Skocz do zawartości

Pierwsza obserwacja


Mistshu

Rekomendowane odpowiedzi

Hamal nie rozumiem- czego sobie życzysz abym zrobił ?

 

Poczuj rytm i wiosłuj razem z nami, a nie będzie juz problemów.

 

[ Add: 27 May 2004 18:21 ]

Oglądałem M27 w 50cm Tura w Bieszczadach, z filtrem widać piękne kolorek fioletowo-niebieski.

 

Widać na czerwonawo brzegi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej bardziej fioletowo powiedziałbym. Z filtrem Janusza o ile pamiętam UHC O3 (ale dokładnie nie przypomnę sobie).

 

Hamal skasuj swój niepotrzebny kawałek "nerwacyjny" powyżej a ja swój OK

 

Skasowałem, mam już dość awantur.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy ogląda się jakiekolwiek obiekty mgławicowe nawet załóżmy przez 500mm newtona, to też nie widać kolorków?

Z Pawłem i Januszem obserwowaliśmy kiedyś zimą M42 przez 50-tkę i filtr OIII

Dało się zauważyć w centralnej części lekkie zaczerwienienie mgławcy. :D

To było niesamowite ale to był półmetrowy teleskop ,w mniejszych nigdy mi się to nie udało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak milo przeczytac, ze w koncu sie pogodziliscie  :lol:

 

Aha wlasnie przy okazji, gdzies przeczytalem, ze  przez pelnie ksiezyca nie bedzie widac C2001 Q4 ;/. Prawda to ? ;/

P.S.

Jak dlugo wogole Q4 bedzie widoczna na naszym niebie ?

 

Widać mimo pełni to pewnie ją bedzie bo jest dość jasna, a raczej jądro tylko, a w miarę jasna bedzie do września ale słabnie z każdym dniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyczytalem, ze 8 czerwca na tarczy slonecznej bedzie widoczny wenus. Z tego co rowniez wyczytalem takie samo zjawisko widoczne bedzie w Polsce za 200 lat :shock: . Bardzo chcialbym to zoabczyc, wiec postanowilem na kupno filtru slonecznego. W ofercie astrokrar znalazlem 5 filtry, tylk oteraz nie wiem ktory powinienem wybrac :roll:

 

Wizualny szklany w oprawie M116x1 140 zł

Fotograficzny szklany w oprawie M116x1 130 zł

Fotograficzny szklany w oprawie M49x0,75 60 zł

Wizualny szklany w oprawie M49x0,75 70 zł

(Baader Planetarium) wysokiej jakości filtr słoneczny w kwadratach o boku 10 cm

i jego wielokrotności, koszt za decymetr kwadratowy 10 zł

 

Dzieki za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Napisz lepiej do jakiego instrumentu, jakiego zastosowania (foto czy wizual) i jakiej średnicy to coś doradzimy :salu:

 

Ps. Widzę że nie dobrze jest mieć 3 typy filtrów w ofercie bo jest potem problem z wyborem :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Klamiesz kolego bo u nas filtr jest i to od wczoraj od godziny 10 :salu:

Cały czas 2 pracowników zajmuje się jego konfekcjonowaniem, solidnym pakowaniem i wysyłką 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klamiesz kolego bo u nas filtr jest i to od wczoraj od godziny 10  :salu:  

Cały czas 2 pracowników zajmuje się jego konfekcjonowaniem, solidnym pakowaniem i  wysyłką 8)

 

Nie kłamie tylko pewnie nie wiedział, wybacz mu Januszu :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klamiesz kolego bo u nas filtr jest i to od wczoraj od godziny 10  :salu:  

Cały czas 2 pracowników zajmuje się jego konfekcjonowaniem, solidnym pakowaniem i  wysyłką 8)

 

Nie kłamie tylko pewnie nie wiedział, wybacz mu Januszu :salu:

 

Nie chcę nikomu "dokopywać" ale zanim coś napisał mógł sprawdzić w prosty sposób np. na stronie Astrokraka - jest tam jasna informacja z ceną. Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Pytasz o Deltę czy Astrokraka bo u nas jest od wczoraj, sam osobiście go przywiozłem z odprawy celnej, wysłaliśmy już większość zaległych zamówień, jutro dokończymy wysyłkę majowych zamówień i jesteśmy z wysyłkami na bierząco :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Jak podzielisz 1300/170 to otrzymasz przysłonę czyli odwrotność światłosiły i nie ma ona nic wspólnego z zasięgiem :roll:

Zasięg teleskopu zależy od średnicy lustra, użytego powiększenia i zasiegu gołym okiem w tej okolicy nieba oraz nawet od seeingu czy samopoczucia obserwatora ale napewno nie od światłosiły teleskopu :salu:

Światłosiła i ogniskowa ma za to decydujący wpływ na długość ekspozycji w astrofotografii ale to już zupełnie inna bajka 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Czy to mapka ze Starry Night ? Sam używam Enthusiast 4.5 - polecam początkuącym. Marcin
dobre też jest CdC.
CdC jest moze i dobry "wizualnie". Natomiast ten program ma wiele bledow (szczegolnie zle wylicza jasnosc planet).

 

A Heniek się upiera że to cudowny program :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja przywiązałem się do znakomitego i intuicyjnie łatwego Starry Night, najpierw Backyard 3.1, a aktualnie używam Enthusiast 4.5. A nawet wolę nawet teraz starszy Backyard- ma mniejsze wymagania sprzetowe na kazdy komp od nawet Pentium II, jest łatwiejszy i bardziej intuicyjny, najwazniejsze funkcje łatwiej dostępne etc. - polecam. Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.