Skocz do zawartości

NEQ6 - pytanie po testach prowadzenia - czy warto w moim montażu robić tuning.


piotr_a

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Was,

 

 

W ostatnim czasie, wykorzystując pogodną noc wykonałem badanie prowadzenia mojego NEQ6.

 

W związku z dosyć dobrymi warunkami seengowymi, oraz nowonabytym doświadczeniem w Stężnicy :), postanowiłem powalczyć z guidingiem aby sprawdzić gładkość prowadzenia montażu.

 

niżej załączam screen z sesji.

rms.GIF

 

I stack z 6 klatek.

M5-L-6.jpg

 

Jako guider - szukacz 50mm + Atik Titan

 

 

W związku z powyższym, mam pytanie:

 

Czy przy tym poziomie prowadzenia, jest sens wymieniać łożyska - robić tuning NEQ6?

 

Na razie nie planuję zmian w optyce - TS APO 65Q + Atik 314E (pixel 4,65)

 

 

Dzięki za sugestie

 

Pozdrawiam

Piotr

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotr, moim zdaniem żeby zdiagnozować montaż, trzeba nagrać prowadzenie z wyłączonym guidingiem (jak do PEC'a), a nie włączonym. Ten wykres pokazuje raczej jak działa guiding (oczywiście guiding jet łatwiejszy, jak montaż mechanicznie jest lepszy), a Ty chcesz odpowiedzieć na pytanie jak mechanicznie wygląda praca Twojego montażu. Z drugiej strony jak guiding jest gładki i klatki są OK, to nie ma co szukać dziury w całym.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również uważam, że to bez sensu - dobrze prowadzi, masz dobre gwiazdki to po co grzebać i być może popsuć.

 

Bym powalczył z tym refraktorem i trójkątnymi gwiazdkami :-)

 

P.

Edytowane przez Pav1007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również uważam, że to bez sensu - dobrze prowadzi, masz dobre gwiazdki to po co grzebać i być może popsuć.

 

Bym powalczył z tym refraktorem i trójkątnymi gwiazdkami :-)

 

P.

 

soczewka korektora jest ok, myślę że w torze optycznym są jakieś odblaski.... Muszę dokładnie obejrzeć wyczernienie wnętrza tuby, koła filtrowego - może tutaj jest przyczyna...

 

Dzięki za odpowiedź.

 

Mam jeszcze jedno pytanie.

 

Czy Wam również obiekt ucieka z kadru w trakcie sesji?

 

chodzi mi o taki efekt?

https://www.dropbox.com/s/ee865xwgz2yzg2i/sesja.avi?v=0mcns

 

avi z wszystkich klatek sesji.

 

Obiekt ucieka mi z kadru od zawsze.

Czy tak musi być? i Czy Wy też tak macie? :)

 

Dzięki za sugestie

P.

Edytowane przez piotr_a
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

soczewka korektora jest ok, myślę że w torze optycznym są jakieś odblaski.... Muszę dokładnie obejrzeć wyczernienie wnętrza tuby, koła filtrowego - może tutaj jest przyczyna...

Po tym co widzę to raczej to nie są odblaski - po prostu masz trójkątne gwiazdki (szczególnie to na dużych widać) - ja bym jednak obstawiał, że coś jest nie tak z tą soczewką.

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obiekt ucieka mi z kadru od zawsze.

Czy tak musi być? i Czy Wy też tak macie? :)

Gdybyś guidował gwiazdą gwiazdą położoną w obrębie kadru, to by nie dryfował. Podejrzewam, że to wynik dosyć odległej gwiazdy guidującej, a zauważ, że im większa odległość od centrum obrotu, tym większa prędkość gwiazd na niebie. Mówiąc bardziej obrazowo, jak wybierzesz np. polarną, jak gwiazdę śledzenia, a fotografować będziesz gdzieś na południu, to raczej będzie ciężko ;)

 

Do tego dochodzi efekt związany z błędem ustawiania montażu na polarną (i rotacja FOV).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obiekt ucieka mi z kadru od zawsze.

Czy tak musi być? i Czy Wy też tak macie? :)

 

Kiedyś chyba mi się zdarzało takie coś, ale jak zacząłem guidować, to już mniej więcej jest kadr jest stały. Przesunięcie lekkie się robi, ale jest to naprawdę niewiele i częściowo chyba jest to zasługa ditheringu.

