Skocz do zawartości

Przejście Wenus - Obserwacje z terenu Planetarium Śląskiego!


Marek Substyk

Rekomendowane odpowiedzi

Przejście Wenus przed tarczą Słońca

 

Jak wszyscy już zapewne wiecie 8 czerwca (wtorek) czeka nas przejście Wenus przed tarczą Słońca.

 

Opis tego co będziemy widzieć:

Wenus znajdzie się pomiędzy Słońcem a Ziemią 8 czerwca o godzinie 10:22. Już od godziny 7:20 do 13:22 będziemy mogli obserwować jej przejście na tle Słońca gdzie tarcza planety będzie stanowić 3% tarczy Słońca i będzie doskonale widoczna nawet gołym okiem (uwaga oczy !). W momencie fazy maksymalnej (koniunkcja dolna planety) Wenus będzie się znajdować 43,211 mln km od nas co będzie stanowić 28,5% odległości pomiędzy Ziemią a Słońcem (oczywiście 28,5% do odległość pomiędzy Wenus a Ziemią, pozostałe 71,5% to odległość Słońca o Wenus).

Na tle Słońca od wschodu do zachodu będzie wędrować Wenus przez ponad 6 godzin !!! Więc nawet gdyby były chmury, możliwe są przebłyski Słońca co pewien czas.

 

[center:676ff63492]pw040608.gif[/center:676ff63492]

 

A teraz szczegóły (dla Planetarium Śląskiego) – 50°17’32”N i 18°59’38”E

 

Kontakt 1: 7:19:45 / na wysokości 22,9° i przy azymucie 81,4°

Kontakt 2: 7:39:19 / na wysokości 26,0° i przy azymucie 85,1°

Maksimum: 10:21:59 / na wysokości 51,1° i przy azymucie 121,9°

Kontakt 3: 13:03:27 / na wysokości 62,1° i przy azymucie 190,3°

Kontakt 4: 13:22:43 / na wysokości 61,3° i przy azymucie 199,6°

 

wschód Słońca: 4:34, górowanie: 12:43, zachód: 20:52

wschód Wenus: 4:48, górowanie: 12:42, zachód: 20:45

 

Dla niezorientowanym podaje, że wysokość odnosi się do odległości pomiędzy horyzontem a wysokością Wenus, natomiast azymut liczony jest od północy (0°) poprzez wschód (90°), południe (180°), zachód (270°). Wszystkie czasy podane są w czasie letnim. Kąty te podane są informacyjnie, bowiem z odnalezieniem Słońca raczej nikt nie ma problemów. Co to momentów to również należy tutaj zachować mały margines, ponieważ można spodziewać „zlewania” się tarczy Wenus ze Słońcem. Efekt tzw. „czarnej kropli” wywoła sporo zamieszania w wynikach obserwacji i błędy obserwatorów mogą różnić się nawet do 1 minuty !!!

Efemeryda została obliczona dokładnie lecz przy założeniu braku jakichkolwiek zakłóceń optycznych.

 

Uwaga: zmiana !!!

 

Obserwacje będą prowadzone z terenu Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Chorzowie !!! Grupa z "silosa" przenosi się więc ze Strzyżowic do Chorzowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja oczywiście jestem jak najbardziej ZA! :) I jak pogoda będzie udana i zlocik wypali oczywiście postaram się być! Myślałem też że wcześniej uda nam się coś zorganizować ale 8 już niedługo więc wytrzymam ;) Do zobaczenia!

 

Pozdrawiam!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze względu na kilka zmian jakie "mnie nawiedziły" w ostatnim czasie i na podstawie wczorajszych rozmów w Planetarium Śląskim (byłem z Tedi'm), postanowiłem zmienić trochę plany grupy z "silosa" (chyba nikt nie będzie mi miał tego za złe)

 

Mamy pozwolenie na rozstawienie swojego sprzętu na terenie Obserwatorium Astronomicznego w Chorzowie (taras lub plac z zegarem słonecznym) Ponieważ jest to zgoda samego dyrektora, tylko całkowite zachmurzenie oraz deszcze mogą pokrzyżować nam plany.

Według moich informacji będzie w tym dniu dużo odwiedzających (nie chciałbym rzucać tu liczbami) w tym również telewizja i radio.

Jeżeli jest ktoś zaintersowany zabraniem sprzętu i obserwacją całego zjawiska (dla widzów będzie to nie od początku) proszę o kontakt ze mną w dowolny sposób. Do czwartku muszę znać listę osób które stworzyły by małą grupę obserwacyjną oraz podały by mi jaki sprzęt będa miały ze sobą.

 

(zmieniłem początek tego tematu, aby nie zmylić nikogo co do miejsca)

 

Zapraszam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem - bardzo ładnie. Cieszę się, że tysiące teleskopów będa obserwować przejście Wenus. Zastanawiałem sie ile tak ich fizycznie będzie na całej kuli ziemskiej

 

Wracając do Planetarium / oto co będzie w skrócie

 

Jak przy innych tego typu okazjach wystawione zostaną refraktorki na tarasie obserwacyjnym (z pryzmatami Herschel`a oczywiście), żeby każdy chętny mógł popatrzeć do lunety.

- Duży refraktor zaopatrzony zostanie w ekran i dokonana zostanie projekcja obrazu Słońca (średnica obrazu około 30 cm).

