Skocz do zawartości

Synta 8" - co zobaczę?


mitek 24

Rekomendowane odpowiedzi

witajcie wiecie co za 4 dni dostane sky-watcher (synta) DOBSON 8 PYREX to będzie mój 1 teleskop i pierwszy raz spojrzę w niebo przez teleskop ale ktoś mi powiedział że będę zawiedziony podstawowym wyposażeniem tuba optyczna

- montaż Dobsona (skrzynia)

- szukacz: 9x50

- okulary: Super 25 mm, Super 10 mm czy to prawda że będę zawiedziony mimo że 1 raz spojrze w niebo czy nie musze się obawiac bo na razie i tak mnie nie stac by coś do niego kupic?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chociaż trochę przygotowałeś się do obserwacji (lektura pozycji dotyczących obserwacji nocnego nieba, zapoznanie się z działem Obserwacje na tym Forum, w szczególności ze Szkicami) - to nie będziesz zawiedziony. Chyba, że spodziewasz się obrazów takich jak na zdjęciach astrofoto.

 

Poza tym nie obraź się, ale warto wysłać posta 5 minut później, poświęcając ten czas na jego porządne zredagowanie.

 

edit: to podstawowe wyposażenie spełni swoją rolę, nie trzeba od razu ładować dodatkowych setek/tysięcy złotych, żeby mieć fajne obrazy. Oczywiście podstawa to dobra kolimacja teleskopu.

Edytowane przez dziki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość polaris

Wiesz co, poctawowe wyporzażenie tuba optyczna jest całkiem w porządku. Szczególnie, że mogłeś dostać coś o wiele gorszego. Jeśli na razie i tak Cię nie stać na dodatkowe zakupy, to ciesz się tym co masz w zestawie.

 

A czy będziesz zawiedziony, to zależy w które miejsce nieba spojrzysz.

Edytowane przez polaris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam to co poniżej linkuje

 

http://astropolis.pl/topic/22620-tabela-wimmera/

 

 

i znajdź też sobie mapki nieba (darmowe) tu na forum są w wielu miejscach wspominane oraz (ponadto)

schemat gwiazdozbiorów (na daną porę roku). Zainstaluj program Stellarium (darmowy).

 

 

Przykład niezwykle skromny mapki (gwiazdozbiorów, z wzajemnym usytuowaniem rzecz jasna!)

masz tu w wątku Janko ale mojego autorstwa (na dole postu obrazek trzeba kliknąć):

 

http://astropolis.pl/topic/35156-projekt-samoksztalceniowy/?do=findComment&comment=416443

 

koledzy może podzą Ci lepsze.

 

Czerwcowe Gwiazdozbiory (na Polskim niebie) są prawie takie same jak Majowe wiec obrazek jest OK,

czyli wart wydrukowania.

 

 

Jak już dostaniesz ten teleskop to koniecznie ale to koniecznie!

zrób mu kilka zdjeć wraz z otoczeniem gdzie go trzymasz

oraz widok z balkonu czy okna - bo piszesz chwilami niewiarygodnie nietypowo ;)

i dodaj w tym wątku !!

 

Pozdrawiam

p.s.

z darmowych mapek ja umiem znaleźć tylko te (no może "za mocne" dla początkującego - nie wiem na bank):

 

http://www.deepskywatch.com/deep-sky-hunter-atlas.html

Edytowane przez ekolog
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

Jestem początkującym astroamatorem. Kupiłem ten sam teleskop co Ty 2-3 miesiące temu (dokładnie nie pamiętam). To, czy będziesz zawiedziony obrazami, które zobaczysz przez okular zależy od Twoich oczekiwań/wymagań. Przez okular zobaczysz obiekty w skali szarości (czyli bez kolorów lub jak kto woli czarno-białe). Do tego nie nastawiaj się na obiekty ostre jak na zdjęciach. Takich przynajmniej ja nie uzyskałem na swoim teleskopie ani nie zobaczyłem u innych astroamatorów w lepszych teleskopach/okularach i z większym doświadczeniem. Będziesz raczej widział "mgiełki", obiekty w które na prawdę trzeba się wpatrzyć aby zobaczyć szczegóły jak ramiona galaktyki spiralnej. Tutaj na prawdę przydaje się spojrzeć na szkice, jednak najlepiej po prostu z kimś wybrać się na obserwację i zobaczyć jak to wygląda (chociaż w Twoim przypadku to już po fakcie).

