Skocz do zawartości

Filtry do obserwacji słońca


arctur34wp

Rekomendowane odpowiedzi

Mam takie pytanko jakie filtry polecacie do obserwacji słońca. Nie ukrywam że pomaranczowy kolor Słońca najbardziej by mi odpowiadal. Solar continuum odpada ogladanie zielonego Słońca odpuszczam.

Zastanawiam sie nad takimi filtrami :

GSO nr.21:
http://www.astrokrak.pl/gso/865-filtr-p ... owy-2.html


Baader pomaranczowy:
http://www.astrokrak.pl/680-filtr-baade ... 125q-.html

Baader pomaranczowy 570nm:
http://www.astrokrak.pl/baader/1909-fil ... 58316.html

O co chodzi z tym 570nm jaka roznica w obrazie?


Czy te filtry polepszą widok Słońca w stosunku do białego obrazu z folii Baadera ND5? (granulacje, plamy)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skuteczność Continuum Baadera (większa lub mniejsza) polega na tym że filtr ma pasmo 540nm czyli obszar najbardziej czuły dla ludzkiego oka, do tego jeszcze przepuszczalność 8nm czyni go filtrem dosyć ciemnym ale w miarę dobrze kontrastującym. Pochodnie fotosferyczne i granulacja to bardzo subtelne szczegóły Słońca i uwidocznienie ich w najczulszym zakresie dla oka ma tutaj znaczenie.

 

Filtry które wymieniłeś jeśli wniosą cokolwiek do obrazu to niewiele (Słońce ma jednolitą barwę), przepuszczalność mają większą niż Continuum Baadera więc i wzrost kontrastu będzie znikomy.

Edytowane przez Pawlik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam takie pytanko jakie filtry polecacie do obserwacji słońca. Nie ukrywam że pomaranczowy kolor Słońca najbardziej by mi odpowiadal. Solar continuum odpada ogladanie zielonego Słońca odpuszczam.

 

Zastanawiam sie nad takimi filtrami :

 

GSO nr.21:

http://www.astrokrak.pl/gso/865-filtr-p ... owy-2.html

 

 

Baader pomaranczowy:

http://www.astrokrak.pl/680-filtr-baade ... 125q-.html

 

Baader pomaranczowy 570nm:

http://www.astrokrak.pl/baader/1909-fil ... 58316.html

 

O co chodzi z tym 570nm jaka roznica w obrazie?

 

 

Czy te filtry polepszą widok Słońca w stosunku do białego obrazu z folii Baadera ND5? (granulacje, plamy)

 

Kolor słońca w ,,kolorowym filtrze" nie gra roli, efekt szczegółów się liczy..

Najefektywniejszym jest BSC - i że jak to napisałeś zieleń sobie odpuszczasz to robisz błąd - wyjaśnił to dobrze Pawlik.

Przy tym filtrze zakłada się do wizuala folię Badeera ND3,8. Mam go już od ładnych parę lat i stosuję w wizualu i foto.

Jeśli chcesz oglądać ciepłe żółtawe słonko to pozostają filtry szklane Oriona lub innych firm. http://www.telescope.com/Accessories/Telescope-Eyepiece-Filters/Orion-Full-Aperture-Glass-Telescope-Solar-Filters/pc/-1/c/3/sc/48/e/4.uts

mylar-pedrore.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy tym filtrze zakłada się do wizuala folię Badeera ND3,8. Mam go już od ładnych parę lat i stosuję w wizualu i foto.

Ja mam zamiar kupić solar continuum do ND5, i cały czas rozmyślam czy obraz nie będzie zbyt ciemny (chcę używać do wizuala i foto). Czy jest znacząca różnica w obserwacji Słońca przez Synte 6" a 10", mam 10", i czy naprawde przez mniejszą aperturę i mniejszą ilość światła wpadającego na zwierciadło kontrast jest dużo lepszy, jak w przypadku planet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Będzie ciemno - jeszcze raz Ci napiszę, że do BSC używa się folii ND 3,8 jest to często napisane przy opisie filtra i ja osobiście uzywam go co najmniej z 6 lat i z ,,jasnym" i z ,,ciemnym" teleskopem tak więc piszę to z autopsji :yes: Do planet, Księżyca i Słonka im dłuższa ogniskowa tym lepiej.

 

Edytowane przez Jacekerbel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będzie ciemno - jeszcze raz Ci napiszę, że do BSC używa się folii ND 3,8 jest to często napisane przy opisie filtra i ja osobiście uzywam go co najmniej z 6 lat i z ,,jasnym" i z ,,ciemnym" teleskopem tak więc piszę to z autopsji :yes: Do planet, Księżyca i Słonka im dłuższa ogniskowa tym lepiej.

