Skocz do zawartości

co to jest?


mitek 24

Rekomendowane odpowiedzi

cześc posłuchajcie dopiero żaczynam przygode z astronomią mam juz pare postów ale jeszcze wiele rzeczy nie wiem , co to są DS,gromady te M14,M24 czy inne EMY bo jestem zielony;) mieszkam w toruniu moge pojechac na lotnisko u nas tam jest gołe niebo ale nie wiem gdzie co i jak szukac może jakieś wskazówki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drogi mitku 24, poszukałbym w "szukaj" na górze forum, poza tym jest jeszcze coś takiego na google.pl - z pewnością trafisz, że eMki (vide M14 czy M24) to obiekty z katalogu Messiera... no chyba, że za wszelką cenę chcesz wygrać konkurs na "ilość założonych tematów w ciągu jednego dnia"

 

Wiele satysfakcji daje znalezienie czegoś samemu a nie ciągłe przypominanie, że jesteś "zielony" i liczenie, że dostaniesz wszystko "na srebrnej tacy" - zatem poczytaj trochę forum lub wikipedię a jak czegoś na prawdę nie będziesz rozumiał to podpowiemy :-)

 

Pozdrawiam

Paweł

Edytowane przez Pav1007
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym wypadku proponuję zainstalowanie sobie Stellarium, zanabycie drogą kupna jakiejś mapy nieba i bardziej "selektywne" wyszukiwanie obiektów. Proponuję zacząć od "eMek".

 

Jak będziesz "jechał" przez niebo to nie zobaczysz nic oprócz gwiazd.

Poczytaj o sposobach wyszukiwania obiektów, star hoppingu i sposobach obserwacji - morze słów wylano na te tematy, wystarczy poszukać.

 

P.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mitek, od pisania postów wiedzy nie przybywa, zacznij czytać a potem zadawaj pytania, tu wiele osób chętnie Ci pomoże (w tym ja), ale jak będziesz prosił o to żebyśmy pogryźli za Ciebie obiad (pytał o naprawdę podstawowe podstawy) to szybko poczujesz się zawiedziony, bo ludzie się szybko zmęczą powielaniem tego co już jest w sieci/książkach podane na tacy.

 

Co do lotniska - zły pomysł, chyba, że jest to lotnisko nieczynne (nieoświetlone) i daleko (przynajmniej kilkanaście, a najlepiej kiladziesiąt kilometrów) od miasta - to czego w pierwszej kolejności potrzebujesz to ciemne niebo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisał Paweł zainstaluj sobie stellarium z niego możesz sobie drukować "mapki sytuacyjne". Ja na poczatku drukowałem 4 mapki w każdym kierunku geograficznym aby wiedzieć co gdzie szukać. Jeżeli masz smartfona zainstaluj sobie choćby googlesky to na początku również pomoże w odnajdywaniu "zgrubszego położenia" obiektów. Przy planowaniu wyprawy polecam Astro panel- taka pogoda dla astromiłośników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cześc posłuchajcie dopiero żaczynam przygode z astronomią mam juz pare postów ale jeszcze wiele rzeczy nie wiem , co to są DS,gromady te M14,M24 czy inne EMY bo jestem zielony;) mieszkam w toruniu moge pojechac na lotnisko u nas tam jest gołe niebo ale nie wiem gdzie co i jak szukac może jakieś wskazówki?
Odpowiedzieć wypada, skoro kolega jeszcze nigdy się z tym nie zetknął. DS- deep sky object, czyli obiekt dalekiego kosmosu jak: galaktyki mgławice, gwiazdy. Gromady to skupiska gwiazd, galaktyk. EMki to obiekty DS zebrane w Katalogu Messiera, oznaczone pierwszą literą nazwiska jego twórcy, są to jaśniejsze mgławice, gromady gwiazd i galaktyki. Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.