Jump to content
astrokarol

Przygotownia do obserwacji Słońca

Recommended Posts

Witam,
chciałbym Was prosić o pomoc w przygotowaniach do obserwacji Słońca.

Metody wykonania obserwacji

Metoda projekcyjna
http://stellafane.org/convention/historic/photos4.html zdjęcie 16 („1980 Stellafane Convention”)
http://astronomer.proboards.com/index.c ... hread=2265

Czy ktoś próbował takiej metody ? Jaki materiału użyć ?
Próbowałem czegoś takiego i kartka A4 do drukarki po prześwietleniu ma takie jakby czarne plamy co bardzo utrudnia zobaczenie czegokolwiek na tarczy. Prześwietliłem paragon fiskalny (ponoć jest robiony z papieru termicznego) i ma mniej wyraźne plamy, bardziej rozmyte i jaśniejsze.
Czy może nie "świrować/kombinować" i rzutować "normalnie" ?

Użycie filtra obiektowego
Czy to dobry pomysł by po wykonaniu szkicu przy pomocy filtra policzyć dokładnie ile jest plam i pochodni ?

Wskaźniki itp.

Liczba Wolfa
Jak poprawnie rozpoznać grupę plam ? By np. nie połączyć w rzeczywistości dwóch blisko znajdujących się grup.

Wyznaczanie kierunków
"Po zaznaczeniu położeń plam pozostawiamy lunetę zupełnie nieruchomą i pozwalamy obrazowi Słońca swobodnie „wędrować” po ekranie, śledząc ruch wybranej plamy, o ile możliwe winna ona znajdować się w pobliżu wschodniego brzegu tarczy słonecznej. Plama ta wskutek ruchu dziennego Ziemi przesuwa się po ekranie i po upływie około minuty zaznaczamy jej aktualne położenie na rysunku." Urania
Czyli chodzi o ruch Ziemi a nie samych plam ? W opisach np. SOS-u:
„Podczas prowadzenia obserwacji zaznaczamy najlepiej widoczną plamę punktem ( A ) i po upływie kilkudziesięciu sekund w wyniku jej przesunięcia”
można zrozumieć że chodzi o ruch plam na Słońcu....

Wyznaczanie współrzędnych
Skąd wziąć siatkę Bo ?

Aktywność w zakresie pochodni
Jak zaklasyfikować pochodnię jeśli znajdzie się jednocześnie na 2 ćwiartkach ?

Sprzęt
Filtr:
Lepiej kupić folie ND 5 czy może filtr szklany Oriona ? Aktualnie na giełdzie widzę Oriona za 150zł

Teleskop:
Czy dobry będzie do tego refraktor 90/900 np. SW ? Już wymyśliłem solidny montaż który powinien zapewnić stabilność.

Na dana chwilę to tyle pytań cheesy.gif
Proszę Was o odpowiedzi bo chce zacząć obserwacje możliwie szybko.

Share this post


Link to post
Share on other sites

To co mogę Tobie napisać to : robiłem kiedyś metodę rzutowania obrazu Słońca na kartonowy ekran - jak dla mnie mało atrakcyjne. Ciekawi mnie ten wynalazek w załączniku. W sieci jest nawet opis jak to zrobić, lecz z chęcią bym sobie taki kupił. Miałem filtr szklany Oriona, lecz on jest wyłącznie do obserwacji wizualnych. Filtra ND5 nigdy nie miałem, lecz z tych dwóch wybrałbym szklany. Lecz są osoby co chwalą sobie ND5. Teleskop 90/900 uważam, że ma za długą ogniskową, nawet jeżeli interesują Cię tylko plamy. Osobiście poszukałbym coś z krótszą ogniskową, ale refraktor jak najbardziej. W inne rzeczy, które opisałeś, się nie bawiłem.

 

 

SolarProjection.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Liczba Wolfa.

Plamy klasyfikujemy jako obobne grupy, jeśli odległość pomiędzy nimi jest większa niż 10 stopni, a pomiędzy nie występują plamy.

 

Wyznaczanie kierunków.

Plama "A" przesuwa się wskutek ruchu obrotowego Ziemii, nie mylić z ruchem własnym plam w grupie. Kierunek ten jest zgodny z kierunkiem obrotu Słońca.

 

Wyznaczanie współrzędnych
"Skąd wziąć siatkę Bo?" Odezwij się do mnie na pw.

 

Aktywność w zakresie pochodni.