- Uruchamiony zostanie celostat i kamera aby bezpośrednia transmisja z pomieszczenia celostatu była oglądana np. w holu Planetarium. Samo pomieszczenie celostatu jest za małe aby mogło się w nim pomieścić więcej niż 5-6 osób.

- Optisan 4,5", 6" i 8" (z filtrem mylarowym na zmanę z projekcją okularową na ekran)

- Grupa klubu "Polaris" z Sopotni Wielkiej

Niezależnie od pogody odbędą się: seria wykładów w sali wykładowej oraz specjalne pokazy w sali planetarium, które przybliżą zwiedzającym to zjawisko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie.

 

Miło mi słyszeć, że do Planetarium przybywają posiłki znających się na rzeczy ludzi ! :D

Mógłbym powiedzieć - witam na moim terenie, bowiem ja i kilka osób ze Stowarzyszenia POLARIS i inni z tego obszaru będą również na terenie Planetarium już od samego rana, aby wspólnie z pracownikami "edukować" zwiedzających. Myślałem, że raczej każdy znający się na tym miłośnik astronomii pozostanie u siebie, a tu niespodzianka o której dowiedziałem się dopiero z audycji p. Desselbergera - zorganizowana grupa z astro-forum także w tym samym miejscu ! :) Bardzo się cieszę, bo będzie raźniej. :salu:

Skoro więc o tym samym temacie, to chciałbym poinformować, że tego dnia (8 maja) jadę własnym samochodem z Sosnowca. Gdyby ktoś chciał się zabrać z tego terenu po drodze, to zapraszam. Planujemy zabrać różny sprzęt, ale nic szczególnego - telesk. śr. 15cm , refraktory ZRT, filtr mylar. To się jeszcze okaże czym kto będzie dysponował tego dnia.

Dla osób uczących się taka mała wzmianka - można wystawić zwolnienia ze szkoły (usprawiedliwienia pisemne) z pieczęciami stowarzyszeń i Planetarium Śląskiego.

A więc - byle do wtorku !

Pozdrawiam i do zobaczenia.

Piotr Nawalkowski

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi również miło słyszeć, że zapowiada się tak wspaniały dzień. Z tego co widzę i słyszę, powinna być niezła ilość "amatorskiego" sprzętu, a Twoja oferta zabrania kogoś ze strony Sosnowca, zapewne zainteresuje kogoś (ja będe o tym pamiętał)

 

Ja nie mam daleko, bo jadę z Chorzowa do Chorzowa, ale i tak jedyny legalny wjazd znajduje się od strony wieży telewizyjnej, więc nawet sam mam daleko. Teoretycznie i praktycznie mógłym też kogoś zabrać, ale bez sprzętu - bo już nie wejdzie mi do auta.

 

Piotrze o której godzinie planujesz być już na miejscu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybaczcie za tę ciszę wcześniej, ale niestety to są te złe czasy dla ludzi jeszcze studiujących... właściwie odkąd się zaczęła sesja egzam. to nawet internetu nie mam kiedy przeglądnąć :(

 

Do planetarium wybieram się gdzieś w okolicy godz. 6:30, tak aby przed siódmą być już na miejscu. Gdyby byli chętni zabrania się, to zapraszam do kontaktu ze mną na maila: admiral@inetia.pl

 

Obawiam się jednak, że frekwencja nie będzie zbyt duża z racji tak wczesnej pory. :?

pozdrawiam

Admiral

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Frekfencja zapewne nie będzie duża o tak wczesnej porze, ale tu trzeba brać pod uwagę, ze ogólnodostępne obserwacje będą najwcześniej od 8..9-tej (to nie mój pomysł). Jak planuje przyjechać około godziny 6.30 - bowiem może być trochę pracy z wniesieniem sprzętu. Cała zabawa zaczyna się dla nas o 7.20, więc warto by było nie przegapić przynajmniej 1 i 2 kontaktu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj dostałem od Janusza folię i nabrałem chrapkę na obserwację :) Oby tylko posiedzenie zarządu nie było 8-go!

Gdzie można znaleźć dane zjawiska dot. konkretnej lokalizacji? Chodzi mi w tym wypadku o Ełk...help...

LIVE : http://www.live.astronomia.pl/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marku, powodzenia  :wink: Ja rozstawiam się z Refraktorem 150mm w Gliwicach. Oby nam pogoda dopisała  :!:

 

A niechcesz przyjechać do Chorzowa (wraz ze sprzętem), obserwować z nami wszystkimi z terenu obserwatorium ? Daleko nie ma (20 km) !

 

..............................................

 

Prognoza na wtorek nie zapowiada się wogóle, a informacje z http://pogoda.onet.pl/0,3633,38,miasto.html są wegług mnie mało wiarygodne. Według tej prognozy

 

Wtorek, 08.06.2004

c12.gif

16/20 °C

972 hPa

Wiatr: 15 km/h

Deszcz: 4.5 mm

 

Jutro lub pojutrze bedzie tu napisane zapewne co innego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się zdecydujesz dołączysz na papierze do tzw. naszej grupy.

Mam załatwione z dyrektorem planetarium wejście naszej grupy, ale będe też musiał podac wcześniej ilość osób ze sprzętem lub bez. Liczba chętnych jest tu ograniczona i sądze, że na 5 telepach i 2 osobach do jednego wystarczy

Planowane przez nas wejście to 6.40 (trzeba sie uporać ze sprzętem). Są pewne wątpliwości co do ew. możliwości obserwacji pierwszego kontaktu, z powodu coraz większych drzew na około tarasu - jest to w sprawdzaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.