Skocz do zawartości

Pierwszy teleskop do 2000 zł


Wojciech_Frankowski

Rekomendowane odpowiedzi

Musisz się trochę podszkolić w obsłudze tego wszystkiego. Tak z ciekawości spytam czy obserwowałeś już Saturna "normalnie" przez okular czy od razu fotki próbujesz?

 

Astrotripper ma racje, na początek najlepiej Księżyc, łatwo w niego trafić i odrazu się zauważy jak z ostrością jest itp. Ja nie miałem takich problemów a mam poczćiwego 350d, ale najpier dużo się naczytałem. I już przy pierwszej próbie księżyc "złowiłem" i Jowisza. A w dzień nawet nie próbowałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam ponownie. Tak jak koledzy mi radzili poczekałem aż na niebie ukaże się Księżyc, żeby zrobić pierwsze "udane" zdjęcie. Niestety niepowodzeń część dalsza. Nie mogę w ogóle złapać ostrości. Księżyc wygląda jak biała, bardzo mocno zamazana kula, którą ledwo można rozróżnić z niebieskim tłem (bo foty robiłem koło 19). Jezeli chodzi o fotografowanie Saturna to jest po prostu czarny ekran i nic nie widać. Miałem też jedną sytuacje, ze jak chciałem pstryknąć fotkę Saturnowi licząc, że może jakimś cudem ukaże się on na zrobionym zdjęciu, to na zdjęciu pokazało się lustro główne...

Jestem pewny, że wszystko dobrze po podłączałem. Złączke do wyciągu, adapter do złączki a aparat do adapteru. Uprzedzając najgłupsze pytania, rozsunąłem także teleskop i wszystkie zabezpieczenia bądź osłony zdjąłem. Kręciłem także pokrętłami przy wyciągu - na nic to się zdało. Włączyłem także tryb live wiew.

Według mnie to wina aparatu. Nie to, żeby był zepsuty, po prostu nieprawidłowo go używam. Mam canona eos 600. Mam nadzieję, że jakoś mi pomożecie. Może niech wypowiedzą się posiadacze lustrzanek, niekoniecznie tego modelu, a najlepiej każdy, jeżeli tylko ma jakiś pomysł.

LICZE ZE MI POMOZECIE

POZDRAWIAM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co piszesz wygląda mi to na źle dobrane parametry ekspozycji. Jak ustawisz zbyt długi czas naświetlania, to właśnie wyjdzie Ci taka rozmazana kula światła, nawet jeżeli ostrość ustawisz poprawnie. Ja robiąc fotki Księżyca staram się schodzić z czasem ekspozycji poniżej 1/500 s. A jak Księżyc wyglądał w wizjerze optycznym i na live view? Bo nie wiem jak live view sobie radzi w takiej sytuacji, ale przez wizjer optyczny powinieneś mieć normalny obraz, tak jakbyś patrzył przez okular o małym powiększeniu.

 

I nie musisz KRZYCZEĆ :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na live wiew wyglądał tak samo jak na zdjęciu (wspomniana rozmazana kula). Nic w ustawieniach nie zmieniałem. Foty robiłem takimi ustawieniami, jakie były i jakimi robie na co dzień zdjęcia. Być może na tym polega błąd... Więc co mam zrobić Panowie i jak :D?

Edytowane przez Wojciech_Frankowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na live wiew wyglądał tak samo jak na zdjęciu (wspomniana rozmazana kula). Nic w ustawieniach nie zmieniałem. Foty robiłem takimi ustawieniami, jakie były i jakimi robie na co dzień zdjęcia. Być może na tym polega błąd... Więc co mam zrobić Panowie i jak :D?

echhh...na live view rozmazana plama to się dziwisz że na fotce to samo? nie zmieniałeś też ustawień? tzn. masz włączony tryb auto? geeezzz...

tryb manualny, iso na 100, czas na 1/125, ostrość ustaw na live view i spróbuj cyknąć Księżyc...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do astro musisz opanować dobieranie ustawień manualne, głównie czas naświetlania i czułość przy fotografi Księżyca. A w wizjerze patrzyłeś czy tylko z live view? Ja nie mam więc nie umiem się wypowiedzieć, tylko z wizjera korzystam. Może nie sięgasz ogniska głównego i dlatego nie ostrzy? jak wysówasz wyciąg na maks to jest coś lepiej czy jeszcze gorzej z obrazem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o wyciąg to nic to nie daje, próbowałem. Wydaje mi sie, ze ma to minimalny wpływ na zoom, ale poza tym nic. Prawdopodobnie robię na automacie. Jezeli chodzi o iso, to jest przycisk, ale w trybie live wiew on jest niedostępny. Sam nie wiem co i gdzie zrobić. To jest mini instrukcja tego aparatu http://www.optyczne.pl/152.2-Test_aparatu-Canon_EOS_600D_Budowa__jako%C5%9B%C4%87_wykonania_i_funkcjonalno%C5%9B%C4%87.html, ktoś pomoże?