Edytowane przez Iluvatar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybyś guidował gwiazdą gwiazdą położoną w obrębie kadru, to by nie dryfował. Podejrzewam, że to wynik dosyć odległej gwiazdy guidującej, a zauważ, że im większa odległość od centrum obrotu, tym większa prędkość gwiazd na niebie. Mówiąc bardziej obrazowo, jak wybierzesz np. polarną, jak gwiazdę śledzenia, a fotografować będziesz gdzieś na południu, to raczej będzie ciężko ;)

 

Do tego dochodzi efekt związany z błędem ustawiania montażu na polarną (i rotacja FOV).

 

Dzięki za sugestie,

 

Właśnie

Znałem potencjalne przyczyny takiego zachowania i to mnie zastanawia bo:

przed uruchomieniem sesji postarałem się dokładnie ustawić polarną.

mam teleskop na balkonie z widocznością tylko na północ więc mogę wykorzystać tylko metody pośrednie ustawienia na GP.

polarną ustawiałem najpierw zgrubnie (V-drift) a potem astrometrycznie - wszystko z Astrotortilli.

Błąd polarnej sprawdziłem - mam na poziomie 5,25" dla obu osi.

test bez guidingu 300s - bez poruszenia.

 

Potem uruchomiłem sesję z guidingiem - Gwiazda była zaraz przy fotografowanym obiekcie....

tutaj zaznaczona gwiazda:

M5-002L.jpg

 

Może jest jakaś magiczna opcja, może jeszcze coś powinienem sprawdzić.....

DItheringu nie używam - opcja wyłączona.

 

Przy najbliższej okazji zrobię testy - puszczę sesję bez guidingu i z guidingiem.

Edytowane przez piotr_a
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po tym co widzę to raczej to nie są odblaski - po prostu masz trójkątne gwiazdki (szczególnie to na dużych widać) - ja bym jednak obstawiał, że coś jest nie tak z tą soczewką.

 

Paweł

Ok.

Zobaczę czy to faktycznie to - przekręcę ją trochę w obiektywie, jeśli to to powinienem zobaczyć zmianę w pozycji brzucha...

a potem może wyjmę zupełnie korektor (ciekawe czy mi wystarczy BF :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrze wykres prowadzenia masz wzorowy, ale musisz sobie uświadomić to, że rozdzielczość guidera masz niemal 4 razy mniejszą niż rozdzielczość obrazu kamery głównej (atik titan + szukacz 9x50 (180mm) = 8,48arcsek/px, atik314E+ TS(420mm?)=2,28 arc sec/px. Więc póki błąd prowadzenia rms nie przekracza +-0,13px to na to fotce nie powinno być widać pojechanych gwiazd. Gwiazdki powinieneś mieć idealnie okrągłe, a że wychodzą trójkątne, to szukaj problemu raczej w stackowaniu, czy raczej alignowaniu, a nie montażu, czy rurce, bo ta surówka, mimo, że słabo widać, ale gwiazdki ma ok.

Staraj się alignować zawsze ręcznie metodą na dwie gwiazdki, a gwiazdki wybieraj po przekątnej w kierunku osi ruchu kadru kolejnych klatek. Wtedy zdjęcia najlepiej się dopasują.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CCDGuide.png

 

Scope

 

Aaaa... o to chodzi :)

 

Oczywiście włączone Auto Scope Dec.

 

Piotrze wykres prowadzenia masz wzorowy, ale musisz sobie uświadomić to, że rozdzielczość guidera masz niemal 4 razy mniejszą niż rozdzielczość obrazu kamery głównej (atik titan + szukacz 9x50 (180mm) = 8,48arcsek/px, atik314E+ TS(420mm?)=2,28 arc sec/px. Więc póki błąd prowadzenia rms nie przekracza +-0,13px to na to fotce nie powinno być widać pojechanych gwiazd. Gwiazdki powinieneś mieć idealnie okrągłe, a że wychodzą trójkątne, to szukaj problemu raczej w stackowaniu, czy raczej alignowaniu, a nie montażu, czy rurce, bo ta surówka, mimo, że słabo widać, ale gwiazdki ma ok.

Staraj się alignować zawsze ręcznie metodą na dwie gwiazdki, a gwiazdki wybieraj po przekątnej w kierunku osi ruchu kadru kolejnych klatek. Wtedy zdjęcia najlepiej się dopasują.

 

 

Dzięki za podpowiedź, z tego co widzę nie mam rotacji obrazka - tylko przesunięcie klatek w jednym kierunku bez obrotu....

