Skocz do zawartości

10 lat Astropolis - 1. września 2013.


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

Ekologu,

 

Stan na 2012

- może ta mapka się przyda jakby rozwinęła się tu konwersacja z podpowiadaniem/analizowaniem miejsc.

Numery łatwiej się pisze :)

 

Ta mapka, którą tu prezentujesz, to mapka źródeł światła, a nie skażenia nieba światłem. W niektórych przypadkach różnica między jednym a drugim jest naprawdę duża...

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpisuję się "czterema ręcami" pod pomysłem... raczej nic mi nie przeszkodzi, więc mam nadzieję zobaczyć się z Wami... gitara też będzie.

Pozdrawiam - Krzysztof

 

Taa.... już to widzę

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ekologu,

 

 

Ta mapka, którą tu prezentujesz, to mapka źródeł światła, a nie skażenia nieba światłem. W niektórych przypadkach różnica między jednym a drugim jest naprawdę duża...

Nazwałem to mapą gdyż z konieczności mamy to w dwóch wymiarach. Niemniej jest to oczywiście zdjęcie satelitarne, które obiektywnie pokazuje emisje światła "idące" w górę.

 

Pytanie czy emisje idące w bok lub na ukos są proporcjonalne do tej w górę. Generalnie - zwłaszcza w Polsce ;)

- w sporym stopniu tak. Czyli ta mapa/zdjęcie jest w znacznym stopniu miarodajna.

 

Znamy miasteczka gdzie emisji w górę nie ma bo zadbano o to starannie.

Np w Niemczech jakieś jest takie. No ale ... my tu.

 

Podoba mi się pomysł Adama. Jest jasne, że to on włoży ogrom siebie w taki zlot, więc to on powinien mieć

głowny udzial w decyzji o miejscu zlotu.

Mapka była jako coś co ułatwi rozmowę - Adam też może z niej skorzystać jeśli przypadkiem jeden z czerwonych

kwadracików trafił w jego opcje.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poklask Poklask.... tylko, że z początkiem września na urlop wyjeżdżam :-(

 

Nawet o tym nie myśl. Te tahitańskie piękności poczekają dwa dni :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ekologu,

 

Nazwałem to mapą gdyż z konieczności mamy to w dwóch wymiarach. Niemniej jest to oczywiście zdjęcie satelitarne, które obiektywnie pokazuje emisje światła "idące" w górę.

 

Pytanie czy emisje idące w bok lub na ukos są proporcjonalne do tej w górę. Generalnie - zwłaszcza w Polsce ;)

- w sporym stopniu tak. Czyli ta mapa/zdjęcie jest w znacznym stopniu miarodajna.

 

To nie tak... To, gdzie znajdują się źródła światła nie wystarczy do stwierdzenia jak jasne jest niebo w danym miejscu. Zauważ, że z mapy tej "wynika", że niebo jest tak samo złe w centrum Warszawy jak i w centrum Łowicza (obydwa miejsca są na niej jasnymi plamami, tyle że Warszawa jest większa).

 

Jeszcze lepszym przykładem jest Puszcza Niepołomicka (niewielka ciemna plama niemalże przylegająca do Krakowa od wschodu). Z mapy wynikałoby, że jest tam równie ciemno jak w Bieszczadach. W rzeczywistości pół nieba jest tam zajęte przez łunę od Krakowa, jest też spora łuna od Bochni...

Podejrzewam, że takich miejsc będzie na tej mapie znacznie więcej. Nie jest ona oczywiście bezużyteczna, niemniej jednak nie powinniśmy jej traktować jak mapy zanieczyszczenia nieba sztucznym światłem.

 

Co innego ta mapa:

 

http://www.forumastronomiczne.pl/pliki/LP-mapa_PL.jpg

 

Nie jest ona co prawda najbardziej aktualna, niemniej jednak przyzwoicie jeszcze oddaje obecną sytuację.

 

Pozdrawiam

Piotrek Guzik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pisałem o LP ;)

 

No owa mapa jest z kolei za mało dokładna - biorąc pod uwagę charakter zlotu nie musimy jechać pod Wschodnią granicę ;)

 

Izerski Park Ciemnego Nieba (wiem że nie ideał) okazał się bez szans ;)

 

Pozdrawiam

 

 

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No owa mapa jest z kolei za mało dokładna - biorąc pod uwagę charakter zlotu nie musimy jechać pod Wschodnią granicę ;)

 

Rozumiem, że pisząc o małej dokładności masz na myśli, to że w ciemnych miejscach są też niewielkie oświetlone miejscowości, które nie wpływają mocno na skażenie nieba światłem, ale lokalnie mogą mocno przekszadzać i takich miejsc warto byłoby unikać szukając miejsca na zlot.

Jeśli tak, to proponuję "rozejm" ;) - wybierając miejsce do obserwacji, warto najpierw spojrzeć najpierw na mapę LP, do której link podałem wyżej, żeby z grubsza znaleźć rejon z ciemnym niebem, a później zlokalizować dokładnie miejsce obserwacji korzystając z mapy linkowanej przez Ciebie.

 

Pozdrawiam

Piotrek Guzik

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli tak, to proponuję "rozejm" ;) - wybierając miejsce do obserwacji, warto najpierw spojrzeć najpierw na mapę LP, do której link podałem wyżej, żeby z grubsza znaleźć rejon z ciemnym niebem, a później zlokalizować dokładnie miejsce obserwacji korzystając z mapy linkowanej przez Ciebie.

 

Ale jajka ! Jodłów na zielono a centrum (9-ka...) niebieska.... :whaaaaa:

(nie trafiłem na tą mapkę Piotra wcześniej)

 

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja to kategorycznie się nie zgadzam na taki termin i protestuje!

Byłem podczas narodzin tego forum, wymyśliłem domenę astro-forum i co teraz? nie będzie mnie na urodzinach?

Nie zgadzam się!

Miejsce nie ma dla mnie znaczenia ale na termin się nie zgadzam! :no:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adamo - urodziny są 1 września. Czasu się nie cofnie ;), a urlop można zmienić. Ale spokojnie, bo to na razie tylko propozycja terminu. Zobaczymy, jak to się będzie rozkładać. Ja po prostu czuję magię w tej dacie. Urodziny, to urodziny.

 

Coś w tym jest !!! Gadu gadu i nagle tknęło mnie i sprawdziłem swoją rejestrację .... bęc ! 21 maj 2003 !!!!! Dyszka dzisiaj. Niewiarygodne..... :rolleyes:

 

Andrzej

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nów i tak wypada tydzień później.

No właśnie jak to jest z ta rejestracją bo ja mam 27 mar 2003? a forum wystartowało we wrześniu.

Coś nie pamiętam?

 

Daty rejestracji z przed słynnego podziału ? ale moge sie mylić....

 

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.