Klasyfikujesz pochodnie tak, jak dzielą je ćwiartki. Jeśli tylko mała część pochodni występuje np w ćwiartce SE opisujesz 1, a większa część w ćwiartce NE opisujesz 2 lub 3. Wolałbym tutaj konkretny przykład obserwacji albo szkic.

 

Sprzęt

Jeśli chcesz prowadzić obserwacje wizualne to polecam filtr szklany.

 

Teleskop

Do obserwacji Słońca SW 90/900 jak najbardziej się nada. Polecam na początek obserwacje przez projekcję, ze szkicu można wyznaczyć wiele wskaźników, jak współrzędne plam, powierzchnię (korzystając z szablonu).

 

Jeśli masz jakieś pytania, pisz. :icon_biggrin:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dziękuje za zaproszenie, już kontaktowałem się z Panem Tadeuszem. Na razie zgłębiam wiedze teoretyczna, jak tylko zrobię postępy to się odezwę.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie chcę zakładać nowego tematu dlatego pozwolę sobie zapytać w tym miejscu:

 

Czy bezpieczna będzie obserwacja metodą bezpośrednią Słońca przy zastosowaniu Newtona 8" z filtrem Solar Continuum ale z folią ND 3.8 (a nie 5.0).

Pytam, bo aktualnie tylko taki posiadam, a do czasu wyjazdu na obserwacje nie zdążę już kupić innego.

Proszę o opinię osoby doświadczone w temacie (chodzi o kwestię bezpieczeństwa wzroku)

 

Mam też filtr polaryzacyjny więc kombinuję, że ewentualnie można by było dołożyć do tego układu i zmniejszyć promieniowanie o te dodatkowe 40%.

No i jeszcze ewentualnie pozostaje kwestia większych powiększeń (ciemniejszy obraz) lub ograniczenia apertury wejściowej dla folii ND 3.8 (czyli przysłonięcie części z 8" otworu tuby).

 

Będę wdzięczny za opinie.

Edited by neotom

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie jestem osobą doświadczoną w tym temacie, dlatego się wypowiem; 5.0 wizual, 3.8 foto.

Share this post


Link to post
Share on other sites

To ja odpowiem z doświadczenia. Folia ND3,8 różni się od ND5 tylko tym, że jest jaśniejsza. Ale równomiernie w całym widmie, co oznacza, że nie przepuszcza jakoś ponadmiarowo szkodliwego UV, czy podczerwieni. Filtr SC jest bardzo ciemny, więc do wygodnych obserwacji wymaga jasnego obrazu z teleskopu. Można to zapewnić oglądając Słońce dużą armatą z filtrem ND5 na całą aperturę, ale taki sam efekt uzyskamy stosując ND3,8 z mniejszą. Filtr SC wycina praktycznie całe szkodliwe UV, które mogłoby być w innym wypadku niebezpieczne. Filtr ND3,8 jest uważany powszechnie za jedynie astrofotograficzny, bo w zwykłym zastosowaniu tak jest, ale w specyficznej sytuacji, jak użycie ciemnego filtru SC sytuacja się zmienia. No bo oczywiście obserwacja przez ND3,8 bez SC rażąco jasnego Słońca nie jest bezpieczna, ale z założonym dodatkowo SC sytuacja się zmienia. Obraz jest podobnej jasności, jak z gołego filtru ND5.

Osobiście od pewnego czasu obserwują Słońce przez ND3,8 w połączeniu z OIII (działa bardzo podobnie do SC) i nie ma w tym nic niebezpiecznego. Z folią ND5 obraz jest zdecydowanie za ciemny i nie nadaje się do niczego.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeśli przyjmiemy dla uproszczenia, że jasność Słońca jest stała, to wystarczy rozważać źrenicę wyjściową, jaką uzyskujemy z konkretnym teleskopem (i Barlowem) i okularem. Ze swojego doświadczenia powiem, że jak najbardziej komfortowy poziom jasności z folią ND 3,8 i Solar Continuum mam w Maku 127 z okularem 15 mm (zatem źrenica 1,27 mm) i Maku 180 z okularem 25 mm (1,66 mm). Dla bardzo małego powiększenia w światłosilnym Newtonie może być za jasno. Zapewne lepiej wtedy założyć ND 5, niż dokręcać dodatkowy filtr na okular (możliwe odblaski).