Pozdrawiam

Edytowane przez Wojciech_Frankowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie ustawiłeś ostrości, a to jest najważniejsze. Gdy ostrość będzie prawidłowa to nawet w trybie automatycznym aparat powinien poprawnie ustawić ekspozycję ... chociaż nigdy nie próbowałem bo zawsze robię zdjęcia na manualu ale tak przypuszczam. Kompakty to potrafią więc lustrzanki chyba też

 

aparat powinien łapać ostrość dość nisko tzn. przy wyciągu wsuniętym głęboko w stronę tuby. Może się okazać, że brakuje Ci trochę do złapania ostrości, a wtedy trzeba zmniejszyć ilość złączek lub zastosować soczewkę Barlowa. W ostateczności pozostaje jeszcze podniesienie lustra

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wojtek...

Po pierwsze i chyba najważniejsze - wyciąg nie wpływa na "zoom"! nie po to jest by "zoomować" - służy temu by ustawić ostrość. Kręcisz tak długo tymi pokrętłami aż obraz będzie ostry, jak masz rozogniskowany obraz to oczywiście gwiazdy są "większe" ale to nie ma nic wspólnego z "zoomem". Jeśli nie masz mozliwości wyostrzyć (czyt. jeśli na całej długości przesuwu wyciągu) nie możesz znaleźć punktu ostrości (czyt. obraz nie jest ostry) to znaczy, że nie masz dostępu do ogniska głównego teleskopu i tak jak pisze mój przedpiścia ZbyT będziesz musiał zastosować soczewke barlowa, podnieść lustro, kupić wyciąg niskoprofilowy lub stosować (już znaną przez Ciebie) projekcję afokalną (przez okular).

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Księżyc niestety mi ucieka i jak jest tak całkowicie ciemno to już nie mam możliwości obserwacji, bo akurat taki mam zasięg obserwacji z okna. Bede musial jechać na dzialke, ale jeszcze dzisiaj spróbuję ustrzelić Saturna :).

 

Gratulacje!

 

Pierwsze koty za płoty.

 

Poczytaj teraz o składaniu klatek w jedno zdjęcie. Poprawi to Twoje rezultaty. Najlepiej gdyby Twój aparat miał funkcję nagrywania a flimik składasz w jedno zdjęcie w programie np. Registax.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam was podobnie. Kolejne problemy na mojej głowie. Spójrzcie na te zdjęcia.

- Księżyc jest zdecydowanie za jasny, mało wyraźny.

- Saturn jest zdecydowanie za mały!

Teraz pytanie, jak to zmienić? Gdzie popełniam błędy?

Co ewentualnie jeszcze mi doradzacie?

Pozdrawiam cierpliwych :)

post-23502-0-47853700-1369169072_thumb.jpg

post-23502-0-81277000-1369169075_thumb.jpg

Edytowane przez Wojciech_Frankowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- Księżyc jest zdecydowanie za jasny, mało wyraźny.

Słusznie. Jest jasny (za długi czas naświetlania, proponuję nie fotografować w trybie Auto) i mało wyraźny (ostrość poleciała, albo dlatego, że niedokładnie ją ustawiłeś, albo dlatego, że robisz z okna i ciepłe powietrze pływa Ci przez tubą)

 

- Saturn jest zdecydowanie za mały!

Również słusznie - Księżyc leży ok 400kkm od Ziemi natomias Saturn ma średnią odległość od Słońca 1 426 725 413 km (wiki) - może być mały :-)

 

Teraz pytanie, jak to zmienić? Gdzie popełniam błędy?

Popracuj nad ostrością Księżyca, poczytaj o stakowaniu zdjęć i spróbuj nakręcić Staurna. Możesz zainwestować w soczewkę Barlowa by wydłużyć ogniskową urządzenia optycznego.

