Skocz do zawartości

Jak zabrać się do robienia zdjęć tym sprzętem :)


therd

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Mozliwe, ze podobne tematy byly juz poruszane, ale ja takich nie znalazlem :shock:

wiec zwracam sie z prosba do znawcow tematu o pomoc w przygotowaniu mojego amatorskiego sprzetu do zrobienia pierwszy zdjec nieba :D

 

Wiec mam OPTISANA 900114 (tak wiem, ze to cienki sprzet, ale tylko takie kiedys byly w moim miescie :>) i ZENITA z "przejsciowka" przez ktora lacze dwie w/w czesci w calosc. Moge to zrobic bezposrednio do barrowa lub bezposrednio bez barrowa.

 

O kliszy wyczytalem, ze ma byc cos w tym stylu "Film conajmniej 400-800ASA." z watku Janusza_P

Ale najwazniejsze pytanie, co i jak mam ustawic w moim aparacie do zdjec :D bo tu nie mam zielonego pojecia :shock:

 

A drugie pytanko to czy te w/w czesci mozna polaczyc jakos zeby wykorzystac dostepne okulary w robieniu zdjec?

 

Pozdrawiam i z gory dziekuje.

Krzysztof

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Okulary sobie na razie zostaw do Vizuala a opanuj najpierw pracę w ognisku głównym z napędem i metodą kapeluszową, niecierpliwie czekamy na pierwsze wyniki i chętnie pomożemy w razie problemów w obsłudze, co ty na to Hamal :roll: :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisze Janusz, zamocuj aparat bez obiektywu i okularów do teleskopu za pomocą pierścienia i będziesz miał tzw. zestaw w foto w ognisku głównym. W ten sposób możesz nawet bez napędu robić zdjęcia Księżyca, nie będzie on wielki ale na początek wystarczy. Ale aby uniknąć drgań robisz to metodą kapeluszową, zasłaniasz wlot do telepa i odsłaniasz na chwilę. Do fotografowania mgławic potrzebne jest już prowadzenie najmniej 5min które na Optisanach jest raczej nieosiągalne. Jak masz jakieś pytania albo któreś pojęcia są Ci obce to pytaj.

 

PS Soczewka Barlowa a nie barrowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wstepie dziekuje za wszystkie watki :) to mile ze jest tyle osob chetnych do pomocy :D

 

Przeczytalem dokladnie podany link i po glebszym zastanowieniu sie, zrozumialem ze nie mam oczekiwac nie wiadomo czego, fakt moim marzeniem bylo uwiecznienie Jowisza, ktorego to czasami podgladauje, ale bardziej realnym marzeniem tez bylo i jest zrobienie zdjec Ksiezycowi, co jest mozliwe, bo tak wyczytalem w watku Kolegi HAMAL-a:

 

I tutaj pojawiaja sie pytania:

 

Metoda kapeluszawa :shock: o ile zaslanianie i odslanianie wlotu teleskopu jest dla mnie jasne :) to tu jest pytanie, co jaki czas ma to nastepowac? I w ktorym momencie nalezy uwieczniac to na kliszy? I tu takze pytanie: na jakich parametrach powinienem ustawic swojego ZENITA do robienia pierwszych zdjec (domyslam sie ze w raz z doswiadczeniem nabytym beda sam wyciagal wnioski, ale na poczatku brak mi pomyslow)?

 

Zestaw foto w ognisku glownym udalo mi sie osiagnac :D sasiadow mozna podgladac wiec chyba dziala :) i fakt barlowa, a nie barrowa :) cos mi tak utkwilo w pamieci.

 

Jeszcze raz dziekuje i prosze o jeszcze.

 

Pozdrawiam

Krzysztof

 

PS. Jak tylko cos zrobie i bede mial zdjecia pochwale sie przed Wami i poprosze o obiektywne oceny :rr:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Metoda kapeluszowa ma na celu uniknięcie drgań wywołanych podnoszeniem i opadaniem lusterka w aparacie i czasami migawki.