Share this post


Link to post
Share on other sites

W moim wypadku źrenica wynosi ok 1,8 i też jasność jest komfortowa. Do newtona 8" zakładam naglera 9 mm, który przy tej źrenicy daje powiększenie 111x, a Słońce mieści się idealne z zapasem. Okulary z mniejszym polem będą wymagać dłuższych ogniskowych, żeby zmieścić Słoneczko, wiec w takim wypadku może być już faktycznie za jasno. No ale nikt nie każe nam widzieć całego Słońca na raz :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja mogę powiedzieć że nie mam filtru i radzę sobie metodą rzutowania na kartkę. Ale po tym co opisałeś stwierdzam że nie powinno być problemu, gdyż nie powinno przepuścić ponad miarowo szkodliwego UV.

Edited by Maćko8911

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ale chyba nie masz na myśli patrzenia bez filtru bezpośrednio??? Ja pisałem o obserwacji przez ND3,8 + SolarContinuum lub OIII przy nie za dużej źrenicy wyjściowej.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Miałem zestaw ND5+SC z syntą10". SC mam do dzisiaj i nie wyobrażam sobie obserwacji Słońce bez niego, jest tak biednie :). SC stabilizuje obraz, przepuszcza akurat te pasmo które jest najczulsze dla ludzkiego oka, czyli jakieś 550nm. Z SC oglądałem również Księżyc i sprawdza się idealnie, przyciemnia go i krystalizuje obraz, wszystko jest ostrzejsze. Jeżeli nie przeszkadza Ci zielony kolor Słońca i Księżyca to zdecydowanie polecam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bardzo dziękuję wszystkim za merytoryczne i poparte doświadczeniem oraz logiczną analizą wypowiedzi.

Wniosek mój taki, że spróbuję z tym zestawem który mam, dbając o niezbyt dużą źrenicę wyjściową.

Na marginesie to i tak wszystko może wziąć w łeb, bo najbliższy tydzień który mam cały zarezerwowany na dzienno-nocne obserwacje (po raz pierwszy od kilku lat) i tak cały zapowiada się deszczowy...

 

Tak sobie jeszcze pomyślałem, że widziałem w opisach zdjęć Słońca, że ludzie do zestawu folia/SC dokładają filtr UV/IR cut.

Zastanawiam się czy:

- nie byłaby to też opcja do wizuala żeby np. zabezpieczyć się przed szkodliwym promieniowaniem, szczególnie w takim zestawie jak mój (choć koledzy pisali, że SC powininen wyciąć też UV/IR)

- czy osoby doświadczone w foto widzą różnicę między użyciem UV/IR lub bez niego (chodzi głównie o zdjęcia lustrzanką)

Share this post


Link to post
Share on other sites

SC przepuszcza niestety sporo dalekiej podczerwieni i jest to w foto problemem o tyle, że w tym zakresie obraz z folii jest zmasakrowany i psuje kontrast zdjęć. Podczerwień ta jest jednak niewidoczna dla oka i dlatego nie ma to w wizualu znaczenia. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, to nie wydaje mi się, żeby taki zestaw przepuszczał na tyle dużo podczerwieni, żeby problemem stało się nagrzewanie (no bo podczerwień to ciepło). Jak masz taki filtr UV/IR cut, to nie zaszkodzi go dać, ale moim zdaniem nie powinno być bez niego żadnego problemu. Mój OIII, którego używam zamiast SC również przepuszcza sporo podczerwieni i nie wpływa to istotnie na grzanie, ale ta podczerwień jest jeszcze dalsza i nawet poza zakresem "widzenia" matrycy, więc nie trzeba tu dodatkowego filtru.

Różnice między zdjęciami z SC z UV/IR cut i bez niego są bardzo wyraźne przy foceniu kamerką, która jest czuła na IR. Bez drugiego filtra kontrast po prostu siada i to widać. Jeśli focimy natomiast z lustrzanki, to różnice są znacznie mniejsze, bo lustrzanka jest prawie nieczuła na IR (wbudowany filtr). Coś z tego "zepsutego" IR jednak przechodzi, ale nie wiem, czy na tyle dużo, żeby wprowadzić zauważalną różnicę w obrazie. Na pewno profilaktycznie dodatkowy filtr nie zaszkodzi, ale nie jest tu też niezbędny. Osobiście nie miałem możliwości przetestować tego.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Obserwacje Słońca. Wszystko zależy od tego jak się do tego podchodzi. Z mojego skromnego doświadczenia a prowadzę obserwacje Słońca od 1977 roku stwierdzam że najbezpieczniejsze są rzucając obraz na ekran. Obraz mamy wspaniały jakiej chcemy średnicy ze wszystkimi szczegółami i bezpieczny. Folia biała samoprzylepna jest superowa jeśli chodzi o ekran. Wiele razy spoglądałem na tarcze Słońca w okular oczywiście stosując różne filtry tak jak koledzy wcześniej opisali obraz jest piękny ale jeśli mam wykonać obserwacje jest to metoda mało komfortowa. Osobiście wykonuję obserwacje rzutując obraz o średnicy nawet 50 cm. Wszystko zostaje zapisane w dzienniku obserwacyjnym i przechowywane mogę powiedzieć że posiadam wszystkie od 1977 roku. Nie będę tutaj opisywał co robię i jak chyba żeby ktoś był zainteresowany. Wyniki moich obserwacji można zobaczyć na mojej stronie jako Obserwacje Słońca.

