Skocz do zawartości

Wenus, Jowisz i Merkury razem na wieczornym niebie


BartekP

Rekomendowane odpowiedzi

Nareszcie po kilku dniach niebo całkowicie się rozpogodziło, więc przyszła pora na obserwacje i fotografowanie pięknej, bliskiej koniunkcji trzech planet - Wenus, Jowisza i Merkurego.

Zdjęcia robione dosłownie przed chwilą:

DSCF6610.JPGDSCF6616.JPG

Edytowane przez bartek0395
  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie, że komuś oprócz mnie udały się obserwacje. Właśnie sam miałem zakładać podobny temat. Dzisiejsza pogoda w mojej okolicy była idealna, dzięki czemu koniunkcję obserwowałem niemal przez godzinę. Poniżej kilka wybranych zdjęć:

 

21:16

kon01.jpg

 

21:24

kon02.jpg

 

21:27

kon03.jpg

 

21:29

kon04.jpg

 

21:42

kon05.jpg

 

Na ostatnim zdjęciu Wenus znajduje się na wysokości 01°49', Jowisz 02°17', natomiast Merkury 03°33' (według CdC). Warunki były więc świetne i myślę, że spokojnie udałoby mi się wykonać zdjęcia jeszcze przy niższym położeniu planet.

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję autorom pokazanych wyżej zdjęć udanych "łowów" i dobrej pogody. W Warszawie spróbuję jutro w PTMA - może się coś uda zobaczyć (w mieście będzie to trudne...)

 

Wczoraj w Krakowie było pięknie widać te 3 planety gołym okiem (pomiędzy poprzerywanymi chmurami).

Na szczęście koniunkcje jasnych planet, to zjawiska, które można bez problemu obserwować z miast. Jedyne co w mieście może być utrudnieniem, to konieczność szukania odsłoniętego horyzontu.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok.21-ej podjąłem się próby obserwacji na szybko moim maczkiem,wszystkie trzy planety doskonale widoczne z zachodu gołym okiem,miałem fart bo właśnie wiatr przegonił chmury,niestety wysokość a także i pogoda nie pozwoliła już na żadne szaleństwa, w Merkurym ledwo widoczna faza,Wenus podobnie niewyrazna,na Jowiszu nawet pasów nie było już widać,wszystko zamglone a do tego jakieś kolorki doszły..żałuję tylko że nie wpadłem na pomysł aby uwiecznić tą chwilę aparatem..

Edytowane przez Soprano
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj w Krakowie było pięknie widać te 3 planety gołym okiem (pomiędzy poprzerywanymi chmurami).

Na szczęście koniunkcje jasnych planet, to zjawiska, które można bez problemu obserwować z miast. Jedyne co w mieście może być utrudnieniem, to konieczność szukania odsłoniętego horyzontu.

Ja również obserwowałem, świetnie to wyglądało, zwłaszcza w lornetkach. Musiałem się wybrać na spacerek, gdyż z mojego mieszkania nie było niczego widać, a naprawdę było warto. Były co prawda chmurki, ale pozwoliły na obserwacje super zjawiska, od czasu do czasu było widać pięknie wszystkie trzy planetki. Kto nie widział, niech żałuje.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dzisiaj, z sypialnianego okna w dziurach między chmurkami widok miałem jak na załączonej rycinie. Wenus widoczna okiem nieuzbrojonym. Jowisz i Merkury wymagały lornetki. W polu widzenia załapała się też chyba beta Tauri.

Obecnie niebo w pełni zasnute czyli stadard. Niestety. :/

Merkury_Wenus_Jowisz_28_V_2013.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dzisiaj, z sypialnianego okna w dziurach między chmurkami widok miałem jak na załączonej rycinie. Wenus widoczna okiem nieuzbrojonym. Jowisz i Merkury wymagały lornetki. W polu widzenia załapała się też chyba beta Tauri.

Obecnie niebo w pełni zasnute czyli stadard. Niestety. :/

 

U mnie znów około zachodu Słońca niebo się przetarło i było na tyle przejrzyste, że cała trójka była bardzo wyraźnie widoczna gołym okiem. Gołym okiem majaczyła też właśnie beta Tauri.

Niestety, później niebo się zachmurzyło, a planowałem wyjechać na chwilę za miasto, zobaczyć jak prezentuje się kometa C/2011 L4 już bez Księżyca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.