Skocz do zawartości

Pierwszy teleskop do 2000 zł


Wojciech_Frankowski

Rekomendowane odpowiedzi

Witam was podobnie. Kolejne problemy na mojej głowie. Spójrzcie na te zdjęcia.

- Księżyc jest zdecydowanie za jasny, mało wyraźny.

- Saturn jest zdecydowanie za mały!

Teraz pytanie, jak to zmienić? Gdzie popełniam błędy?

Co ewentualnie jeszcze mi doradzacie?

Pozdrawiam cierpliwych :)

 

Sam materiał niezły kilka minut w PS i widać trochę więcej :)

IMG_0478a.jpg

Edytowane przez Lysy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam. Wczoraj strzeliłem fotkę Księżycowi. Po lekkiej przeróbce wygląda to tak. Nie jestem do końca zadowolony. U kolegów wyżej obraz był o wiele ostrzejszy, było widać więcej szczegółów. Jak myślicie, co muszę w tym zdjęciu poprawić i przede wszystkim jak to zrobić. Może mi to ktoś pokazać na przykładzie tego zdjęcia? Prosiłbym o dokładne wytłumaczenie. Wstawiam oryginał i moją przeróbkę. Z góry dziękuje za pomoc i pozdrawiam.

post-23502-0-21885900-1371886457_thumb.jpg

post-23502-0-19704000-1371886783_thumb.jpg

Edytowane przez Wojciech_Frankowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Wczoraj strzeliłem fotkę Księżycowi. Po lekkiej przeróbce wygląda to tak. Nie jestem do końca zadowolony. U kolegów wyżej obraz był o wiele ostrzejszy, było widać więcej szczegółów. Jak myślicie, co muszę w tym zdjęciu poprawić i przede wszystkim jak to zrobić. Może mi to ktoś pokazać na przykładzie tego zdjęcia? Prosiłbym o dokładne wytłumaczenie. Wstawiam oryginał i moją przeróbkę. Z góry dziękuje za pomoc i pozdrawiam.

 

Moim zdaniem wciąż brakuje ostrości.

 

Jej ustawienie nie jest łatwe, ale od tego zaczyna się dobre zdjęcie. Na jej brak niewiele można poradzić.

 

Czy wykonujesz jedno zdjęcie czy ich serię?

 

Najlepsze efekty daje tzw. stacking czyli złożenie kilkuset zdjęć w jedno (program Registax).

 

Pozwala to na pozbycie się efektu rozmycia przez falującą atmosferę, którą zapewne obserwowałeś na tle Księżyca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obrabiałem pojedyncze zdjęcie. Nic nie nakładałem. Czy to jedyny sposób? To wydaję się być pracochłonne :D

taki sposób daje najlepsze efekty, lecz do niego lepiej mieć kamerkę by szybko wykonać setki a nawet tysiące zdjęć w postaci filmu.

Dla mnie pojedyncze klatki też dają zadowalające efekty. Pozwolę sobie załączyć zdj. Księżyca które robiłem 19 czerwca.

 

i jeszcze może wstawię fotkę z przed edycji programem graficznym. Co prawda nie mam dokładnie tej bo po obróbce nadpisałem plik. Ale wstawię inne robione w tym samym czasie i na tych samych ustawieniach.

IMG_2620.JPG

IMG_2621.JPG

Edytowane przez DarX86
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

taki sposób daje najlepsze efekty, lecz do niego lepiej mieć kamerkę by szybko wykonać setki a nawet tysiące zdjęć w postaci filmu.

Dla mnie pojedyncze klatki też dają zadowalające efekty. Pozwolę sobie załączyć zdj. Księżyca które robiłem 19 czerwca.

 

i jeszcze może wstawię fotkę z przed edycji programem graficznym. Co prawda nie mam dokładnie tej bo po obróbce nadpisałem plik. Ale wstawię inne robione w tym samym czasie i na tych samych ustawieniach.

 

Poniżej efekt zestawinia ok 200 zdjęć Księżyca w jedną fotkę. Dodam, że zdjęcie wykonane z refraktora 80mm.

 

Nowe aparaty również kręcą filmy w avi.

 

Więc nie trzeba kamery.

