Skocz do zawartości

Halo, halo...


Arek

Rekomendowane odpowiedzi

Siedzę sobie na urlopie w Krynicy Morskiej i udało mi się uchwycić takie cudo. W Polsce jeszcze tylu rzeczy nie widziałem (halo 22 i 46 stopni, słońca poboczne i krąg parheliczny).

 

Wg mnie to nie halo 46, tylko łuki poboczne dolne (infralateral arc). Czy masz może zdjęcie które obejmuje troche więcej u góry? być może będzie też łuk poboczny górny - supralateral arc.

 

halo 22 nie jest zbyt mocne, a więc halo 46 powinno być jeszcze mniej jasne, a już zdecydowanie mniej kolorowe.

 

generalnie różnica polega na tym w jaki sposób ułożone są kryształki. jeśli losowo - powstaje halo 46 stopni - kółko dookoła słońca. Ale ponieważ "losowo" - to ogólnie tego światła jest mniej.

 

Kryształki mogą ułożyć się też tak mniej losowo. - poziomo. To jest trudniejsze i rzadsze, ale z drugiej strony powoduje lepsze celowanie światłem w oczy i łuki które powstają są jaśniejsze i kolorowe. Właśnie supralateral i infralateral.

 

Czyli ogólnie. Halo 46* powstaje częściej, ale zdecydowanie trudniej je dostrzec. Na twoim zdjęciu widać infralateral. Strzelam że supralateral też był widoczny.

 

-edit-

 

No i wydaje się, że widać u ciebie też takie początki górnego łuku stycznego. ten łuk powstaje z tych samych kryształów, ułożonych poziomo (najdłuższa oś musi być poziomo) - wtedy powstaje górny i dolny łuk styczny. Czyli prawie wszystkie warunki dla istnienia infralateral i supralateral są spełnione. Potrzebne jeszcze są "dobre" podstawy kryształków. Dlatego też nie zawsze gdy jest widoczny górny łuk styczny widać wspomniane infra i supralateral.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
  • 1 miesiąc temu...
  • 1 miesiąc temu...

Kawałek halo słonecznego złapanego na ulicy Sobieskiego w korku w Warszawie :)

Telefon Blackberry Bold 9900, optyka nieznana :)

EDIT: to chyba jednak Słońce poboczne???

IMG-20131030-00039.jpg

 

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy masz może zdjęcie które obejmuje troche więcej u góry? być może będzie też łuk poboczny górny - supralateral arc.

 

halo 22 nie jest zbyt mocne, a więc halo 46 powinno być jeszcze mniej jasne, a już zdecydowanie mniej kolorowe.

 

generalnie różnica polega na tym w jaki sposób ułożone są kryształki. jeśli losowo - powstaje halo 46 stopni - kółko dookoła słońca. Ale ponieważ "losowo" - to ogólnie tego światła jest mniej.

 

Kryształki mogą ułożyć się też tak mniej losowo. - poziomo. To jest trudniejsze i rzadsze, ale z drugiej strony powoduje lepsze celowanie światłem w oczy i łuki które powstają są jaśniejsze i kolorowe. Właśnie supralateral i infralateral.

 

Czyli ogólnie. Halo 46* powstaje częściej, ale zdecydowanie trudniej je dostrzec. Na twoim zdjęciu widać infralateral. Strzelam że supralateral też był widoczny.

 

 

 

 

 

-------------------

GuL

Edytowane przez chal3oye
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Wczorajszy księżyc . 06.01.2015 pół godziny po północy ujrzałem takie dziwne Halo . Zazwyczaj to zjawisko prezentuje większą średnice ringu ,niż to które pokazuje foto. Jednak widok na wizualu był o niebo lepszy . Przede wszystkim widać było całe spektrum niczym tęcza zawinięta wokół księżyca.

hala.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Przedwczoraj też widziałem halo księżycowe, ale nie miałem czym zrobić zdjęcia. Całkiem spore było.

 

A mam jeszcze zdjęcia z hala słonecznego spod końca listopada rok temu. Znalazłem w wykopaliskach.

 

29-11-2014 - rano

 

10830853_793024640765135_3587612065964707737_o.jpg

 

30-11-2014 - środek dnia

 

1598558_793024607431805_8438148488832268318_o.jpg

 

Zdjęcia robione telefonem 3.2 Mpix to jakoś niezbyt :P

 

 

 

 

Edytowane przez McGoris
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Wczoraj (29.05.2015) nad Zieloną Górą można było zaobserwować niezwykłe halo słoneczne. Nie dość, że samo halo było przepiękne to towarzyszył mu dodatkowo "krąg parheliczny". Widać go na zdjęciu jako delikatny, mleczny, rozległy krąg przechodzący przez tarczę Słońca. Dostrzegalne jest też "halo opisane". Czyli dodatkowy okrąg przy głównym halo. Widok był niesamowity.

_DSC2377_ps_small.jpg

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Genialne! Zjawisko i zdjęcie przepiękne! Tylko.... jak to mawiali starzy lotnicy, żeglarze i astronomowie: "...halo na niebie - pogoda się z....bie..." I niestety po raz kolejny się sprawdziło :(
Załączam moje halo z ubiegłego roku.

2014-04-04 halo1.jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...
  • 1 rok później...
  • 3 tygodnie później...

Udało mi się uchwycić halo wokół Księżyca

Wyjątkowo dominowała niebiesko-turkusowa zewnętrzna obwódka. Nie wiem, czy te kolory niebiesi i turkusowy spotegowały związki siarki ze smogu??? W wizualizacja były bardzo intensywne.

 

IMG_20170113_023028.jpg

13.01.2017 h02:30 telefonem czas 1/12s ISO1600.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale kiedy i gdzie to było bo ja wczorajszej nocy widziałem Księżyc jako piekny, wąski sierp - o mało nie odpaliłem mojego teleskopiku (dobson 130/650) :)

Pozdrawiam

Pod fotosem jest opis kiedy i jak, brakuje tylko gdzie - Warszawa w smogu, pechowy piatek 13.01.2017... :) Edytowane przez dj_peterka
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się uchwycić halo wokół Księżyca

Wyjątkowo dominowała niebiesko-turkusowa zewnętrzna obwódka. Nie wiem, czy te kolory niebiesi i turkusowy spotegowały związki siarki ze smogu??? W wizualizacja były bardzo intensywne.

 

Zjawisko, które sfotografowałeś to nie halo tylko wieniec. Kolorowa obwódka powstaje na skutek dyfrakcji światła na kropelkach wody tworzących chmury. W przypadku halo zachodzi załamanie światła na kryształkach lodu, więc mechanizm zjawiska jest całkowicie inny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...
  • 2 miesiące temu...

Siedzę sobie i oglądam skoki narciarskie, przypadkowo lukam kątem oka przez zachodnie okno, a tu zachodzące Słońce z lokalizacją jak w maju-czerwcu?

Przecież jest początek marca - coś tu nie halo.

Podchodzę bliżej okna, a jednak halo. Namiastka zjawiska, ale na tyle mocna, punktowa i wyraźna, że narobiła troszkę zamieszania.

IMG_20180304_162746.jpg

IMG_20180304_162856.jpg

IMG_20180304_162837.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.