Skocz do zawartości

Meade ETX 90 RA a Celestron 80mm f/5


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Aha, filtry mozesz sobie odpuscic, bo sie za bardzo w nim nie przydają. Max. pow. dla tego sprzętu to w dobrym warunkach dojdzie do 200x albo troszke więcej, wiec jest sens zaopatrzyc sie tez w okular 6,5 mm lub soczewka Barlowax2+12,5mm.

Pozdr

 

PS. Soczewka Barlowa x2 to układ optyczny dwukrotnie wydłuzający ogniskową teleskopu, przez co jednym okularem mozna uzyskac dwa powiększenia. Np. pow. 200x da dla ETXa okular 6,25mm (bo ogniskowa ETXa to 1250mm czyli 1250/6,25 = 200x). Jak dołożysz Barlowa x2to ogniskowa ETXa bedzie równa 2500mm, czyli da to pow. 400x, bo 2500/6,25 = 400x. Niestety często jakosc obrazu przy zastosowaniu Barlowa spada...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okular MA-9 to modyfikowany czyli achromatyzowany Ramsden z klejoną soczewką oczną czyli sporo niżej w rankingu niż dobry, klasyczny Kellner :o

Przy ETX'ie wystąpi problem z winietowanie kadru (spore pociemnienie rogów kadru) w EOS'ie i każdej innej pełnoformatowej lustrzance :-/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Małek -> dzięki, ale się rozpędziłeś z tymi propozycjami...

 

Finalnie zdecydowałem się na dodatkowe dwa okulary serii Meade Series 3000 9.5mm i 6.7mm (są po 120 zł). Na nic więcej się nie zdecydowałem bo to za dużo kasy by już poszło. Kamerę kupię może kiedyś później w kraju (to elektronika :) ).

 

Podpowiedz, gdzie można się zaopatrzyć w statyw geodezyjny i jakie to są kwoty – zrobię to znacznie później, ale chce wiedzieć w co się pakuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

wydaje mi sie, ze ETX-90/RA nie jest juz produkowany :'( :'( :'(, przynajmniej nie ma ofert nowych w S&T. Produkuje sie EC i Spotting Scope (sama tuba optyczna z gniazdem statywowym). Ale wiem, ze jeszcze w sklepach mozna upolowac RA :D , nawet za 200$ ;D.  No i oczywiscie rynek second hand :P .

Pozdrawiam,

Jurek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po gorących poleceniach Małka i podpowiedziach Jesiona wybrałem ETX 90 z dodatkowymi azjatyckimi   ;) okularami 6.7mm i 9.5mm. Całość kosztuje mnie około 1000 zł, chyba w kraju nic w tej klasie za te pieniądze bym nie kupił (mam taka nadzieję :( ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W stanach ETX-90/RA zdarza się nawet po 150$!!! W Europie nie ma juz nowych, natomiast używane kosztują od 400 euro! Roznica spora co?

Statywy geozdezyjne... hmmmm... ja dostałem moj z obserwatroium poznanskiego, ale wiem ze mozna za stosunkowo niewielkie pieniądze kupic  w kraju nowy. No ale problem w tym ze nie wiem gdzie  ??? Była gdzies na forum dyskusja o tym.

 

Piotrek i nie tylko: moj kolega sprzedaje ETX125EC z napedem i autorstarem za 6000zł. Mało uzywany, stan idealny. Jestes zainteresowany?

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli ETXa trzeba sprowadzić ze stanów ,a jaka cena przesyłki do domku . Ja mam znajomych w  Niemczech ,ale jak muwisz są po 400 ero. Ciwkaw jestem czy po między ETX 90 RA ,a ETX 125 EC jest olbrzymia różnica . W optyce ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak z ciekawości możesz rzucić okiem na allegro bo pojawił się tam nowy etx 125. Ten teleskop ma bardzo dobre opinie, u nas w Polsce też wiem o jednym egzemplarzu użytkownaym zresztą z dużym powodzeniem.

 

Pozdrawiam

 

P.S. A tak nawiasem na allegro pojawiła się też tuba Celestrona 8" oraz refraktor Meade 6" na LX55. Wszystko nówka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrek, roznica miedzy 90mm a 125 mm jest duza, bo to 3,5 cm roznicy. Oblicz sobie stosunek pól okręgow o srednicy 9 i 12,5cm i pomnóz przez 100, to bedziesz wiedział ile razy wiecej swiatła "zbiera" ETX125. :)

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Malek, weź i odpocznij! Z tego co piszesz

wynika, że (9/12,5)^2 *100% = 51,8%.

 

A przecież stosunek powierzchni wynosi (12,5/9)^2= 1,93!!!  Czyli drugi telep zbieże prawie o 100% więcej.

Faktycznie w kość musiałeś dostać...   ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A żebys wiedział, ze tak. Już dziś pare piwek poszło, bo mam urodzinki %%%% ;););)

pozdr

 

Koleżanki i koledzy życzenia dla Małka proszę na priv lub zróbcie wątek na HP  ;D ;D ;D

 

Janusz P. opiekun działu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W obliczeniach trzeba uwzglednic obstrukcje wprowadzana przez zwierciadlo wtorne, a ta jest rozna dla ETX-90 i ETX-125 8). Oba modele produkowane sa poza tym w odmianach zwyklej i UHTC (pokrycia zapewniajace b. wysoka transmisje).

Pozdrawiam,

Jurek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.