Skocz do zawartości

LIRYDY 2013


Krzysiek-Polakowski

Rekomendowane odpowiedzi

Mam zamiar ustawić aparat i zobaczyć czy coś się złapie. Tylko czy zapis w jpg wystarczy czy najlepiej raw też? Bo jeśli najlepiej i raw to będę musiał przetestować przesył na kompa.

 

Wystarczy jpg. Nie wiem co rozumiesz przez to że RAW stwarza Ci problem z "przesyłem na kompa" ale meteory możesz focic w jpg spokojnie.

Jeżeli coś Ci się trafi to sukces .

Jeżeli nic nie złapiesz nie zniechęcaj się, mieć skierowany obiektyw (najlepiej szerokokątny) w odpowiedni obszar nieba i zarejestrować przelot akurat podczas naswietlania to żadkie zjawisko.

Czasami setki klatek i nic.

 

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, ja sam nawet się tym denerwowałem, że przez ok. 100 klatek nic się nie pojawiało. Ale to jest także bardzo ekscytujące, kiedy nagle pojawi się charakterystyczna "kreska" oznaczająca meteor. Nawet sam się przekonałem, kiedy na fotografii numer 162 (to był drugi dzień próB) odnalazłem bardzo jasny meteor (miał jasność ok. -2.5 mag), który pochodził (według przedłużenia) prawdopodobnie z słabszego roju Piscis Austrinidów. Ale to było nawet kilka dni od samego maksimum.

 

Tego wieczoru rozpocząłem pierwsze obserwacje z ogródka w 2013 roku. Szczególnie przeszkadzały dwie lampy, które musiałem zakrywać ręką. Z Księżycem nie było kłopotów, ponieważ został zakryty przez dom. Na pierwszy meteor nie musiałem długo czekać, ukazał się około 20-30 sekund po rozpoczęciu poszukiwań. Był słaby, miał jasność ok. 3.5-4.0 mag. Z kolejnymi był problem. Tylko jeden szybki meteor z tego roju ukazał się po 20 minutach. Po chwili jeszcze jeden, ale musiał być z innego roju (na razie żaden nie pasuje). Ale... Wydarzyło się coś ciekawego. Przeglądałem sobie okolice zenitu przez lornetkę (to były okolice Wielkiego Wozu). W pewnej chwili prawie "oślepłem", ponieważ widok w lornetce nagle pojaśniał. Ciężko mi było ocenić na początku co to było, ale co innego, skoro przeglądałem stale jeden obszar nieba? Nie mogła być to także flara satelity, ponieważ niemal natychmiastowo po zobaczeniu na niebie co to było (no może jednak 2 sekundy...) nie mogłem nic zauważyć. Niebo tak jak zawsze - "spokojne". Akurat ten fragment nieba fotografowałem przez aparat. Niestety, obawiałem się, że nic nie uwieczniło. I tak, ostatnia fotka (zdjęcia seryjne) skończyły się pół minuty wcześniej. Podejrzewam, że to raczej meteor z roju Lirydów (prawdopodobnie przelatywał od strony wschodniej). Smugi niestety nie dostrzegłem. Pamiętam jak kiedyś zaobserwowałem kilka meteorów przez lornetkę. Przeleciało nawet podobnie, jednak nie aż tak jasno. Gdy chciałem szybko przelecieć widok w lornetce przechodząc przez Księżyc (aby porównać z pamięci jak to wyglądało) oceniłem, że ten nagły błysk (trwał ok. 0.5-1.0 sek) osiągnął jasność pomiędzy -4.0 a -8.0 mag.

 

 

Może ktoś coś zauważył właśnie o godzinie 21:44?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na fotce złapało mi się coś takiego. Pomóżcie ocenic co to?

Czy to "błysk" satelity jakiegoś?

Jedna jedyna fotka z ponad 200 na której nie jestem pewien, na innych widać że samolot albo satelita,bo klatki robione jedna po drugiej z czasem naświetlania 30s. Więc zwykle te obiekty łapały się na kilku klatkach a tu tylko jest na jednej.

IMG_0596.JPG

Edytowane przez DarX86
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co widzę, jest to Wielki Wóz. Gdybyś tylko podał o której godzinie była zrobiona fotka, byłoby łatwiej. Jeśli przed 0:00, na pewno nie (inny kierunek lotu). Na podstawie zdjęcia nie mogę do końca stwierdzić czy to meteor lub satelita, ponieważ często udaje mi się fotografować w podobnej postaci. Ta Twoja jest bardzo podobna do błysku jednego z satelitów GLOBALSTAR, którego uwieczniłem poprzedniej nocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.