 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Obserwacje Słońca. Wszystko zależy od tego jak się do tego podchodzi. Z mojego skromnego doświadczenia a prowadzę obserwacje Słońca od 1977 roku stwierdzam że najbezpieczniejsze są rzucając obraz na ekran. Obraz mamy wspaniały jakiej chcemy średnicy ze wszystkimi szczegółami i bezpieczny. Folia biała samoprzylepna jest superowa jeśli chodzi o ekran. Wiele razy spoglądałem na tarcze Słońca w okular oczywiście stosując różne filtry tak jak koledzy wcześniej opisali obraz jest piękny ale jeśli mam wykonać obserwacje jest to metoda mało komfortowa. Osobiście wykonuję obserwacje rzutując obraz o średnicy nawet 50 cm. Wszystko zostaje zapisane w dzienniku obserwacyjnym i przechowywane mogę powiedzieć że posiadam wszystkie od 1977 roku. Nie będę tutaj opisywał co robię i jak chyba żeby ktoś był zainteresowany. Wyniki moich obserwacji można zobaczyć na mojej stronie jako Obserwacje Słońca.

 

 

Dodam tylko że żaden okular (nawet z filtrem) nie pokaże tak dobrze granulacji i pochodni fotosferycznych jak metoda projekcyjna, która została wyparta przez tanie i łatwo dostępne filtry i folię.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Zdjęcie Czarnej Dziury - dzisiaj o 15:00
   Pamiętajcie, że dzisiaj o 15:00 poznamy obraz Czarnej Dziury. Niezależnie od tego, jak bardzo będzie ono spektakularne (lub wręcz przeciwnie - parę pikseli), trzeba pamiętać, że to ogromne, wręcz niewyobrażalne, osiągnięcie cywilizacji. Utrwalić coś tak odległego i małego kątowo, do tego wykorzystując mega sprytny sposób (interferometria radiowa), ...no po prostu niewyobrażalne. EHT to przecież wirtualny teleskop wielkości planety. Proste?
    • Love
    • Like
   • 144 replies
  • Amatorska spektroskopia supernowych - ważne obserwacje klasyfikacyjne
   Poszukiwania i obserwacje supernowych w innych galaktykach zajmuje wielu astronomów, w tym niemałą grupę amatorów (może nie w naszym kraju, ale mam nadzieję, że pomału będzie nas przybywać). Odkrycie to oczywiście pierwszy etap, ale nie mniej ważne są kolejne - obserwacje fotometryczne i spektroskopowe.
    • Like
   • 4 replies
  • Odszedł od nas Janusz Płeszka
   Wydaje się nierealne, ale z kilku źródeł informacja ta zdaje się być potwierdzona. Odszedł od nas człowiek, któremu polskiej astronomii amatorskiej możemy zawdzięczyć tak wiele... W naszym hobby każdy przynajmniej raz miał z nim styczność. Janusz Płeszka zmarł w wieku 52 lat.
    • Sad
   • 161 replies
  • Małe porównanie mgławic planetarnych
   Postanowiłem zrobić taki kolaż będący podsumowaniem moich tegorocznych zmagań z mgławicami planetarnymi a jednocześnie pokazujący różnice w wielkości kątowe tych obiektów.
   Wszystkie mgławice na tej składance prezentowałem i opisywałem w formie odrębnych tematów na forum więc nie będę się rozpisywał o każdym obiekcie z osobna - jak ktoś jest zainteresowany szczegółami bez problemu znajdzie fotkę danej mgławicy na forum.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 29 replies
  • SN 2018hhn - "polska" supernowa w UGC 12222
   Dziś mam przyjemność poinformować, że jest już potwierdzenie - obserwacja spektroskopowa wykonana na 2-metrowym Liverpool Telescope (La Palma, Wyspy Kanaryjskie). Okazuje się, że mamy do czynienia z supernową typu Ia. Poniżej widmo SN 2018hhn z charakterystyczną, silną linią absorpcyjną SiII.
    • Thanks
    • Like
   • 11 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.