 

Klatki alignowałem różnymi metodami - 2 gwiazdy, astrometryczna, pozostałe dostępne w maximie.

Nigdy nie zauważyłem rotacji, a przesunięcie klatek względem siebie? widzę to zawsze..... to nie tylko przy tym materiale.

 

Wkurza mnie to że im dłuższa sesja tym mniejszy kadr do użycia. (w sumie niewiele tego kadru mam (mała matryca)i muszę wykorzystywać jego zawartość w całości)

 

Dzięki za podpowiedzi, szukam dalej.

 

P.

Edytowane przez piotr_a
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedź, z tego co widzę nie mam rotacji obrazka - tylko przesunięcie klatek w jednym kierunku bez obrotu....

 

... szukam dalej.

 

A bo źle patrzysz, albo nie czytasz uważnie...

To zawsze jest obrót, nawet wtedy, gdy wygląda na wyłącznie na przesunięcie. To tylko kwestia położenia środka obrotu, kiedy w skrajnym przypadku (idealnym montażu, idealnie ustawionym montażem na biegun) jest w punkcie osi obrotu Ziemi, czyli np. daleko po za kadrem, albo bliżej płaszczyzny deklinacji gwiazdy guidującej (wtedy, kiedy montaż ustawiony idealnie nie jest i jeszcze generuje błędy własne) - nierównomierne prowadzenie ze względu na PE, ruchy własne sprzętu - luzy, bezwładność, błędy optyki, seeing, aberracja atmosferyczna, itp, to wtedy punkt obrotu coraz trudniej przewidzieć, ale jest to zawsze obrót, nigdy nie czyste przesunięcie.

 

Więc odpuść wreszcie, przestań szukać, wszyscy Ci mówią, że jest dobrze i że lepsze jest wrogiem dobrego, więc nie psuj, przestań teścić, zacznij wreszcie robić foty

bo wszyscy czekamy :drinks:

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie zastanawia dlaczego większość osób ogląda wykresy i podaje wartości w pikselach.

Przecież to nie ma sensu bo trzeba ręcznie przeliczać a na forum podawać jakiego się guidera używało. Jak wartości są podane w sekundach to wszystko jest jasne i można coś porównywać od razu do innych i do skali zdjęcia.

Ot taka luźna uwaga :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuszna uwaga. Powiem więcej, wygląda na to, że wiele osób jest nawet nieświadoma różnic wynikających z rozdzielczości kątowej. Dobitnie to pokazały moje zdjęcia z 3 m ogniskowej, gdzie ktoś nawet zasugerował, że ostrości nie ustawiłem (a skala był 0,6" kątowej per piksel ;)).

 

Inny przykład, ktoś wrzuca wykres guidowania z szukacza - płaski jak stół. Potem wrzucam guiding z długiej ogniskowej (1:1 - OAG) i widzę komentarz - "ale ci guider szarpie" - mimo, że mówimy o amplitudzie ~0,5" (w rzeczywistości z tego szukacza jest większa).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie,

 

Dziękuje za motywującą reprymendę " przestań teścić"

Fajne określenie :)

 

Zdaję sobie sprawę że już jestem gotowy i czas na zdjęcia, ale pogody brak, ciągle brak :D.

wiec skracam sobie czas oczekiwania na pogodę testując i trenując.

 

Oczywiście nie robię testów wyłącznie z zamiłowania, ale robię to głównie po to, aby świadomie wyeliminować te błędy i poznać granice sprzętu.

Nie mam obserwatorium więc wyjazdy zdarzają się stosunkowo rzadko i każdy taki wyjazd jest bardzo cenny.

Wiele razy ruszając w teren, zastanawiałem się jaki problem tym razem mnie spotka.

Jestem w świecie astrofoto od kliku lat, doświadczyłem sporo rozczarowań i frustracji, więc jakiś czas temu postanowiłem sobie że optymalizując wszystkie aspekty, zmniejszę ilość powrotów z sesji bez materiału.

Szkoda mi czasu na takie sytuacje, tym bardziej że mogę poprzez świadome użytkowanie ograniczyć błędy lub je wyeliminować.

 

 

A wracając do meritum, powtórzę pytanie

czy wam również ucieka obiekt z kadru w trakcie sesji?

 

Jeśli tak - to przyjmuję to jako stałą,

jeśli nie - szukam dalej jak ten efekt zminimalizować.

 

Dzieĸi z góry za odpowiedź

 

Pozdrawiam

Piotr

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.