 

Jacku,

 

używałem tego filtra wiele lat z folią ND5.0 w 10" teleskopie i obraz był bardzo fajny. Być może w słoneczny dzień wlepiając oko w okular można odnieść wrażenie że jest za ciemny ale tak naprawdę jest w sam raz. Z folią ND3.8 obraz był znowu za jasny nawet z BSC i ciężko było dopatrzeć się szczegółów na tarczy słonecznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego napisałem, że to tylko moje wrażenie i w mojej betoniarce C11 jest OK jak i w Orionku 80/500.

Chyba to też kwestia ślepiów i może Ty też masz rację :icon_biggrin:

Dlatego ja często coś polecając odsyłam na najbliższe obserwy z Kolegami w pobliżu, to jest bezcenne i możemy dobrać wyposażenie pod siebie :icon_biggrin:

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troszke poczytalem o solar continuum i wiekszosc pisze ze nic nie wnosi, nieliczni ze polepsza widoki na tarczy i badz tu madry, ale jesli mam widziec taki widok w okularze:

 

post-23735-0-43440300-1370332273_thumb.jpg

 

Jesli mam kupic filtr za ponad 300zl i zobaczyc taki widok to dziekuje.

Nie oczekuje widokow jak z teleskopow lunt i coronado ale powinno to wygladac lepiej.

 

 

Edytowane przez arctur34wp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troszke poczytalem o solar continuum i wiekszosc pisze ze nic nie wnosi, nieliczni ze polepsza widoki na tarczy i badz tu madry, ale jesli mam widziec taki widok w okularze:

 

attachicon.gif01_2012-05-14_09-35-39_Crop.jpg

 

Jesli mam kupic filtr za ponad 300zl i zobaczyc taki widok to dziekuje.

Nie oczekuje widokow jak z teleskopow lunt i coronado ale powinno to wygladac lepiej.

 

Z całym szacunkiem dla autora zdjęcia, ale ono akurat nie jest reprezentatywne dla tego, co widać w średnich/dobrych warunkach. Obraz mam znacznie ostrzejszy i z wyraźną granulacją w achromacie 102/1000 mm z samą folią ND 5 (już przy 40x). Z Solar Continuum (wtedy używam ND 3,8) jest nieco lepiej, ale bez szaleństw. 300 zł też bym za taką poprawę wizualną nie dał (co innego do foto kamerą mono, wtedy różnica jest duża). Jak napisał Jacek, najlepiej spojrzeć najpierw u kogoś.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


A tutaj masz z mojego małego APO 80 mm, bez BSC tarcza była niemal jednolita, a z nim - chyba troszkę ,,szczegółów" jest :g:

A tu masz tutka jak pokolorować sobie Słonko jeśli zieleń ci nie odpowiada http://astronomiaamatorska.blogspot.com/2013/02/sonce-photoshop-kolorowanie-tarczy.html , lub jednym ruchem zmienić w odcienie szarości :icon_biggrin:

Wybór jednak jest Twój :yes:

Dzisiaj 1.jpg

3.13.05.jpg

Edytowane przez Jacekerbel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten temat na astromaniaku jest ciekawy.:

http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=4&t=14752

 

Zdjecia Pablita w szczegolnosci z jego teleskopu robia niesamowite wrazenie ale za to co on ma w double stacku mam dobre auto za 20-30 tys :icon_neutral:

 

Jestem przed zakupem filtrow do obserwacji slonca i nigdy nie widzialem slonca przez teleskop. Nie chce wywalac kasy na cos co jest przereklamowane, jesli filtr kolorowy daje fajny widok zblizony do solar continuum to mi to starczy.

 

fajnie bylo by zobaczyc widoki slonca przez takie filtry przed zakupem, bo pewnie nie ma opcji w delcie optical popatrzenia przed zakupem( filtry maja gwinty i wkrecanie to juz uzywanie )

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tutaj masz z mojego małego APO 80 mm, bez BSC tarcza była niemal jednolita, a z nim - chyba troszkę ,,szczegółów" jest :g:

 

Jesli w wizualu jest taka roznica to fajnie :yes: . moze tamto zdjecie jest nieudane.

 

post-23735-0-55664500-1370336724_thumb.jpg

 

Ten widok po prawej jest super jesli tak mozna zobaczyc slonce w wizualu to swietnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arctur, bez pośpiechu, pooglądaj najpierw Słońce tylko z folią a na filtry przyjdzie czas. Nie wiem jakim teleskopem dysponujesz ale spróbuj też starej metody obserwacji Słońca czyli projekcji okularowej- kontrast Słońca daje bardzo dobry, pociemnienie brzegowe, pochodnie bardzo dobrze są widoczne.