 

Instalujemy aparat w ognisku głównym i ustawiamy go na czas B. Ustawiamy obiekt w kadrze i zasłaniamy wlot teleskopu tekturą lub czymś podobnym tak aby go nie dotykać i otwieramy migawkę najlepiej za pomocą wężyka spustowego z blokadą aby nie rozkołysać całego teleskopu. Na czasie B kiedy spust jest zablokowany migawka jest cały czas otwarta i robi zdjęcie i teraz czekamy z 5 sek. aż ustaną drgania teleskopu wywołane włączeniem migawki, odsuwamy tekturę na zaplanowany czas i zasłaniamy z powrotem i wyłączamy ekspozycję. Przewijamy film i jedziemy dalej.

 

Próby robienia zdjęć na czasie np 1/30, będą nieudane z powodu poruszenia jakie powoduje lusterko nawet jeśli robimy na samowyzwalaczu.

 

Problemem może być uzyskanie dobrego czasu aby właściwie naświetlić zdjęcie ale to już raczej kwestia doświadczenia. Może koledzy podadzą jakieś przeliczniki bo ja zazwyczaj robiłem to na oko.

 

[ Add: 21 May 2004 16:56 ]

Czasami efekty są ciekawe.

 

album_pic.php?pic_id=841

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalujemy aparat w ognisku głównym i ustawiamy go na czas B. - tu rozumiem :)

 

Ustawiamy obiekt w kadrze i zasłaniamy wlot teleskopu tekturą lub czymś podobnym tak aby go nie dotykać i otwieramy migawkę najlepiej za pomocą wężyka spustowego z blokadą aby nie rozkołysać całego teleskopu. - tutaj tazke :)

 

Na czasie B kiedy spust jest zablokowany migawka jest cały czas otwarta i robi zdjęcie i teraz czekamy z 5 sek. aż ustaną drgania teleskopu wywołane włączeniem migawki, odsuwamy tekturę na zaplanowany czas i zasłaniamy z powrotem i wyłączamy ekspozycję.

- ale tutaj nie :( chyba, ze powinienem to zrozumiec tak, ze zdjecie jest robione przez caly czas a dopiero w momencie odsloniecia tekturki lapie przykladowo ksiezyc? Nie do konca wiem co miales na mysli :(

 

Przewijamy film i jedziemy dalej. - tu takze :D

 

Pozdrawiam

Krzysztof

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chyba, ze powinienem to zrozumiec tak, ze zdjecie jest robione przez caly czas a dopiero w momencie odsloniecia tekturki lapie przykladowo ksiezyc?  

Krzysztof

 

Dokladnie tak.

 

Prościej mówiąc fota sie juz niby robi ale sie nie robi bo tektura zasłania ksieżyc :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Hamalku nie napisałeś że po skończonej ekspozycji trzeba zwolnić wężyk spustowy przed naciągnieciem ponownie filmu, to może prowadzić do małego nieporozumienia u początkujacych, pisz dokładnie punkt po punkcie bez skrótów myślowych :salu:

Oczywiscie metodę Kapeluszową stosujemy tylko w nocy bo w dzień wszystko by się nam w ten sposób permanentnie zaświetliło :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

:D chcialbym aby bylo na zdjeciach wogole cos :D co bedzie przypominalo ksiezyc :shock: a to co piszesz to jak najbardziej prawda, cwiczenia czynia mistrza.

 

Dziekuje i pozdrawiam

Krzysztof

 

[ Add: Wto Cze 08, 2004 14:05 ]

Wiec ponizej zamieszczam 3 moje zdjecia, jest tylko problem, bo nie wiem w jakich ustawieniach je robilem, bo czesc kliszy zostala zniszczona :( tak to jest jak jest sie amatorem :D ale od czegos sie zaczyna.

 

Ogolnie jestem bardzo zadowolony, bo widac ze cos zlapalem, fakt wyglada to do zlodzenia jak lampa :) ale ma zarys Ksiezyca, tylko raz uzylem metody w/w, ale nie mam pojecia ktore to bylo zdjecie :) bo nie zapisalem sobie na kartce, a do tego jeszcze czesc kliszy ulegla znieszczeniu, fakt moje bledy.

 

Ale prosze o komentarze do zdjec:

pict0082_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.