KSIĘŻYC FULL.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak myślicie, co muszę w tym zdjęciu poprawić i przede wszystkim jak to zrobić. Może mi to ktoś pokazać na przykładzie tego zdjęcia? Prosiłbym o dokładne wytłumaczenie. Wstawiam oryginał i moją przeróbkę. Z góry dziękuje za pomoc i pozdrawiam.

 

Chyba trochę za długi czas naświetlania miałeś ustawiony, ale całkiem nieźle udało Ci się wyciągnąć kontrast. Możesz jeszcze załadować tę fotkę do Registaxa i tam pobawić się w wyostrzanie waveletami. Daje to dobre rezultaty, ale trzeba do nich dochodzić metodą prób i błędów.

 

Ale żeby uzyskiwać lepsze rezultaty niestety musisz nauczyć się ustawiać poprawnie ostrość. Tego nie przeskoczysz. W przypadku tej fotki widać, że nie do końca Ci się to udało. Weź kawałek kartonu, nożyk albo żyletkę i wytnij sobie maskę Hartmanna albo Bahtinova (z tą druga więcej zabawy)

 

Generatory szablonów:

http://astrojargon.net/MaskGenerator.aspx

http://www.billyard-ink.com/Hartmann.shtml

 

A tu trochę więcej info na temat takich masek plus instrukcje jak wykonać ją samemu: http://www.iceinspace.com.au/63-187-0-0-1-0.html

 

Można oczywiście też taką maskę kupić.

 

Oczywiście ostrość ustawia się na jakiejś jasnej gwieździe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wow, dzięki wszystkim za pomoc! Łukasz Twoje zdjęcie Księżyca naprawdę robi wrażenie. Czyli mam kręcić film czy, tak jak mówi kolega spróbować zrobić maskę? Powiem szczerze że pierwszy raz słyszę, aczkolwiek bardzo ciekawe. Jutro pełnia i chciałbym mieć już fotę w pełnej krasie przynajmniej poprawną takżę liczę na wasze rady :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wow, dzięki wszystkim za pomoc! Łukasz Twoje zdjęcie Księżyca naprawdę robi wrażenie. Czyli mam kręcić film czy, tak jak mówi kolega spróbować zrobić maskę? Powiem szczerze że pierwszy raz słyszę, aczkolwiek bardzo ciekawe. Jutro pełnia i chciałbym mieć już fotę w pełnej krasie przynajmniej poprawną takżę liczę na wasze rady :D

masz o tyle dobrze że masz nowszy aparat niż ja i możesz kręcić filmy:)

A odp na Twoje pytanie to najlepiej jedno i drugie zrób, bo do filmów ostrość też musi być ustawiona jaknajlepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jaką techniką będziesz focił nie będzie miało znaczenia, jeżeli nie uda Ci się ustawić poprawnie ostrości. Spokojnie możesz podczas jednej krótkiej sesji ustrzelić kilkadziesiąt fotek przy różnych ustawieniach i nagrać filmik albo dwa a potem w domu na spokojnie ocenisz, która metoda daje Ci lepsze efekty.

 

Maska nie jest niezbędna do ustawienia ostrości, ale bardzo ułatwia sprawę. Tak czy inaczej, musisz oprzeć się pokusie, żeby od razu focić i poświęcić trochę czasu na ustawienie ostrości na jakiejś jasnej gwiazdce. To bywa upierdliwe i czasochłonne, ale jest warte tego wysiłku.

 

Dla porównania dwie moje fotki:

 

Pierwsza, strzelana przez otwarte okno, ostrość ustawiana na oko na księżycu:

8679577703_467bef0220_c.jpg

The Moon - 2013-04-24 by AstroTripper2000, on Flickr

 

I z następnego dnia, kiedy to stwierdziłem, że nie zmarnuję takiej okazji, jaką jest częściowe zaćmienie Księżyca. Zrobiłem sobie maskę Bahtinova i podczas tej sesji spędziłem dobre 15 minut na idealnym ustawieniu ostrości (byłoby szybciej, gdyby nie ten wyciąg w Sky-Watcherze 150/750).

 

8689176289_88356ecf98_c.jpg

Partial lunar eclipse - 2013-04-25 22:25 CET ver. 2 by AstroTripper2000, on Flickr

 

Pierwszych prób wolę nie pokazywać, bo były tragiczne i nie nadawały się do oglądania :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.