Nie ma zmiłuj się- obrazów chociaż zbliżonych do Luntów, Coronadów i innych cudów za pomocą zwykłego teleskopu nie osiągniesz ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
Troszke poczytalem o solar continuum i wiekszosc pisze ze nic nie wnosi, nieliczni ze polepsza widoki na tarczy i badz tu madry, ale jesli mam widziec taki widok w okularze:

 

attachicon.gif01_2012-05-14_09-35-39_Crop.jpg

 

Jesli mam kupic filtr za ponad 300zl i zobaczyc taki widok to dziekuje.

Nie oczekuje widokow jak z teleskopow lunt i coronado ale powinno to wygladac lepiej.

Zdjęcie nie jest do końca udane i nie odzwierciedla widoku w okularze teleskopu.

Widoki planet, Księżyca, Słońca w większości przypadków będą lepsze niż na foto bo możemy okiem wychwycić chwilowe poprawy seeingu co przy aparacie trudno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Po wielu miesiacach zakupu roznych akcesoriow i testowania filtrow, musze powiedziec ze w obserwacjach wizualnych te wszystkie filtry nie poprawiaja widokow slonca ( sprawdzane na kolorowym czerwonym,pomaranczowym baadera, solar continuum). Najlepiej szczegolowe obrazy sa tylko na folii baadera, widac pieknie granulacje, rozjasnienia na tarczy. Filtry okularowe sciemniaja obraz, granulacja jest gorzej widoczna. Filtry maja ten plus ze obraz jest soczysty i kontrastowy ale nie widac wiecej szczegolow. Ktos tu puszcza takie bzdury o poprawie szczegolow na tarczy, czlowiek wierzy kupi filtry i zonk. najbardziej rozczarowal SC z nd 3.5. Pisze ku przestrodze osob ktore kupia Solar Continuum z mysla polepszenia szczegolow na tarczy bo tak zachwalaja userzy na forach. Dostaniecie zielonkawe slonko z ladnym kontrastem i tylko to zadnych lepszych szczegolow na tarczy nie zobaczycie.

Edytowane przez arctur34wp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Zobacz tutaj: http://astropolis.pl/topic/48453-filtry-do-obserwacji-slonca-mini-poradnik/

 

Stwierdzenie, że folia jest najlepsza jak dla mnie nie jest szczególnie trafne, bo jak dla mnie najlepsze to jest Ha z Coronado :) Chyba, że porównujesz ND5 do 3,8. W takim razie odpowiedź znajdziesz w poradniku :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zbyt jasny obraz no to można dokręcić do okularu filtr szary neutralny. Jeśli chodzi o zdjęcia Słońca (kamerką mono) to najlepszy szczegół i kontrast miałem z użyciem filtru IR Pass Baadera. Folia jest najlepsza do tanich obserwacji wizualnych, lepszej alternatywy nie ma. (Nikt tu nie mówi o H-alfa) Jako ciekawostkę podam, że dawno temu, bo jeszcze w latach 60- tych, nie mając żadnego filtra do obserwacji Słońca, używałem szkiełka okopconego nad świeczką. :icon_smile: Nieco później postarałem się o szkiełko od maski spawalniczej, zielonej barwy, dające świetny kontrast plam i pochodni.

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o zdjęcia Słońca (kamerką mono) to najlepszy szczegół i kontrast miałem z użyciem filtru IR Pass Baadera.

Jesteś pewny? Wg mnie podczerwień jest najgorzej transmitowana przez folię. A dowodem jest to, że filtr SolarContinuum w foto daje beznadziejny obraz, bo właśnie przepuszcza podczerwień. Po dodaniu do niego IR-Cut robi się dobry obraz. Dlatego logiczne rzecz biorąc, samo IR powinno być kiepskie. Ale skoro testowałeś, hmm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

filtr SolarContinuum w foto daje beznadziejny obraz, bo właśnie przepuszcza podczerwień. Po dodaniu do niego IR-Cut robi się dobry obraz. Dlatego logiczne rzecz biorąc, samo IR powinno być kiepskie.

 

Wnioskowanie ciut za daleko zapędzające się ;) Goły SC jest kiepski, bo IR i zielony są zupełnie inaczej załamywane w turbulentnym powietrzu, więc połączenie ich na wspólnym obrazie daje papkę. Ale sama czerwień/podczerwień niekoniecznie jest zła (choć zapewne mniej kontrastowa niż wąska zieleń z SC). Zob. np. zdjęcia Alessandro Bianconiego z C14:

 

get.jpg (u góry: folia + IR Pass, prawdopodobnie 807 nm, jak tutaj)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzałem kilka filtrów na pilocie tv i okazuje się że np. UV/IR BLOCK przepuszcza podczerwieni całkiem sporo, jak na załączonym obrazku, więc nie można na nim polegać. Jest filtr blokujący tylko podczerwień, ale nie UV, lecz takiego jeszcze nie mam.

video 16-07-27 18-45-08uvir.JPG

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.