 

Co ewentualnie jeszcze mi doradzacie?

Pozwól, że doradzę Ci co innym - czytaj, ucz się i wyciągaj wnioski. Jeśli nie rozumiesz czegoś co czytasz to postaramy Ci się odpowiedzieć :-) Nic nie przynosi takiej satysfakcji jak osiągnięcie czegoś samemu :-)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za długa ekspozycja lub za duże ISO (albo jedno i drugie). Z własnego doświadczenia mogę napisać, że dopiero przy 1/500 s wpływ drgań i ruchu Księżyca przestaje mi psuć fotki, a dopiero przy 1/1000 s liczba odrzutów spowodowanych drganiami spada praktycznie do zera.

 

Musisz poeksperymentować, strzelaj ile wlezie, z najróżniejszymi ustawieniami, aż dojdziesz do tego, która kombinacja daje Ci najlepsze rezultaty. Musisz po prostu poznać swój sprzęt i tyle. Ja zrobiłem kilkanaście serii, w sumie kilkaset zdjęć, żeby w końcu stwierdzić jakie ustawienia się sprawdzają w mojej konfiguracji sprzętowej.

 

Aha, i zobacz jak wyglądają RAWy. Soft aparatu przy konwersji do JPG robi różne swoje triki, co w specyficznych sytuacjach może dać niepożądane rezultaty. Szczególnie, gdy przypniemy do niego coś innego niż dedykowany obiektyw.

 

A do planet potrzebujesz większego powiększenia po prostu. Więc albo dorzucić barlowa, albo projekcja okularowa. Ale tu nie doradzę, bo nie mam z tym doświadczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wow, naprawdę wyczerpująca odpowiedź, dzięki! Zdjęcia robię samą lustrzanką z pierścieniem. Posiadam jeszcze złączkę projekcyjną okularową. Można ją jakoś wykorzystać, żeby dostać powiększenie takie jak np. w standardowym PL 10mm (120x)? Jaki ewentualnie tani barlow jest godny polecenia? Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy nie wspominali a nie wiem czy było mówione. Jaką techniką naciskasz spust migawki? wężyk, pilot, ustawiasz samo wyzwalacz czy normalnie paluchem po przycisku:P?

Większe powiększenia, możesz spróbować w projekcji okularowej z tym 10mm, i to nawet na księżycu możesz zacząć, no i zacznij działać z ustawieniami manualnymi w aparacie i samemu dobierać tak by było najlepiej na podstawie prób i błędów.

Tanie a dobre barlowy robi GSO seria ED lub Apo(to to samo różnie nazywane w sklepach), cena ok 100zł za barlowa 2,5x. Do mnie taki dotarł wczoraj ale jeszcze nie miałem kiedy się nim pobawić:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie mam problem/dylemat. Analizuję sobie moje dotychczasowe poczynania. chciałbym zrobić zdjęcia np. saturnowi tak, żeby było wyraźnie widać, ze to saturn, marzeniem byłby cassini, a także poeksperymentować np. na Księżycu. Opcje do wyboru:

 

- tani barlow http://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=472&lunety=Soczewka_Barlowa_Sky-Watcher_2x_/_1,25''_z_gwintem_T2_(adapterem_fotograficznym) I czy barlowa moge podłączyć do okularu, żeby obserwować coś z lepszym powiekszeniem? dajmy na to mam okular 10 mm, to on zrobi z niego 5mm? I czy ten barlow nadaje się do tego, żeby np. podłączyć go i zrobić lepsze zdjęcia i czy potrzebna jest do tego złączka czy wystarczy pierscień?

 

- dokupic jakiś okular 6 mm za 2 miesiące

 

Póki co mam pierscień t2 i złaczke. Chcialbym żeby ktoś sie jeszcze wypowiedzial co do fotografii przez złączke z uzyciem okularu.

Doradźcie

 

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam taką samą złączkę, i nie używam jej do fotografi przez okular. Najwyżej do fotografii z samym barlowem w ognisku głównym. Nie wiem cy już patrzyłeś ale tu masz temat z moimi fotkami. Wszędzie powinny być opisy w jaki sposób je robiłem, czy przez okular czy w ognisku głównym.

http://astropolis.pl/topic/40549-zdjcia-wykonane-przez-okular-gso-10/?hl=%2Bprzez+%2Bokular

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.