Skocz do zawartości

Byla pogoda na Wenus w Lublinie.


lemarc

Rekomendowane odpowiedzi

Udało się, ale warunki były paskudne, obraz skakał bez przerwy i tylko kilka klatek z minutowego avi wygląda jako tako. Z braku automatycznego prowadzenia mojego SC10" zrezygnowałem z rejestracji odkrycia, bo nie można było odnaleźć brzegu Ksieżyca.

Zjawisko znikania siepa trwało ok. minuty i nastąpiło ok. pół minuty wczesniej, niż podaje efemeryda. Wszystko trwało bardzo szybko, wiedziałem o tym, bo fotografowałem parę lat temu inne zakrycie Wenus na slajdzie, dlatego nastawiłem sie na minutowy plik avi przy 10f/s. w ognisku gł. teleskopu. Wypogodziło sie w miare na ok. 1godzine przed zakryciem, ale z animacji pogodowej wiedziałem że coś z tego będzie. Nie jestem zadowolony z nagrania, ale lepsze to niz nic. Pokazuje najlepsza klatkę z niewielu jako takich.

W210504.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zjawisko znikania siepa trwało ok. minuty i nastąpiło ok. pół minuty wczesniej, niż podaje efemeryda.

 

W Luiblinie dla 51,250°N i 22,567°E zjawisko powinno się zacząć o 13:34:01 CEST i czas zakrycia wynosi 70 sekund przy czym czała tarcza zakrywana była do 13:36:17, czyli ponad 2 minuty. Jestem ciekaw jak to się ma do obserwacji

 

Przy czym przesuwając się na północ o 0,1° zakrycie następuje później o 6 sek na każde 0,1°. Natomiast przesuwając się na wschód co 0,1° zakrycie nastepuje później o ok. 9 sek.

0,1° w szerokości jest równe około 12 km.

 

30 sekundowe opóźnienie to przecież 60 km !!! różnicy (oczywiście nie uwzględniam tu wypadkowej w długości i szerokości geograficznej)

 

Ciekawe o której Leszku zaczeło się u Ciebie zakrycie - przydały by się też współrzedne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zerknąłem na zegarek na początku ekspozycji i była 13:34, ale wartości sekund nie zapamiętałem, więc dokładność jest mała. Moje współrzędne to: 51 13 2934/ 22 30 3888.

Twoja efemeryda podaje chyba właściwy czas.

 

[ Add: Fri 21 May, 2004 ]

Michau miałeś lepsze warunki, niż ja na tym swoim balkonie, mój zestaw wygląda mniej ostro. Dzięki chłopaki za ciepłe słowa.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla 51°13.2934'N / 22°30.3888'E

 

moment rozpoczęcia to: 13:33:53 sek !!!

 

Pytanie tylko czy zegar był dokładny i czy dobrze przepisałem współrzedne bowiem dobrze też by mogły być

 

dla 51°13'29.34"N / 22°30'38.88"E

 

... a nie akurat nie ma wielkie różnicy i wychodzi to samo / 13:33:53

 

Obliczyłem i się odmeldowuje :salu:

 

===================================================

 

Zapewne przydała by się też efemeryda na 8 czerwca na Twojego miejsca na przejście

Wenus

 

Kontakt 1: 07:19:40

Kontakt 2: 07:39:37

Kontakt 3: 13:02:55

Kontakt 4: 13:22:06

 

Ciekawe co z tego wydzie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.