Jump to content
mitek 24

Synta 8" - co zobaczę?

Recommended Posts

witajcie wiecie co za 4 dni dostane sky-watcher (synta) DOBSON 8 PYREX to będzie mój 1 teleskop i pierwszy raz spojrzę w niebo przez teleskop ale ktoś mi powiedział że będę zawiedziony podstawowym wyposażeniem tuba optyczna

- montaż Dobsona (skrzynia)

- szukacz: 9x50

- okulary: Super 25 mm, Super 10 mm czy to prawda że będę zawiedziony mimo że 1 raz spojrze w niebo czy nie musze się obawiac bo na razie i tak mnie nie stac by coś do niego kupic?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeśli chociaż trochę przygotowałeś się do obserwacji (lektura pozycji dotyczących obserwacji nocnego nieba, zapoznanie się z działem Obserwacje na tym Forum, w szczególności ze Szkicami) - to nie będziesz zawiedziony. Chyba, że spodziewasz się obrazów takich jak na zdjęciach astrofoto.

 

Poza tym nie obraź się, ale warto wysłać posta 5 minut później, poświęcając ten czas na jego porządne zredagowanie.

 

edit: to podstawowe wyposażenie spełni swoją rolę, nie trzeba od razu ładować dodatkowych setek/tysięcy złotych, żeby mieć fajne obrazy. Oczywiście podstawa to dobra kolimacja teleskopu.

Edited by dziki

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest polaris

Wiesz co, poctawowe wyporzażenie tuba optyczna jest całkiem w porządku. Szczególnie, że mogłeś dostać coś o wiele gorszego. Jeśli na razie i tak Cię nie stać na dodatkowe zakupy, to ciesz się tym co masz w zestawie.

 

A czy będziesz zawiedziony, to zależy w które miejsce nieba spojrzysz.

Edited by polaris

Share this post


Link to post
Share on other sites

Polecam to co poniżej linkuje

 

http://astropolis.pl/topic/22620-tabela-wimmera/

 

 

i znajdź też sobie mapki nieba (darmowe) tu na forum są w wielu miejscach wspominane oraz (ponadto)

schemat gwiazdozbiorów (na daną porę roku). Zainstaluj program Stellarium (darmowy).

 

 

Przykład niezwykle skromny mapki (gwiazdozbiorów, z wzajemnym usytuowaniem rzecz jasna!)

masz tu w wątku Janko ale mojego autorstwa (na dole postu obrazek trzeba kliknąć):

 

http://astropolis.pl/topic/35156-projekt-samoksztalceniowy/?do=findComment&comment=416443

 

koledzy może podzą Ci lepsze.

 

Czerwcowe Gwiazdozbiory (na Polskim niebie) są prawie takie same jak Majowe wiec obrazek jest OK,

czyli wart wydrukowania.

 

 

Jak już dostaniesz ten teleskop to koniecznie ale to koniecznie!

zrób mu kilka zdjeć wraz z otoczeniem gdzie go trzymasz

oraz widok z balkonu czy okna - bo piszesz chwilami niewiarygodnie nietypowo ;)

i dodaj w tym wątku !!

 

Pozdrawiam

p.s.

z darmowych mapek ja umiem znaleźć tylko te (no może "za mocne" dla początkującego - nie wiem na bank):

 

http://www.deepskywatch.com/deep-sky-hunter-atlas.html

Edited by ekolog
 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dodam tak na ciepło po pierszej porządniejszej obserwacji- kitowe okulary SW "nie mają pola widzenia" ;) Dają radę całkiem znośnie ale pole jest baaardzo wąskie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cześć,

 

Jestem początkującym astroamatorem. Kupiłem ten sam teleskop co Ty 2-3 miesiące temu (dokładnie nie pamiętam). To, czy będziesz zawiedziony obrazami, które zobaczysz przez okular zależy od Twoich oczekiwań/wymagań. Przez okular zobaczysz obiekty w skali szarości (czyli bez kolorów lub jak kto woli czarno-białe). Do tego nie nastawiaj się na obiekty ostre jak na zdjęciach. Takich przynajmniej ja nie uzyskałem na swoim teleskopie ani nie zobaczyłem u innych astroamatorów w lepszych teleskopach/okularach i z większym doświadczeniem. Będziesz raczej widział "mgiełki", obiekty w które na prawdę trzeba się wpatrzyć aby zobaczyć szczegóły jak ramiona galaktyki spiralnej. Tutaj na prawdę przydaje się spojrzeć na szkice, jednak najlepiej po prostu z kimś wybrać się na obserwację i zobaczyć jak to wygląda (chociaż w Twoim przypadku to już po fakcie).