 

Kolimacja na ogromne znaczenie, a dla początkującego może być trudna. Przynajmniej dla mnie taka była, bo przystępność materiałów dla osób dopiero co wchodzących w tematykę jest "ciężka". Ja zainwestowałem w kolimator laserowych i bardzo się cieszę z tego zakupu. Kolimacja jest banalnie prosta (tak mówię, bo po kilku razach opanowałem bardzo dobrze :) ). Jednak najważniejsze jest to, że po zapakowaniu teleskopu do samochodu, przejechani 30 km kiepskimi drogami, rozstawiam szybko sprzęt i równie szybko wykonują kolimację (w środku nocy - a daleko od źródeł światła jest na prawdę ciemno) i zabieram się do obserwacji. Szybko i przyjemnie. Nie mam doświadczenia z innymi metodami, więc nie powiem Ci jak to wygląda w porównaniu do nich. Kolimator laserowy sprawdził mi się i nie zamierzam z tego sposobu rezygnować.

 

Co do okularów "kitowych" (czyli w zestawie). Są one - moim zdaniem - na prawdę mierne. O ile się nie mylę, obecnie są te Kellery a nie Super Plossl. Dzięki życzliwości innych astroamatorów, których spotykam na obserwacjach, wiem, że warto zainwestować w lepsze okulary. Obraz ma większe pole widzenia, co strasznie ułatwa odnajdywanie galaktyk (a jest to trudne dla początkującego). Do tego obraz jest jaśniejszy i ostrzejszy w stosunku do tła (tak, takie mam doświadczenie między kitowcem 25 mm a ES 24 mm 82 stopnie). Widać po prostu więcej szczegółów.

 

Najlepszym wyjściem dla Ciebie jest jednak udanie się na obserwację z innymi doświadczonymi astroamatorami i porównać sobie jak to wygląda u Ciebie, a jak wygląda w ich teleskopach. Uwierz mi, takie coś daje o wiele większe pojęcie i zrozumienie niż czytanie opinii na forum (bądź, co bądź obcych ludzi).

 

PS. Polecam też naukę gwiazdozbiorów. Orientacja w ciemnym niebie (z daleka od źródeł światła, gdzie daleko >= przynajmniej kilka km) jest dużo trudniejsza niż z balkonu w mieście. Gwiazd jest dużo więcej, a w szukaczu i okularze zobaczysz ich zatrzęsienie.

Edytowane przez enviropl
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwól, że i ja dorzucę swoje kilka groszy :-)

 

Weź też pod uwagę to co chcesz oglądać i odpowiednio dobierz okulary. W praktyce nie ma sensu kupować okularów z każdą dostępną ogniskową. W większości przypadków zapewne będziesz używał 2 może 3 góra 4 okularów. Te z dłuższą ogniskową 22mm i więcej przydają się do przeglądu nieba i obserwacji większych obiektów mgławicowych. Natomiast krótsze ogniskowe do odległych obiektów głębokiego nieba i planet. Przy doborze weź pod uwagę średnicę i ogniskową swojego teleskopu oraz jego światłosiłę. Warto też zapoznać się z tym artykułem: http://www.celestia.pl/Jak_dobra%C4%87_okulary

 

Sporo cennych informacji znajdziesz też na http://astronoce.pl/katalog.php?katid=2

... i tak jak napisał kolega enviropl - bardzo pouczające są wypady na obserwacje z bardziej doświadczonymi kolegami.

Edytowane przez mariogda
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.