Skocz do zawartości

Prognoza pogody dla astronomów


Rekomendowane odpowiedzi

Te chmury na południu były i to nie tylko miejcami. W Wilczycach chmury i trzeba się było zwijać a w okolicy Mszany, Myślenic pół nieba czystego. W Olkuszu po powrocie czysto. ICM totalne sobie wczoraj nie radził, sat24 nie widział tych chmur.

Jest jakaś aplikacja na androida pokazująca wezystkie rodzaje zachmurzenia (w tym mgły) w czasie rzeczywistym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy wschodniej cyrkulacji powietrza żaden model matematyczny nie zaprognozuje precyzyjnie pogody dla Polski ze względu na brak stacji radiosondażowych na wschód od naszych granic, największe problemy modele mają w chłodnej porze roku przy pogodzie wyżowej - nie są w stanie przewidzieć niskiego, podinwersyjnego zachmurzenia

np. weatheronline, który świetnie radzi sobie z każdą cyrkulacją inną niż wschodnia - w dalszym ciągu, uparcie pokazuje bezchmurne niebo nad Polską:

https://www.weatheronline.pl/cgi-bin/expertcharts?LANG=pl&MENU=0000000000&CONT=euro&MODELL=gfs&MODELLTYP=1&BASE=-&VAR=clay&HH=3&ARCHIV=0&ZOOM=0&PERIOD=&WMO=

warto przeczytać dzisiejszy komentarz dyżurnego synoptyka, który tłumaczy ten problem profesjonalnie:

https://www.meteo.pl/komentarze/index1.php

tak więc modele - swoje, a natura - swoje...

prawdopodobnie dopiero migracja wyżu na południe i powstanie nad Polską efektu fenowego spowoduje przy cyrkulacji południowo wschodniej a następnie południowej rozbicie osuszających się w górach chmur, jednak to dopiero jutro a efekt będzie jednonocny bo od zachodu idzie duży niż zasilany dodatkowo wirowością prądu strumieniowego

Edytowane przez piotrem
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Krzychoo226 napisał:

Patrząc na wykres guidera nasuwa się pytanie: aż tak wieje? :P

Zmotywowałeś mnie do wyjścia z domu, żeby sprawdzić, bo generalnie od wczoraj nawet nie dotykałem teleskopu :) Nie, nie wieje. Tu był trochę słabszy wykres, niż np mam teraz, to się zmienia. Ale generalnie największym winowajcą jest deklinacja w okolicy równika. Ja tam się nie przejmuję - przy skali 1,5"/pix jest ok.

5 minut temu, HAMAL napisał:

Zważywszy na fakt jaka jest pogoda w znacznej części kraju sporo ryzykujesz :D

Ja nie wiem, o czym mówisz, to nie wszędzie taka pogoda? :) Generalnie prognoza na dziś się niedawno zmieniła na przewagę chmur, ale jakoś wciąż utrzymuje się pogoda zgodna ze starą prognozą, mówiącą o czystym niebie.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
W dniu 13.01.2018 o 19:40, Krzychoo226 napisał:

Aktualna mapa:

Gdzie taką mapkę NWCSAF dla Cloud Type wygrzebałeś?

Na ich stronie nie mogę znaleźć nic poza tą mapką, którą da się powiększać poprzez interpolację po kliknięciu przycisku LOOP+EXIM.

Jednak tamta nie ma legendy po prawo, w odróżnieniu do twojej. Twoja ma jakby wyższą rozdzielczość, no i jest też dopasowana do bliższego rzeczywistości kształtu, czy to już twoja ręczna manipulacja? :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako, że nikt nie wspomniał, to od siebie mogę polecić przeglądarkę danych z satelitów Meteosat i Sentinel-3 (Copernicus) agencji EUMETSAT.

Sporo zestawów danych w postaci map real-time, w podczerwieni, świetle widzialnym, wizualizacji oraz obrazowania kolorem RGB.

To oni są dostawcami danych meteo, więc fajna rzecz.

http://eumetview.eumetsat.int/mapviewer/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekając na dobre warunki pogodowe, co z racji nowego sprzętu jest obecnie dla mnie ważne, lubię bądź nie (w zależności od podawanych prognoz) oprócz poczciwego ICM, luknąć na stronkę południowych sąsiadów (nawet trafna)  http://flymet.meteopress.cz

W szczególności na mapki z celkovą oblacnost, (gdzie chociaż nazwa poprawia mi humor:D)

image.png.2ad5f2ec0254ebc9950f1d44383c3462.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.