Skocz do zawartości

Pierwszy teleskop


Danilo7774

Rekomendowane odpowiedzi

Witam jestem początkującym. Mam 14 lat i mieszkam na wsi. W pobliżu nie ma latarni. Zależy mi na oglądaniu Księżyca, planet, mgławic oraz niektórych galaktyk. Mój budżet to 550zł. Jaki teleskop mam wybrać?

Co sądzicie o tym teleskopie?

http://allegro.pl/teleskop-celestron-powerseeker-114eq-gratis-i3265199779.html

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj trochę jeszcze poczytać o teleskopach. Nie ma teleskopu do wszystkiego, rozchodzi tu się o światłosiłę teleskopu.
Przeglądnij giełdę astropolis, moze cos sie znajdzie. Jezeli chcesz oglądać obiekty jasne jak planety i niektóre DS-y to polecam dozbierać jeszcze troche i kupić Synte 6", światłosiła f/7,8 pozwala komfort obserwacji planet i widac dużo szczegółów (poprostu nie świecą Ci tak po oczach), ogniskowa 1200mm (czyli powiększenia można już stosować ciekawe :D).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj trochę jeszcze poczytać o teleskopach. Nie ma teleskopu do wszystkiego, rozchodzi tu się o światłosiłę teleskopu.

matti, zapoznaj się z tym postem: http://astropolis.pl/topic/39365-co-jest-lepsze-teleskop-sky-watcher-n-1501200-eq-3-czy-sky-watcher-150750/?do=findComment&comment=468095

Edytowane przez gregohr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mówię z własnego doświadczenia, nie z opinii innych, może i ma marginalne znaczenie. Ale dla mnie była duża róznica między syntą 6" f/7,8 a syntą 10" f/4,7. Robi to znaczenie gdy nie masz kasy na lepsze okulary, tylko do dyspozycji kitowce. Chyba jest logiczne ze do większego zwiercialda wpada wiecej swiatla przez co obiekt może być zbyt rozjaśniony. Najlepsza na początek będzie Synta 6" lub jakis refraktor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do gromady otrzymanych informacji dorzucę jeszcze, że w przypadku teleskopów newtona raczej należy celować w średnicę lustra równą lub większą (w myśl zasady - im więcej tym lepiej) niż 130mm.

 

Proponuję rozejrzeć się na giełdach za używaną Syntą 6" lub 8" - doskonale sprawdzi się jako pierwszy teleskop.

 

P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moim zdaniem różnicę zrobiła apertura, a nie światłosiła...

 

Ale światłosiła zależy bespośrednio od apertury w tych przypadkach, bo synta 6", 8" i 10" ma taką samą ogniskową, jedno wiąże się z drugim więc nie wiem po co jakies pretensje tutaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale światłosiła zależy bespośrednio od apertury w tych przypadkach, bo synta 6", 8" i 10" ma taką samą ogniskową, jedno wiąże się z drugim więc nie wiem po co jakies pretensje tutaj.

 

Ale to światłosiła wynika z (m.in.) apertury, a nie odwrotnie... Gdyby wziąć dosłownie to, co napisałeś- to w teleskopie o f/15 lepiej by się oglądało planety niż w f/6. Tak? Apertura wtedy nieważna? f/15 i 10cm zwierciadła vs. f/6 30cm zwierciadła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to światłosiła wynika z (m.in.) apertury, a nie odwrotnie... Gdyby wziąć dosłownie to, co napisałeś- to w teleskopie o f/15 lepiej by się oglądało planety niż w f/6. Tak? Apertura wtedy nieważna? f/15 i 10cm zwierciadła vs. f/6 30cm zwierciadła?

Nie mówiłem dosłownie, więc bez spiny. Ja pisałem tylko o różnicy między Syntą 6" a 10" którą zauważyłem, nie ogólnie. Zakończmy na tym, rozumiem o co Ci sie rozchodzi, ale nie ma sensu drążyć :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Danilo7774

 

Tematów z zapytaniem o pierwszy teleskop było już dużo. Sam takie pytanie zadałem, bo najlepsze odpowiedzi to takie, które są udzielane bezpośrednio zainteresowanemu. W moim przypadku koledzy z forum również zaproponowali Syntę 8", jako teleskop dla początkującego. I rzeczywiście, wybór jest trafny. Trafny ze względu na to, że jest to najlepszy teleskop dla początkującego uwzględniając takie parametry jak stosunek możliwości do ceny, gabaryty (nie za duże jak na początek, ale też nie za małe), mobilność i łatwość obsługi.

 

Ja swojego zakupu nie żałuję ani trochę. Chociaż powoli dopada mnie "dwucalica złośliwa", czyli chęć na 10", 12" czy nawet 16". Spotkałem jednego astroamatora podczas obserwacji, który twierdzi, że doradzenie początkującemu Synty 8" to kiepska rada, bo lepiej od razu zainwestować pieniądze w docelowy teleskop - właśnie 10"-12" (lub więcej) cali. Ja się nie zgodzę. Trzeba na prawdę chwycić bakcyla na obserwację nieba. To nie jest konsola z grami. Siadasz na kanapie i już. Tutaj trzeba polować na pogodną noc, blisko nowiu. Wybrać się za miasto (w moim przypadku), co wiąże się ze zniesieniem i zapakowaniem teleskopu do samochodu. Następnie około 30km wyprawa. Mając Syntę 8" jest to na prawdę (przynajmniej dla mnie) łatwe i szybkie. Gdybym na początku od razu miał 10"-12"-16" (większe, cięższe) mogłoby to mnie zniechęcić do wypraw. Duży wysiłek na wyjazd, a jako początkujacy i tak nie wiele byłbym w stanie znaleźć na niebie (do tego trzeba trochę praktyki). A tak, dzięki mobilności i możliwością Synty 8" - wiem, że to jest to :) I polecam szczególnie wyprawy z innymi astroamatorami. Taki wspólne oglądanie nieba daje bardzo dużo.

 

Więc tak, to dobry wybór i szczerze mogę polecić. Na pewno się nie zawiedziesz, o ile Twoje oczekiwania względem widoków są realne (czyt. to nie są zdjęcia z NASA) :)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Synta 8" na wieś? Jak najbardziej! Choć bardziej polecam niewiele droższą rozbudowaną wersję GSO 8": Wygodne łożyska w montażu, wyczernione lusterko wtórne (LW) i wyciąg okularowy, lepszej jakości wyciąg okularowy, chłodzenie lustra głównego (LG), trochę lepsze okulary w zestawie. Co tu dużo mówić. To już kawałek lustra. Zobaczysz doskonale cały katalog Messiera, Herschela bardzo dużą część NGC, IC i inne. Dobre kilka tysięcy obiektów mgławicowych.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.