniższa cena to ok. 250 zł, niestety z moim obecnym budżetem nie mogę sobie pozwolić :kwasny: ale postaram się jeszcze gdzieś ją dostać.

Pimo, też myślałem o Saganie ale jakoś wyleciał mi z głowy nie wiem dlaczego :szczerbaty: a z serią Na ścieżkach nauki na pewno się zapoznam.

Proszę, tak słabo się zapowiadało a teraz nie wiem od czego najpierw zacząć, nie pozostaje mi nic innego jak spacer do biblioteki :D

Bardzo dziękuję wszystkim za zainteresowanie i pomoc! wiedziałem że mogę na Was liczyć :)

Edited by Janko

Janko, troche jesteś niesprawiedliwy ;)

To samo mamy w przypadku astrofizyki i w wielu innych dziedzinach. Cała różnica w tym, że Tomasz z Akwinu działał na bazie wiary, współczena nauka opiera się jednak na zupełnie innych zasadach.

Patrzyłeś w index polecanej przeze mnie pozycji?

http://www.cambridge.org/servlet/file/store6/item2477273/version2/9780521546218_index.pdf

Warto, zaglądnąć zanim się osądzi ;)

Pozdrawiam.

Janko, troche jesteś niesprawiedliwy ;)

To samo mamy w przypadku astrofizyki i w wielu innych dziedzinach. Cała różnica w tym, że Tomasz z Akwinu działał na bazie wiary, współczena nauka opiera się jednak na zupełnie innych zasadach.

Patrzyłeś w index polecanej przeze mnie pozycji?

http://www.cambridge.org/servlet/file/store6/item2477273/version2/9780521546218_index.pdf

Warto, zaglądnąć zanim się osądzi ;)

Nie ma szczęścia na tym świecie ni sprawiedliwości. :drinks:

Nic ani nikogo nie osądzam. Prześmiewam się tylko (dobrodusznie) z naukowego podejścia do życia pozaziemskiego, o którym jak na razie nic nie wiadomo. :uhm:

Edycja:

Z tym naukowym podejściem to tak być musi - myśl oparta o znane fakty zawsze wyprzedza fakty nieznane.

Jednak złośliwcy (nawet ci dobrotliwi) lubią się prześmiewać nawet ze spraw najpoważniejszych :terefere:

• Like 1

To jest komentarz a propos zalinkowanego przeze mnie kursu?

Ależ skądże! To tylko takie sobie spamowanie a'propos tematu wątku :Kwiatek:

Sam interesuję się naukami o życiu.

Odkopię wątek bo akurat jestem w temacie :)

Po polsku:

1. Czasopismo Kosmos (wbrew pozorom jest to czasopismo biologiczne ;)) tom 55, numer 4, do pobrania z archiwum na http://kosmos.icm.edu.pl/ .

• Astrobiologia: integracja nauk dla dobra cywilizacji
  • Drobnoustroje psychrofilne i ich biotechnologiczny potencjał (są tu różne informacje o mikroorganizmach i ekstremofilach, część biotechnologiczną można odpuścić :))
  • Elementy radiobiologii dla pilota Pirxa
  • Daleka i bliższa chemia międzygwiazdowa
  • Perspektywy poszukiwań życia na Marsie
  • Ekosfery gwiazdowe
  • Rola grawitacji w tworzeniu warunków do rozwoju życia we wszechświecie

2. Życie w innych światach. Steven J. Dick - o zmianach poglądów na życie pozaziemskie na przestrzeni dziejów, można przeczytać, bywa w bibliotekach

3. Astrobiologia. Przez pył kosmiczny do DNA. Franco Ferrari, Ewa Szuszkiewicz - nie czytałam ale słyszałam że bardzo dobra na początek

Po angielsku:

1.Complete Course in Astrobiology, czytałam, moim zdaniem nie opłaca się tego kupować, jest o wszystkim i o niczym- porusza bardzo dużo zagadnień, ale każde powierzchownie, bez problemu można większość znaleźć w innych źródłach. (potem pomyślę w jakich dokładnie ;))

http://onlinelibrary.wiley.com/book/10.1002/9783527618996 spis treści, więcej po kliknięciu w tytuły rozdziałów, niektóre uczelnie mają wykupiony dostęp i można pobrać za darmo, jest opcja wykupowania na 24 godziny dostępu do poszczególnych rozdziałów jakby ktoś chciał koniecznie :P

2. Ta książka o astrochemii jest całkiem fajna, w dodatku zdaje się że da się pobrać tanio, http://pl.scribd.com/doc/73144588/Astrochemistry-From-Astronomy-to-Astrobiology

Jest też parę innych ale zazwyczaj jest w nich to samo co w Life in space

Dawkins w "Ślepym Zegarmistrzu" albo "Samolubnym Genie" ma opis życia jako replikatorów (jeden z tematów w Complete Curse in Astrobiology),

http://www.astrobiologia.pl/?q=pl/node/39 linki do różnych stron