 

Kolimacja na ogromne znaczenie, a dla początkującego może być trudna. Przynajmniej dla mnie taka była, bo przystępność materiałów dla osób dopiero co wchodzących w tematykę jest "ciężka". Ja zainwestowałem w kolimator laserowych i bardzo się cieszę z tego zakupu. Kolimacja jest banalnie prosta (tak mówię, bo po kilku razach opanowałem bardzo dobrze :) ). Jednak najważniejsze jest to, że po zapakowaniu teleskopu do samochodu, przejechani 30 km kiepskimi drogami, rozstawiam szybko sprzęt i równie szybko wykonują kolimację (w środku nocy - a daleko od źródeł światła jest na prawdę ciemno) i zabieram się do obserwacji. Szybko i przyjemnie. Nie mam doświadczenia z innymi metodami, więc nie powiem Ci jak to wygląda w porównaniu do nich. Kolimator laserowy sprawdził mi się i nie zamierzam z tego sposobu rezygnować.

 

Co do okularów "kitowych" (czyli w zestawie). Są one - moim zdaniem - na prawdę mierne. O ile się nie mylę, obecnie są te Kellery a nie Super Plossl. Dzięki życzliwości innych astroamatorów, których spotykam na obserwacjach, wiem, że warto zainwestować w lepsze okulary. Obraz ma większe pole widzenia, co strasznie ułatwa odnajdywanie galaktyk (a jest to trudne dla początkującego). Do tego obraz jest jaśniejszy i ostrzejszy w stosunku do tła (tak, takie mam doświadczenie między kitowcem 25 mm a ES 24 mm 82 stopnie). Widać po prostu więcej szczegółów.

 

Najlepszym wyjściem dla Ciebie jest jednak udanie się na obserwację z innymi doświadczonymi astroamatorami i porównać sobie jak to wygląda u Ciebie, a jak wygląda w ich teleskopach. Uwierz mi, takie coś daje o wiele większe pojęcie i zrozumienie niż czytanie opinii na forum (bądź, co bądź obcych ludzi).

 

PS. Polecam też naukę gwiazdozbiorów. Orientacja w ciemnym niebie (z daleka od źródeł światła, gdzie daleko >= przynajmniej kilka km) jest dużo trudniejsza niż z balkonu w mieście. Gwiazd jest dużo więcej, a w szukaczu i okularze zobaczysz ich zatrzęsienie.

Edited by enviropl
 • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozwól, że i ja dorzucę swoje kilka groszy :-)

 

Weź też pod uwagę to co chcesz oglądać i odpowiednio dobierz okulary. W praktyce nie ma sensu kupować okularów z każdą dostępną ogniskową. W większości przypadków zapewne będziesz używał 2 może 3 góra 4 okularów. Te z dłuższą ogniskową 22mm i więcej przydają się do przeglądu nieba i obserwacji większych obiektów mgławicowych. Natomiast krótsze ogniskowe do odległych obiektów głębokiego nieba i planet. Przy doborze weź pod uwagę średnicę i ogniskową swojego teleskopu oraz jego światłosiłę. Warto też zapoznać się z tym artykułem: http://www.celestia.pl/Jak_dobra%C4%87_okulary

 

Sporo cennych informacji znajdziesz też na http://astronoce.pl/katalog.php?katid=2

... i tak jak napisał kolega enviropl - bardzo pouczające są wypady na obserwacje z bardziej doświadczonymi kolegami.

Edited by mariogda

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Montaż "Wirus 2020"
   A właściwie montażyk. Ponieważ mam od niedawna drukarkę 3D zająłem się analizą projektu podlinkowanego przez Gayosa w temacie o wydrukach 3D.
   • 52 replies
  • Astropolis w czasie pandemii - informacje o reklamie
   Nie chcę w tym miejsc rozwodzić się na temat aktualnej sytuacji epidemicznej (słyszymy to wszędzie z dużą intensywnością) więc przejdę od razu do rzeczy. Wielu członkom naszej społeczności wirus skomplikuje życie w sferze ekonomicznej i ten post chciałbym dedykować dla nich (dla nas?).
   • 17 replies
  • MGAB-V249 - nowy rodzaj gwiazd zmiennych!
   Gwiazdy zmienne można poszukiwać na dwa sposoby. Obserwujemy losowy fragment nieba w poszukiwaniu obiektów zmieniających swój blask lub korzystamy z archiwalnych danych pomiarowych wykonanych przez różne obserwatoria astronomiczne (np. ASAS-SN, ZTF).
    • Thanks
    • Like
   • 11 replies
  • Druk 3d. Projekty wydruków przydatnych w astronomii amatorskiej i nie tylko amatorskiej.
   @Adam_Jesion zachęcił mnie do założenia tematu odnośnie druku 3d. Z oczywistych względów nie ma sensu powielać treści poświęconych zagadnieniom sprzętowym, które można znaleźć w dedykowanych temu stronach/forach. To forum Astro, więc skupmy się naszym podwórku.
    • Like
   • 117 replies
  • Akcja grupowa - montaże Lupus AI
   Ruszamy z akcją zapisów na zakup naszych teleskopów! Oferowany montaż będzie miał sporo istotnych poprawek względem prototypu który przyjechał na jesienny zlot i który obecnie użytkuję. Będzie też przygotowany do instalacji enkodera i gdy skończymy obecnie projektowany sterownik to przyjedziemy i zainstalujemy wszystko co potrzeba.
   • 49 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.